5 września 2014 nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską trzecią już edycję Narodowego Czytania, którą to akcję zainicjował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. „W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza” – napisał Pan Prezydent na stronie internetowej prezydent.pl.

W miniony piątek, już od godzin porannych do końca 6 lekcji, nasi uczniowie czytali ulubione fragmenty „Trylogii” najpierw przez radiolę, a następnie chodząc do wszystkich klas.

Przypomnijmy sobie, że w cyklu powieści historycznych: „Ogniem i mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski”, które publikowane były w latach 1884-1888 akcja toczy się na terenach I Rzeczypospolitej pod koniec pierwszej i w drugiej połowie XVII wieku. Tworząc ten cykl Henryk Sienkiewicz wyraził swoje przekonanie o znaczeniu tradycji dla ugruntowania świadomości narodowej. Powieści te powstały w czasie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, a najeźdźcy coraz bardziej nasilali procesy wynaradawiania. Autor pragnął przywrócić godność narodowi polskiemu i pisać, jak sam się wyraził „ku pokrzepieniu serc”, o czasach, kiedy patriotyzm Polaków uratował zagrożoną ojczyznę. Pierwszy polski Noblista w dziedzinie literatury w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm ówczesnej różnorodnej i wielokulturowej Polski z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem.

Po wstępie Kacpra Mika z kl. III a ulubione fragmenty „Trylogii” czytali: Nadia Bielecka, Krzysztof Wierzbicki, Radosław Wańczyk, Dominik Koryzna, Sebastian Antos, Karolina Talaga, Martyna Skowrońska z klasy II d, Adrianna Kaszubowska, Mateusz Bortkiewicz z kl. III a oraz Maria Dembowska z kl. III d.

Cała akcja udała się znakomicie. Było zaskakująco, radośnie, a nawet ciekawie . Za każdym razem bardzo przejętym artystom dziękowano uśmiechami i gromkimi brawami. Biblioteka szkolna również składa podziękowanie nauczycielom, którzy pozwolili na kilkuminutowe przerwy w lekcjach, a przede wszystkim młodzieży uczestniczącej w akcji za przygotowanie tego niecodziennego wydarzenia.