Od 22 stycznia br. w galerii biblioteki szkolnej podziwiamy 14 prac Artura Markowskiego z kl. 2a.

W minioną środę (22 stycznia 2020 r.) odbyło się w czytelni szkolnej interesujące spotkanie z Barbarą Elmanowską - (ur. 21.05.1981) poetką, absolwentką filologii polskiej, doktorem nauk humanistycznych. Obecnie mieszkającą w Świdnicy, a związaną ze środowiskiem literackim Wrocławia i Świdnicy, wielokrotną laureatką świdnickiego Turnieju Jednego Wiersza. Jej debiut to esej Zawsze fragment (pierwsze miejsce w konkursie Literackie Talenty 2006). Jest autorką tomików: Tę drogerię mam po drodze (2008 r.) – (nagroda w konkursie na debiut poetycki, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) – oraz Próby generalne (2014 r.). Jej wiersze były tłumaczone na język czeski i angielski. Publikowała w antologiach m.in. Ziemie uzyskane (SPP, Wrocław 2007), w dolnośląskim roczniku literackim Pomosty (SPP, Wrocław 2012).

Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot.

Olga Tokarczuk

21 stycznia br., w miniony wtorek, przed zbliżającymi się urodzinami (29 stycznia) naszej Noblistki, m.in. Honorowej Obywatelki Wrocławia, odbył się w naszej czytelni całodzienny „Szkolny maraton ze słowem Olgi Tokarczuk”, na który składała się m.in.: prezentacja życia i twórczości laureatki literackiej nagrody Nobla za rok 2018, wystawa Jej książek, również artykułów, wywiadów, recenzji oraz projekcja filmów. Nad całością tego niecodziennego wydarzenia, z wielką wyobraźnią i wrażliwością, zapanowała Martyna Czerniec z klasy 1bg pod opieką p. prof. Marii Szymańskiej.

Nie pragnę poznawać lub słyszeć opinii na temat moich obrazów. Sama świadomość, że ktoś patrząc na nie, pomyśli co innego, niż początkowo zamierzał, jest już dla mnie sukcesem.

Artur Lobus

Weź udział w Konkursie na Opowieść Zainspirowaną Obrazem i wybierz jeden z 32 obrazów prezentowanych od 9 stycznia 2020 r. na wystawie pt. Polskie malarstwo współczesne XX i XXI w.

…duszą najpiękniejszych miejsc są ludzie z nimi związani, zaś Kościół Pokoju w Świdnicy od samego początku miał szczęście do naprawdę Wyjątkowych Podróżników.

Joanna Lamparska

Grudniowe spotkanie biblioteczne z uczniami klasy I Cg (w ramach  WOK-u) było interesujące i dotyczyło nie tylko wystawy Blask, nie tylko elementów czysto osobistych, w tym odkrywania inspiracji i motywacji do twórczego działania, ale i niepowtarzalnej historii tego wyjątkowego miejsca stworzonego z wiary i pasji, jakim jest niewątpliwie enklawa luterańska w Świdnicy.

Pamiętajmy, że biżuteria to dzieła sztuki. Nie ma dla nich określonego czasu trwania.

Są nieprzemijające, nieśmiertelne, a wartość ich wzrasta z upływem lat, z upływem zaś wieków staje się bezcenna.

Łączą one człowieka lat minionych z człowiekiem współczesnym.

M. Knobloch: Polska biżuteria. Wrocław: ZNiO,1980

Do swoich pasji i wielu zainteresowań dołożyła kolejne – projektowanie i tworzenie oryginalnej biżuterii: ...potem pojawia się flow, przepływ, zupełne zanurzenie w tym, co robi. Czas płynie inaczej, a rzeczywistość zawęża się tylko do pracowni pełnej pilników, imadeł, nożyc, wiertarek, palników. Zakuwanie, walcowanie, nitowanie, podgrzewanie, lutowanie - najtrudniejsze jest zmaganie się z materią, pokonywanie jej oporu…

Spieszymy donieść, że Grzegorz Kania z kl. 3d, mierząc się z zawiłościami polszczyzny, a także angielszczyzny, zdobył tytuł MISTRZA ORTOGRAFII II LO trzeci raz z rzędu, jak na prawdziwego humanistę przystało! To niebywałe! Jest to pierwszy taki przypadek w historii ogólnoszkolnych dyktand w II LO. Tym bardziej Grzesiowi gratulujemy! Jest on 6 rok bardzo aktywnym czytelnikiem szkolnej biblioteki, a najprawdziwszą Jego pasją jest historia, na której polu ma niemałe osiągnięcia. Chylimy czoła przed Jego wiedzą!

W prawdziwie listopadowy wtorek klasa 1ap, w ramach lekcji religii, pod opieką pań prof.: Małgorzaty Kulig, Marii Szymańskiej oraz Iwony Tomaszewskiej, udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy na Wystawę Biblii. Od pergaminu do e-biblii. Ekspozycja ta, rzetelnie udokumentowana, to interaktywny sposób na zapoznanie zainteresowanych z niezwykłą historią Pisma Świętego, powstała w oparciu o zbiory wrocławianina - p. Michała Dutkowskiego, kustosza wystawy. W miejscu tym zgromadzono: faksymile (dokładne kopie) i reprinty (nowe wydania książek będące wierną kopią oryginału, wykonane bez powtórnego składania tekstu) pierwszych wydań Biblii w językach: hebrajskim, łacińskim, greckim, angielskim, niemieckim, polskim - zarówno tysiącletnie wydania rękopisowe, jak i późniejsze drukowane.

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się kolejna edycja projektu Upoluj swoją książkę, dzięki której uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy:

- pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play

- przejść do zakładki Czytaj PL - zeskanować kod QR umieszczony na plakacie (w naszej szkole umieszczonym na tablicy ogłoszeń na parterze oraz po jednym na każdym piętrze), aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków.

Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl

Akcja Czytaj PL jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dostępnych książek:

Nigdy się nie dowiesz czego możesz dokonać, jeśli nie spróbujesz.

Colin Powell (1937-)

Kierując się myślą Colina Powella uczniowie II LO spróbowali swoich sił i wzięli udział w konkursie na esej – wypowiedź pisemną na temat: „Ten cytat motywacyjny przemawia najbardziej do mojego serca i wyobraźni” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną.