jFontSize
A- A A+

Druga edycja Dni Nauki już za nami. 25 oraz 26 marca gościliśmy w naszej szkole wielu wykładowców – absolwentów Banacha.

Inicjatorem Dni Nauki jest Hubert Gościmski, nasz absolwent, obecnie student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który poprowadził wykład skierowany do uczniów klas VIII pt. Przypowieść o talentach licealisty”. Jednocześnie dla klasy 2b odbywały się warsztaty z mikrobiologii poprowadzone przez dr n. med. inż. Annę Dudę–Madej, których tematem była „Rola mikrobioty jelitowej w zdrowiu człowieka”, a warsztaty matematyczne dla uczniów szkół podstawowych poprowadziła mgr Agnieszka Grymek.

Kolejną prelegentką, która przygotowała wykład dla uczniów II LO i gości ze szkół podstawowych, była dr Agata Iżykowska-Uszczyk. Przybliżając dzieła polskich artystów sztuki nowoczesnej: Leona Chwistka, Henryka Stażewskiego oraz Ryszarda Winiarskiego pokazała nam, że sztuka oraz matematyka nie są tak odległe od siebie. Mogliśmy się dowiedzieć, jak współcześni artyści wykorzystywali w swoich dziełach teorie matematyczne. Po wykładzie, dla zainteresowanych, odbyły się wspaniałe warsztaty związane z wcześniejszą prelekcją.

Dzień 1. Wykłady z dr Agatą Iżykowską-Uszczyk oraz mgr Marcinem Pakułą

Dzień 2. Wykłady z dr Jędrzejem Kowalewskim oraz dr Jackiem Szczurowskim

Transmisję obsługiwali Karol Potoniec oraz Kinga Wiśniewska, dobra robota! Dziękujemy!

W ostatnim tygodniu uczniowie z klas 4A i 3A mieli okazję szlifować swoje umiejętności matematyczne w dość nietypowych warunkach - matematycznym zmaganiom towarzyszyła piękna sceneria Dusznik-Zdroju. W ramach obozu naukowego zorganizowanego wspólnie z Fundacją "Krzyżowa" nasi uczniowie, pod okiem pani Agnieszki Grymek, mogli skutecznie powtórzyć sobie materiał w obliczu majowych egzaminów, a młodsi koledzy mogli rozszerzyć swoje umiejętności matematyczne. 
Uczniowie zapamiętają ten obóz na długo - nie samą nauką człowiek żyje. Rozmaite atrakcje, takie jak górskie spacery, wyjazd na narty, wspólne ognisko, wizyta w Twierdzy Kłodzko czy karaoke, z pewnością wyjątkowo umiliły czas młodzieży Banacha. 
Matematyka z nartami - taki był zamysł obozu - jednak pogoda w tym roku spłatała nam figla i śniegu było jak na lekarstwo. Nie przeszkadzało to jednak grupie zapaleńców w tym, żeby pojeździć na resztkach śniegu w Zieleńcu. 
Wyjazd współfinansowany był z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.

8 marca w auli szkolnej rozbrzmiały największe hity. Z okazji Dnia Kobiet uczniowie z naszej szkoły zorganizowali koncert. Piosenki, tj. „Zawsze z tobą chciałbym być” czy „Dancing Queen”, w wykonaniu naszego zespołu porwały widownię do tańca. Gratulacje dla wokalistów i wokalistek, którzy odważyli się zaśpiewać solówki. Wyszło to niesamowicie! Stworzyliście niepowtarzalną atmosferę, aż można było poczuć początki wiosny! Koncert nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie pani dyrektor Doroty Grzeszczuk oraz pani profesor Agaty Mester. Dziękujemy za śliczny wystrój, który stworzyła wraz z uczniami pani profesor Marta Kurzawa. Po koncercie każda z dziewczyn dostała drobny upominek.

Dziękujemy za stworzenie magicznej atmosfery w Banachu! I oczywiście wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
Zdjęcia wykonała Hania Kiebuła.

Weronika Żukowska

1 marca w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy. Jakub i Oliwia opowiedzieli nam, na czym polega praca młodzieżowej rady oraz jakie ma możliwości. Pokazali nam także jakie korzyści możemy mieć z udzielania się społecznie. Mogliśmy również zaproponować własne pomysły, aby jeszcze bardziej ożywić miasto. Dziękujemy za spotkanie! 

Weronika Żukowska

20 lutego nasza szkoła miała zaszczyt gościć tancerzy ze świdnickiego zespołu Krąg. Już od pięćdziesięciu lat prowadzi go pani Maria Skiślewicz wraz ze swoim synem panem Wojciechem Skiślewiczem. Tancerze zaprezentowali nam narodowe tańce polskie: poloneza oraz krakowiaka. Mogliśmy także obejrzeć piękną składankę tańców z krajów bałkańskich. Tradycyjne stroje ludowe zachwyciły uczniów oraz nauczycieli. Kolorowe spódnice komponowały się z wiankami dziewczyn, które idealnie współgrały z wyglądem swoich partnerów. Mogliśmy także posłuchać krótkiej relacji prezentującej kraje, w których zespół występował. A byli: m.in. w Portugalii, Chinach czy Indiach. Możemy być dumni z naszej kultury, bo jest ona niepowtarzalna.
Zdjęcia wykonała Hania Kiebuła.

Potrzeby wsparcia młodzieży to, jak wiadomo, bardzo ważny temat i zadanie. W ramach projektu unijnego od następnego tygodnia będę prowadziła w naszej szkole indywidualną interwencję kryzysową. Ukończyłam podyplomowe studia „Interwencja kryzysowa i wsparcie psychospołeczne” (Społeczna Akademia Nauk w Łodzi), które pozwoliły mi ugruntować wiedzę z dziedziny psychologii oraz nabyć nowe umiejętności. Czym jest interwencja kryzysowa? Jej istotę najlepiej obrazuje porównanie do pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia życia. Ma ona przywrócić równowagę psychiczną i zagwarantować samodzielne radzenie sobie w trudnych momentach. Jeśli przeżywasz kryzys emocjonalny i nie wiesz, jak go pokonać, zapraszam Cię na rozmowę. Spotkania zaplanowane są na czwartki (3. godzina lekcyjna) i piątki (3. godzina lekcyjna) lub w zależności od potrzeb.
ROZUMIEM, SŁUCHAM, NIE OCENIAM (w przeciwieństwie do języka polskiegosmile), POMAGAM.
NIE ZWLEKAJ Z DECYZJĄ!

Renata Duda

Od kilku dni obok sekretariatu stała skrzynka, do której nasi uczniowie wrzucali swoje walentynki. Ostatecznie karteczek było bardzo dużo, a rozdawanie ich było czasochłonne. W każdej klasie chociaż po kilka osób otrzymało tajemnicze liściki... znalazło się też coś dla nauczycieli.
Do tego w trakcie długiej przerwy w całej szkole można było usłyszeć  utwory pełne miłosnych wyznań. Kącik za kratkami został przystrojony w klimatyczny sposób przez naszych uczniów, a kolorowe stroje dodawały jeszcze uroku. Nad wszystkimi akcjami, które odbywały się tego dnia w szkole, czuwała profesor Marta Kurzawa a piękne zdjęcia są zasługą Hani Kiebuły z kl. 2c.

Niedawno ukazał się już piąty tom antologii świdnickiej pt. "Drugie piętro". W tym roku był on wyjątkowy, ponieważ narzucono temat - samotność. Wśród sześciu autorów znaleźli się uczennica z klasy 3d, Weronika Żukowska, oraz absolwent Banacha, Hubert Gościmski. Antologia powstała dzięki warsztatom prowadzonym przez panią Barbarę Elmanowską. Każdy z autorów podszedł inaczej do tematu. Weronika napisała tekst o wojnie, a Hubert o relacji między ojcem a synem. Gorąco zachęcamy do przeczytania zbioru opowiadań, który można znaleźć w naszej bibliotece.