jFontSize
A- A A+

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, ROKU ZBIGNIEWA HERBERTA oraz 20. rocznicy śmierci wybitnego poety (1924-1998), zaangażowanego patrioty, uznanego za jednego z najwybitniejszych twórców europejskich swego pokolenia, kandydata do Nagrody Nobla – 18 i 19 października 2018 r. - w czytelni szkolnej miała miejsce inscenizacja Spotkanie z Herbertem w wykonaniu uczniów: Kingi Kępy (2a), Karoliny Warzechy (2b), Michała Pfanhausera i Wiktorii Skowron (3d), pod opieką nauczycieli bibliotekarzy - p. Marii Szymańskiej i p. Iwony Tomaszewskiej.

Spektakl słowno-muzyczny, który obejrzały wszystkie klasy, ukazał wielkiego poetę jako serdecznego przyjaciela, wspaniałego, dowcipnego kompana, dał posmak Jego humoru i ogromnej życzliwości do ludzi, a rozświetlony został jasnymi płomykami Jego wierszy i niepowtarzalną muzyką. Młodzi artyści stanęli na wysokości zadania. Wspaniale, z wielkim zaangażowaniem i niekłamanym przejęciem - z niewątpliwym talentem - recytowali zarówno poezję, jak i prozę, a całość przedstawienia stała się dla widzów prawdziwym przeżyciem.

Wydarzeniu temu towarzyszyła wystawka licznych tomików poezji Zbigniewa Herberta oraz najnowszej, dwutomowej biografii autorstwa Andrzeja Franaszka: Herbert. Biografia I: Niepokój, Biografia II: Pan Cogito. Można było także otrzymać wiersz Herberta w postaci zakładki do książki.

„… bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

 a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych…”

Z.H.: Przesłanie Pana Cogito

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg