7 czerwca 2019 r. 12 uczniów z klasy 1A: Krystian Kudela, Olek Rzyhak, Dawid Rurzyński, Marcin Kołodziejski, Konrad Kuśmierczyk, Artur Makowski, Alicja Łazarczyk, Agnieszka Bachórz, Ola Iwancz, Michał Marchewka, Jakub Szulc i Szymon Makieła udało się z ulubionymi książkami do miasta, by pokazać, że młodzi nie tylko nadążają za nowoczesnymi trendami, ale w wolnych chwilach lubią także sobie tradycyjnie pospacerować i poczytać.

Zabawa #JakCzytam jest bardzo prosta:

1. Wystarczy zrobić sobie selfie z czytaną książką (najlepiej podczas akcji).

2. Wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #JakCzytam w opisie.

3. Ustawić prywatność zdjęcia na publiczne, by wyświetlało się wszystkim użytkownikom i żebyśmy mogli je wyświetlić po wpisaniu hashtagu w wyszukiwarkę.

4. Wziąć udział w losowaniu nagród (10 osób wygrywa wybraną książkę).

Zachęcamy wszystkich do udziału w zabawie!

Od 3 czerwca 2019 r. mamy możliwość zapoznania się z krótką historią powieści kryminalnej. Opracowana przez p. Katarzynę Poznańską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy wystawa jest interesującym, w miarę pełnym, kompendium wiedzy na temat tego gatunku literackiego, którego pierwowzór odnajduje się w sprawozdaniach ze słynnych rozpraw prawnika François Gayot de Pitavala z 1734 r.

Moniuszko to jeden z niewielu kompozytorów, który jest autentycznie sobą. Od nikogo nie ściągał, nie miał zapożyczeń. Każdy kompozytor ulega pewnym wpływom, pewnym estetycznym pojęciom i kryteriom, ale jego to specjalnie nie dotyczy. On jest absolutnie polski, słowiański i to jest ogromna zaleta – ta jego nuta takiej typowo słowiańskiej, polskiej tęsknicy.

Wiesław Ochman (1937- )

Stanisław Moniuszko (1819-1872) to po Chopinie najwybitniejszy polski kompozytor XIX w. Tworzył dzieła sceniczne z elementami rodzimego folkloru i tematyką opartą na polskiej tradycji.

Biblioteka szkolna zaprasza na majowy KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI, który będzie czynny w czytelni przez najbliższe dwa dni (29-30 maja 2019 r.).

Oferujemy literaturę dla młodzieży i dorosłych, lektury i opracowania, literaturę popularnonaukową, książki o naszym mieście, poradniki z różnych dziedzin wiedzy.

Polecamy się wszystkim miłośnikom czytania!

Czy pan wie, panie Clover, że większość ludzi znajduje w książkach szczęście i niedolę, dobro i zło, moralność i grzech? Można by tak wymieniać bez końca. Nie to wszak jest najważniejsze. Najważniejsze kryje się w miejscach, których nie potrafimy do końca zrozumieć – lukach w opowieści, brakujących fragmentach – właśnie tam czai się najprawdziwsza prawda.

Matthew Pearl: Złodzieje książek. Katowice 2017

Z okazji Majowych Dni z Książką w naszej szkole proponujemy młodzieży pokonkursową wystawę Sleeveface w bibliotece, która została nam użyczona przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim.

6 kwietnia 2019 r. biblioteka szkolna była otwarta dla przyszłych licealistów i innych gości.

Dziękujemy młodzieży za wspólną naukę i zabawę!

Czy fotografia przedstawiająca osoby w kawiarni przypomina Ci smak Twojej ulubionej latte? Czy patrząc na rysunek wieloryba, słyszysz jego śpiew? Czy tydzień ma kształt wypukłego D z dniami ustawionymi przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? Czy czytając gazetę, widzisz tęczę kolorów? Jeśli tak, możesz mieć synestezję.

Od 22 marca 2019 r. w holu szkoły można oglądać kolejną już w szkole wystawę grafiki komputerowej pt. Sztuka do kwadratu tegorocznego maturzysty Andrzeja Kukli - ucznia klasy matematyczno-fizycznej, osiągającego duże sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH z matematyki (finał), twórcy logo naszej szkoły w roku 2018, zdobywcy Artystycznego STEFANA 2019 (nazwa statuetki pochodzi od imienia Patrona naszej szkoły). Andrzej grafiką zajmuje się od około 3 lat.

We czwartek (28 marca) odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie z eteryczną wałbrzyszanką - Panią Barbarą Malinowską, poetką, autorką krótkich opowiadań, malarką, rysowniczką, dekoratorką wnętrz, ilustratorką książek i czasopism, miłośniczką kamieni szlachetnych, projektantką biżuterii i strojów, autorką wielu wystaw w całej Polsce.