jFontSize
A- A A+

Zuzanna – absolwentka naszego liceum z 2021 roku i studentka II roku Uniwersytetu Warszawskiego ciągle się rozwija i realizuje swoje pasje.

Tak Zuza podsumowuje mijający 2022 rok:
„Jako, że zbliża się czas podsumowań to chciałabym przekazać radosną informację. Rok 2022 był dla mnie czasem, w którym rozwinęłam pasję do pisania. Jest to głównie zasługa możliwości wzięcia udziału w OWOPiŚW oraz pracy przy tekście naukowym.

Najlepszym absolwentem Politechniki Wrocławskiej studiów I stopnia w minionym roku akademickim został Jakub Pawłowski, który ukończył kierunek inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.
– Zdecydowałem się na ten kierunek, ponieważ już od najmłodszych lat interesowały mnie zagadnienia naukowe. W szkole średniej spróbowałem swoich sił w fizyce, ale jako że nie byłem zdecydowany na konkretną jej gałąź, to uznałem studia na WPPT za dobry wstęp, który pozwoli mi na dalszy rozwój. I rzeczywiście bardzo szybko odkryłem moje zamiłowanie do fizyki teoretycznej i rozpocząłem badania naukowe – mówi Jakub Pawłowski. – Studia na tym kierunku z pewnością nauczyły mnie samodzielnej pracy oraz wytrwałości w dążeniu do celu.
Praca inżynierska pt. „Non-commuting integrals of motion in XXZ model” dotyczyła badań o charakterze podstawowym w zakresie izolowanych układów kwantowych złożonych z wielu oddziałujących ze sobą cząstek.
Gratulujemy!

Zdjęcia i informacje ze strony: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/najlepsi-absolwenci-2021-22-dublet-w11-12682.html?fbclid=IwAR3yoimpQ-lYTM5C0LyBFuk0244yHpLHIWYrVwOLOYqpNCPBG17ltag8N2w

13 czerwca w Galerii Fotografii w Świdnicy odbył się finisaż wystawy malarstwa Magdy Misiewicz, absolwentki II LO. Pamięć zatrzymana to cykl obrazów, dla którego inspiracją stały się stare rodzinne albumy fotograficzne. W swoich obrazach Magda Misiewicz ukazuje destrukcyjny wpływ czasu na pamięć człowieka, ale także na jej materialne nośniki jakimi są fotografie. Zatrzymane w kadrach sytuacje, mimo osobistych dla autorki inspiracji, w miarę oglądania zdają się być coraz bardziej uniwersalne, a sposób w jaki malarka przedstawiła ten proces sprawił, że obrazy mogą stać się bliskie oglądającym.

Malarski cykl przedstawiony na wystawie był jednocześnie częścią dyplomu magisterskiego autorki, która w zeszłym roku ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Miło nam poinformować, że w niedzielę, tj. 12 czerwca 2022 r., w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury widownia uczestniczyła w pokazie warsztatowym alchemików młodszych, którzy zaprezentowali ciekawą inscenizację na podstawie dramatu teatralnego naszej absolwentki sprzed dwóch lat.

Karolina Warzecha jest aktualnie studentką II roku Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, a ostatnio zadebiutowała w znanym serialu „Ojciec Mateusz”,  grając krnąbrną nastolatkę przesłuchiwaną przez postać kreowaną przez znanego aktora Piotra Polka.

Katarzyna Wójcicka, jeszcze do niedawna uczennica klasy 3 bg, zaprosiła grono pedagogiczne z II LO na swój recital dyplomowy. Wydarzenie miało miejsce w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w sobotnie popołudnie 11 czerwca br. W repertuarze granym przez Kasię pojawiły się kompozycje m. in. Sylviusa Leopolda Weissa, Maxima Diego Pujola, Joaquina Rodriga, Isaaca Albeniza. Gitarzystka z wielkim skupieniem wykonywała kolejne utwory, wykorzystując różnorodne techniki oraz cieniując nastrojowe interpretacje. Ten pokaz artystycznych umiejętności wywarł ogromne wrażenie na audytorium, a komisja egzaminacyjna przyznała wykonawczyni ocenę celującą.

Agata Boruszewska, absolwenta II LO w Świdnicy oraz Architektury na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego napisała ciekawą pracę dyplomową odnoszącą się do naszego miasta.
Agata Boruszewska tak opisuje swój projekt:

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych działające przy Politechnice Wrocławskiej prowadzi projekt LEM SSV. Liderką projektu jest Wiktoria Polczyńska, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy. Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółami przedsięwzięcia zdolnych studentów wrocławskiej uczelni. 

Z przykrością informujemy, że 13 marca po długiej i ciężkiej chorobie odeszła do wieczności Justyna Ciok, 21-letnia absolwentka II LO w Świdnicy.
Składamy wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny Justynki.

Zdjęcie z portalu:
https://swidnica24.pl/2021/03/walczyla-do-konca-odeszla-justyna-ciok/

Jakub Pawłowski, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Banacha (z 2018 roku), aktualnie student Inżynierii kwantowej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej otrzymał Stypendium MENiN  m.in. za publikację „Is independence necessary for a discontinuous phase transition within the qvoter model?” (czasopismo „Entropy”) oraz udział w projekcie Narodowego Centrum Nauki „Agent-based modeling of opinion dynamics based on the psychological models of social influence”.

Kilka dni temu dotarła do nas radosna i wręcz elektryzująca wiadomość – Mariusz Kędzierski (nasz absolwent, który w roku 2011 ukończył klasę humanistyczną) został laureatem Nagrody Kulturalnej „Silesia” dedykowanej artystom za ich szczególne zasługi dla regionu, kraju oraz promowanie tego, co wartościowe, w świecie. Warto dodać, że to zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest co roku (w 2019 r. już po raz jedenasty) przez samorząd województwa dolnośląskiego. Z propozycją nominowania uzdolnionego artysty do prestiżowej nagrody wystąpił Dyrektor II LO w Świdnicy – p. Jacek Iwancz, gdyż uznał, że osiągnięcia Mariusza w dziedzinie grafiki, jego wystawy w Europie, Azji i USA oraz działalność w charakterze mówcy motywacyjnego mogą zainteresować kapitułę nagrody, rozsławić Mariusza i nasze miasto.