Moniuszko to jeden z niewielu kompozytorów, który jest autentycznie sobą. Od nikogo nie ściągał, nie miał zapożyczeń. Każdy kompozytor ulega pewnym wpływom, pewnym estetycznym pojęciom i kryteriom, ale jego to specjalnie nie dotyczy. On jest absolutnie polski, słowiański i to jest ogromna zaleta – ta jego nuta takiej typowo słowiańskiej, polskiej tęsknicy.

Wiesław Ochman (1937- )

Stanisław Moniuszko (1819-1872) to po Chopinie najwybitniejszy polski kompozytor XIX w. Tworzył dzieła sceniczne z elementami rodzimego folkloru i tematyką opartą na polskiej tradycji.

Pisał muzykę wokalno-instrumentalną, był twórcą polskiej pieśni artystycznej, także dyrygentem, organistą, pedagogiem muzycznym. Warto zapoznać się bliżej w ROKU MONIUSZKI z Jego twórczością, a nade wszystko posłuchać kompozycji tego wybitnego artysty i wzoru patrioty - dotykającego sedna idiomu polskości.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy poświęconej Stanisławowi Moniuszce w 200. rocznicę Jego urodzin!