Trwa ogólnopolska dyskusja o słuszności kanonu lektur, o prawdziwych zainteresowaniach czytelniczych młodych ludzi i przyczynach słabych wskaźników czytelnictwa. Dlatego do końca marca 2015 r. zaplanowane są OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK. W szkołach organizowane są wybory dla uczniów na wzór prawdziwych wyborów państwowych, aby uczniowie wskazali, które książki chcą czytać. Bo kto ma o tym zdecydować, jak nie sami zainteresowani?

Uczniowie wrzucą do urny karty do głosowania, gdzie wpiszą tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które przeczytali w ciągu ostatnich dwóch lat.
Na podstawie tych wyników każda szkoła sporządzi sprawozdanie, które prześle do miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Następnie dane przekazane zostaną do pani minister edukacji narodowej oraz podane do wiadomości opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

Patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Szczegóły znajdują się na stronie: www.wyboryksiazek.pl

Biblioteka szkolna wspólnie z Samorządem uczniowskim i w porozumieniu z Dyrekcją II LO postanowiła przeprowadzić taką akcję na początku marca 2015 r. w czytelni szkolnej.

Szczegółowe wyniki wyborów podamy w oddzielnym komunikacie.