jFontSize
A- A A+

Od 11 marca 2019 r. wystawa w holu szkoły pt. Śladami Lwowa we Wrocławiu.

Przygotowując się do Dni Banachowskich (22, 25  marca 2019 r.) proponujemy spacer po naszej dolnośląskiej stolicy śladami dawnego Lwowa. A jest ich wiele, gdyż związki historyczne obu miast sięgają XIV w. Mamy tu na myśli przede wszystkim przetrzebione zbiory lwowskiego Ossolineum, które po 1945 r. trafiły ze Lwowa do Wrocławia, tworząc unikatową kolekcję dzieł, dokumentującą historię i kulturę narodu polskiego, także spiżowy pomnik hrabiego Aleksandra Fredry dłuta prof. Politechniki Lwowskiej Leonarda Marconiego, który zdobi dziś wrocławski Rynek.

Również Panoramę Racławicką, która znajdowała się we Lwowie do 1946 r., a następnie, uszkodzoną, przywieziono do Wrocławia, gdzie po konserwacji została udostępniona publiczności w 1985 r. Trzeba tu szczególnie podkreślić lwowskie korzenie i tradycje Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Należy też wspomnieć o licznych obrazach sakralnych ze Lwowa i Kresów w świątyniach Wrocławia. Nie można także pominąć śladów kilkunastu pierwszych architektów przybyłych ze Lwowa, którzy tworzyli Oddział Architektury przy Wydziale Budownictwa połączonego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu – mieście, które leżało w gruzach, tak jak jego najcenniejsze zabytki, włącznie z architekturą sakralną. To również najliczniejsza grupa Księży expatriantów, która wzięła na siebie największy ciężar odbudowy zniszczonych wrocławskich świątyń. Należy tu ożywić również wspomnienia o lwowskim „bałaku” (specyficzne słownictwo, melodyczne, mocno akcentowane na przedostatniej sylabie), który po 1945 r. królował na wrocławskim trotuarze i „szaber-placach” (Dialogi wrocławskich „batiarów”), to także łączące oba miasta targowe, wystawowe, kulinarne tradycje…

W mieście nad Odrą po 1945 r., osiedliły się tysiące lwowian, którzy przenieśli ze sobą swój własny typ obyczajowości i kultury, zwłaszcza tej akademickiej, ale również tej fantazyjnej lwowskiej-tramwajarskiej i kolejarskiej. Elitę tej fali osadniczej stanowiły zespoły naukowe Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskiej. Ten lwowski genius loci we Wrocławiu spowodował, że właśnie w tym mieście powstało w 1988 roku pierwsze w Polsce oficjalne stowarzyszenie lwowian – Towarzystwo Miłośników Lwowa, mające za cel kultywowanie pamięci o utraconym mieście i popularyzację jego ogromnego dziedzictwa kulturalnego w I i II Rzeczypospolitej.

 Wrocław-Lwów. Lwów- Wrocław. Historia i współczesność. Red.: Danuta Nespiak, Małgorzata Orzeł. Wrocław 2002

Polecamy naszą wystawę szkolną. Zachęcamy uczniów do poszerzenia wiedzy o dziedzictwie historycznym, naukowym i kulturalnym obu miast. Być może znajdziecie tu inspirację na kolejne Dni Banachowskie.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg