Biblioteka szkolna informuje, że w konkursie literackim na „Opowieść inspirowaną obrazem” Jury w składzie: dr Barbara Elmanowska – poetka, pisarka, mgr Mariola Mackiewicz – nauczyciel polonista, mgr Maria Szymańska – nauczyciel bibliotekarz

nagrodziło I miejscem uczennicę kl. I Bg

Martynę Czerniec

za opowieść pt. „Później należy obrazować” inspirowaną obrazem Aldony Mickiewicz „Obnażona” (olej, płótno, 1990).

Z początkiem marca możemy oglądać w galerii biblioteki szkolnej dwie nowe wystawy.

Pierwsza z nich prezentuje 93 krótkie opisy i recenzje książek, a nazwaliśmy ją: Czytam, bo jestem, bo lubię, bo wierzę i muszę… Czytanie to nie hobby, to sposób na życie. W sumie zgromadziliśmy ok. 250 recenzji, w tym są te najciekawsze - napisane przez uczniów II LO na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wszystkie dostępne są w bibliotece i na ich podstawie możemy dobrać sobie odpowiednią lekturę.

„Sublokatorzy” to cykl lekcji przeprowadzonych przez uczniów klas biologicznych. Wybór tematów wynikał z zainteresowań i poszukiwań prowadzących.

Martyna Wichot i Krzysztof Tomczak z k. 2b przedstawili zagrożenia jakie stanowią wybrane prosity chorobotwórcze. Omówili wektory tych patogenów, objawy chorób, sposoby ich zwalczania. Ciekawą prezentację zakończono testem sprawdzającym wiedzę słuchaczy. Informacje dotyczące prezentowanych chorób wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów z różnych klas zgromadzonych w czytelni szkolnej.

Od 22 stycznia br. w galerii biblioteki szkolnej podziwiamy 14 prac Artura Markowskiego z kl. 2a.

W minioną środę (22 stycznia 2020 r.) odbyło się w czytelni szkolnej interesujące spotkanie z Barbarą Elmanowską - (ur. 21.05.1981) poetką, absolwentką filologii polskiej, doktorem nauk humanistycznych. Obecnie mieszkającą w Świdnicy, a związaną ze środowiskiem literackim Wrocławia i Świdnicy, wielokrotną laureatką świdnickiego Turnieju Jednego Wiersza. Jej debiut to esej Zawsze fragment (pierwsze miejsce w konkursie Literackie Talenty 2006). Jest autorką tomików: Tę drogerię mam po drodze (2008 r.) – (nagroda w konkursie na debiut poetycki, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) – oraz Próby generalne (2014 r.). Jej wiersze były tłumaczone na język czeski i angielski. Publikowała w antologiach m.in. Ziemie uzyskane (SPP, Wrocław 2007), w dolnośląskim roczniku literackim Pomosty (SPP, Wrocław 2012).

Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot.

Olga Tokarczuk

21 stycznia br., w miniony wtorek, przed zbliżającymi się urodzinami (29 stycznia) naszej Noblistki, m.in. Honorowej Obywatelki Wrocławia, odbył się w naszej czytelni całodzienny „Szkolny maraton ze słowem Olgi Tokarczuk”, na który składała się m.in.: prezentacja życia i twórczości laureatki literackiej nagrody Nobla za rok 2018, wystawa Jej książek, również artykułów, wywiadów, recenzji oraz projekcja filmów. Nad całością tego niecodziennego wydarzenia, z wielką wyobraźnią i wrażliwością, zapanowała Martyna Czerniec z klasy 1bg pod opieką p. prof. Marii Szymańskiej.

Nie pragnę poznawać lub słyszeć opinii na temat moich obrazów. Sama świadomość, że ktoś patrząc na nie, pomyśli co innego, niż początkowo zamierzał, jest już dla mnie sukcesem.

Artur Lobus

Weź udział w Konkursie na Opowieść Zainspirowaną Obrazem i wybierz jeden z 32 obrazów prezentowanych od 9 stycznia 2020 r. na wystawie pt. Polskie malarstwo współczesne XX i XXI w.

…duszą najpiękniejszych miejsc są ludzie z nimi związani, zaś Kościół Pokoju w Świdnicy od samego początku miał szczęście do naprawdę Wyjątkowych Podróżników.

Joanna Lamparska

Grudniowe spotkanie biblioteczne z uczniami klasy I Cg (w ramach  WOK-u) było interesujące i dotyczyło nie tylko wystawy Blask, nie tylko elementów czysto osobistych, w tym odkrywania inspiracji i motywacji do twórczego działania, ale i niepowtarzalnej historii tego wyjątkowego miejsca stworzonego z wiary i pasji, jakim jest niewątpliwie enklawa luterańska w Świdnicy.

Pamiętajmy, że biżuteria to dzieła sztuki. Nie ma dla nich określonego czasu trwania.

Są nieprzemijające, nieśmiertelne, a wartość ich wzrasta z upływem lat, z upływem zaś wieków staje się bezcenna.

Łączą one człowieka lat minionych z człowiekiem współczesnym.

M. Knobloch: Polska biżuteria. Wrocław: ZNiO,1980

Do swoich pasji i wielu zainteresowań dołożyła kolejne – projektowanie i tworzenie oryginalnej biżuterii: ...potem pojawia się flow, przepływ, zupełne zanurzenie w tym, co robi. Czas płynie inaczej, a rzeczywistość zawęża się tylko do pracowni pełnej pilników, imadeł, nożyc, wiertarek, palników. Zakuwanie, walcowanie, nitowanie, podgrzewanie, lutowanie - najtrudniejsze jest zmaganie się z materią, pokonywanie jej oporu…

Spieszymy donieść, że Grzegorz Kania z kl. 3d, mierząc się z zawiłościami polszczyzny, a także angielszczyzny, zdobył tytuł MISTRZA ORTOGRAFII II LO trzeci raz z rzędu, jak na prawdziwego humanistę przystało! To niebywałe! Jest to pierwszy taki przypadek w historii ogólnoszkolnych dyktand w II LO. Tym bardziej Grzesiowi gratulujemy! Jest on 6 rok bardzo aktywnym czytelnikiem szkolnej biblioteki, a najprawdziwszą Jego pasją jest historia, na której polu ma niemałe osiągnięcia. Chylimy czoła przed Jego wiedzą!