jFontSize
A- A A+

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości Para Prezydencka zaprosiła Polaków do Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego 8 września 2018 r. oraz do czytania przez cały rok 44 tekstów Antologii Niepodległości.

„Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Stefan Żeromski (1864-1925) był pisarzem głęboko zaangażowanym w problemy społeczne i narodowe. W swojej niewątpliwie atrakcyjnej artystycznie powieści  poruszył kilka ważnych tematów – są to: obraz i niszczycielska siła rewolucji, polemika dotycząca koncepcji odbudowy Polski, poszukiwanie autorytetu przez Cezarego, czy też dysproporcje w polskim społeczeństwie. Przedwiośnie to pytanie o dalszą drogę dla nowo powstałego państwa, to pytanie o program odbudowy dla państwa polskiego po wielu latach niewoli.

Dzieło powstało w latach 1921-1924. Pomysł tej powieści realistycznej, obyczajowej i politycznej narodził się prawdopodobnie w 1920 lub 1921 r., po rozmowach z ludźmi, którzy byli świadkami rewolucji w Rosji.

Przedwiośnie to okres poprzedzający wiosnę, zwiastujący ją. Właśnie o tej porze Cezary Baryka zobaczył Polskę. Polskę ubogą, zrujnowaną, ale radosną nadzieją budzącej się wolności. Przedwiośnie w powieści oznacza jednak nie tyle porę roku, ile sytuację, w jakiej znajduje się nowo powstałe państwo, to okres odbudowy polskiej państwowości po zimie, czyli po czasach zaborów. Niebawem powinna nadejść wiosna, która spowoduje, iż Polska stanie się wolnym, silnym gospodarczo i politycznie państwem.

W dziele Stefana Żeromskiego zachwycają również opisy polskiego krajobrazu, życia szlacheckiego, uroczych dworków rozrzuconych wśród pól i lasów, beztroskiego życia ludzi kulturalnych i życzliwych, czy też wizerunki młodych zachłannych ludzi, spragnionych namiętności, miłości i przyjemności.

W przeddzień ogólnopolskiego Narodowego Czytania, w piątek (7 września 2018 r.), pod opieką nauczycieli bibliotekarzy, w II LO czytali dla koleżanek i kolegów, chodząc po klasach: Kinga Kępa, Mateusz Drąg (II A), Nadia Antonowicz, Hania Kusideł, Tomek Kamionka (II B), Kasia Domańska, Andrzej Kukla, Marek Stanisławski (III A) oraz Michał Pfanhauser i Gabrysia Rzepka (III D). Ci ostatni zapoznali także społeczność II LO z problematyką Przedwiośnia przez radiolę szkolną.

Dziękujemy za zaangażowanie w doskonalenie sztuki czytania i promocję czytelnictwa!

Fot.: Maria Szymańska, Aleksandra Królak-Wąsowicz

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg