jFontSize
A- A A+

Przez dwa dni, 23 i 24 września br., w czytelni szkolnej odbywały się prelekcje dotyczące 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku III Rzeszy Niemieckiej, a następnie 17 września 1939 r. Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Dwóch szkolnych pasjonatów historii z klasy maturalnej: Wojciech Gaik z klasy 3 c (op. p. Zofia Skowrońska-Wiśniewska) oraz ja, Grzegorz Kania z kl. 3 d (op. p. Małgorzata Krawczyk), przygotowało wykład historyczny, odnoszący się nie tylko do zdarzeń poprzedzających wybuch burzy wojennej, ale przede wszystkim do początków najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości, jakim była niewątpliwie II wojna światowa.

Obydwaj staraliśmy się przedstawić zawiłości i niuanse związane z tematem Kampanii Polskiej w 1939 roku swoim koleżankom i kolegom prawie ze wszystkich klas naszego liceum. Na koniec każdej lekcji można było również kierować do nas - prawdziwych miłośników historii -  różnego rodzaju pytania, na które chętnie odpowiadaliśmy.

Wykładom towarzyszyły dwie wystawy zorganizowane przez bibliotekę szkolną w holu szkoły. Pierwsza z nich to malarstwo Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej (1931-) – polskiej artystki, malarki, witrażystki i gobeliniarki - pt. Dzieci wojny, której wernisaż odbył się 14 września 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz kolejna pt. II wojna światowa na pierwszych stronach prasy wojennej (wybór) pochodząca ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w  Świdnicy.

To była dla nas wielka przyjemność, tym bardziej, że nasi koledzy i koleżanki słuchali nas w skupieniu i z niekłamanym zainteresowaniem. Dziękujemy!

Grzegorz Kania, klasa 3 D      

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg