jFontSize
A- A A+

Czy to kamienna ryba, wąż, niedźwiedź, jaszczurka, być może człowiek bez głowy, a może jeszcze coś innego? – w archeologii można i trzeba zadawać sobie różnorodne pytania, w dodatku nie należy do tego podchodzić z kompleksem, bowiem w wielu przypadkach nie ma głupich pytań – trzeba tylko umieć patrzeć szeroko otwartymi oczyma, no i oczywiście dużo czytać.

Było o podróży życia na Pustynię Libijską (w jednym z masywów skalnych byli z ekipą jako drudzy na świecie, po odkrywcach), o tym, w jaki sposób przygotować się do takiej ekspedycji, skąd czerpać wodę, a skąd mięso, jak ustawiać się w namiocie, kiedy wieje silny wiatr itp. Było też o eksploratorach, prawdziwych pasjonatach, którzy przemierzają bezkresne przestrzenie, gdyż sensem ich życia staje się ciągłe poszukiwanie, o ukrytych skarbach, które ciągle oddaje ziemia, o grotach, jaskiniach, przedziwnych znaleziskach, o magicznej górze Ślęży i dolnośląskich niezwykłościach, m.in. o pozostałościach średniowiecznego zamku w Rogowie Sobóckim, który istniał do połowy ubiegłego wieku, a potem… wysadzono go w powietrze. Obecny właściciel tego terenu, p. Tomasz Ciasnocha, wrocławski archeolog, pracuje nad rekonstrukcją zamczyska, remontuje średniowieczną techniką budynki folwarczne i planuje terenowe warsztaty dla amatorów archeologii, a jego pomysł zyskał nawet unijne dofinansowanie.

W miniony poniedziałek, 17 października 2016 r., w bibliotece szkolnej II LO, miało miejsce niezwykłe spotkanie z p. Joanną Lamparską - z wykształcenia filologiem klasycznym i archeologiem sądowym, na co dzień dziennikarką, podróżniczką i pisarką, która współpracuje m.in. z „National Geographic”, „Travellerem”, „Focusem” i „Witaj w Podróży”, prowadzi także stronę podróżniczą www.joannalamparska.pl

Do tej pory wydała kilkanaście książek, w tym niezwykłe przewodniki historyczne po Dolnym Śląsku, m.in.: „Zamkowe tajemnice”, „Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia”, „Dolny Śląsk, jakiego nie znacie. Przewodnik, inny niż wszystkie”, „Ślęża dla odkrywców”’, „Tajemnice ukrytych skarbów”, „Tajemnicze zakątki na północny wschód od Wrocławia”, „Magia dolnośląskich zamków”, „Dolina Królów”, „Złoty pociąg - krótka historia szaleństwa”. Jest autorką scenariusza cyklicznego programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia. To Ona wymyśliła Dolnośląski Festiwal Tajemnic, którego jest dyrektorem (od 2012 r.) i który odbywa się co roku w sierpniu w Zamku Książ, również współtworzy dla Canal+ Discovery program telewizyjny „Kup Pan zamek”.

Pani Joanna Lamparska zjeździła i schodziła tysiące kilometrów, zwiedziła pół świata, lecz nieustannie zakochana jest w magicznym Dolnym Śląsku – krainie najpiękniejszych zakątków, niezwykłych zabytków, gdzie niemalże na każdym kroku można natknąć się na prawdziwe cuda.

Dziękujemy! Wielka szkoda, że i tym razem lekcja trwała tylko 45 minut!

Maria Szymańska


01.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg08.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg