Dnia 2.X.br. w gmachu naszego liceum odbył się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Uroczystości jubileuszu 60-lecia rozpoczęła Msza Święta w katedrze odprawiona przez ks. Prałata Jana Bagińskiego. Po przemarszu zaproszonych gości z katedry do auli II LO, duet konferansjerski: Dawid Tymiński i Maciej Krogel, otworzył część oficjalną obchodów.

Dyrektor Bogusław Wojskowicz powitał zgromadzonych na uroczystości i emerytowanych nauczycieli, przedstawicieli różnych szkół i instytucji, władz miasta, absolwentów i uczniów. Po przemówieniu dyrektora z okolicznościowymi gratulacjami i życzeniami wystąpili starosta powiatu świdnickiego – Zygmunt Worsa, prezydent Świdnicy – Wojciech Murdzek, posłanka na Sejm RP – Anna Zalewska oraz wieloletni dyrektor II LO – Zenon Michalczyk.

W imieniu Koła Absolwentów gości zjazdu powitali abiturienci – nauczyciele liceum – Mariola Szaciło-Mackiewicz i Jacek Iwancz, którzy podkreślili zaangażowanie swoich kolegów i uczniów słynnej „dwójki” w organizację jubileuszu.

Część oficjalną uświetniły występy artystyczne muzycznie utalentowanej młodzieży: Joanny Jankiewicz, Doroty Czekajło, Weroniki Fiołek, Jakuba Dziedzica, Marka Makucha i Dawida Tymińskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali także: Mateusz Opyrchał i Jonas al Hadad – mistrz i v-ce mistrz Polski w akrobatyce oraz grupa taneczna „Skazani na II LO”, w składzie: Ilona Gąsiorek, Anna Piguła, Natalia Piaszczyk, Aneta Klemczak i Mateusz Opyrchał. Miłą rodzinną atmosferę spotkania po latach podkreśliły okazjonalne kawiarenki stworzone w gabinetach przedmiotowych przez młodzież, pod opieką wychowawców.

Ciekawym punktem programu artystycznego był występ zespołu „Show Girls” złożonego z nauczycielek II LO: Marioli Szaciło-Mackiewicz, Alicji Stawarz, Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej, Haliny Kopeć, Agaty Mester, Haliny Suchory, Barbary Trojanowskiej-Butmankiewicz, Haliny Chrząstowskiej, Agnieszki Grymek, Renaty Zapart-Dec, wspieranych przez ich kolegów z grona pedagogicznego: Macieja Wodzińskiego i Jacka Iwancza oraz uczniów: Weronikę Fiołek i Dawida Tymińskiego.

Na okoliczności zjazdu szkoła została odświętnie udekorowana dzięki pomysłowości nauczycielek biologii i ich podopiecznych. W Sekretariacie Zjazdu można było nabyć jubileuszowe wydawnictwo o szkole, w czytelni wpisać się do Księgi Pamiątkowej i obejrzeć kroniki, a na korytarzach obejrzeć ciekawe wystawy.

Punktem kończącym zjazd był bal absolwentów w restauracji Esperanto zainaugurowany symbolicznym polonezem.

Zjazd przebiegł w niezwykłej atmosferze, a szkoła otworzyła się na absolwentów różnych roczników, którzy z rozrzewnieniem powrócili w mury swego liceum.

Tekst: Dawid Tyminski