Zapraszamy młodzież do przestudiowania gazetek przygotowanych z okazji przyznania Oldze Tokarczuk - polskiej pisarce, eseistce, poetce i autorce scenariuszy  - Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Wcześniej laureatce The Man Booker International Prize za powieść Bieguni oraz dwukrotnej laureatce Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni i Księgi Jakubowe. Po 23 latach znów polska autorka dostała tę najcenniejszą z nagród. Szwedzka Akademia nagrodziła Olgę Tokarczuk … za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic, jako formę życia.

Jak co roku, w październiku, w bibliotece szkolnej II LO dzieje się wiele. A to za sprawą dorocznego święta – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które tym razem obchodzone jest na całym świecie pod hasłem Wyobraź sobie…

W tym szczególnym miesiącu, obok licznych plakatów i reklam promujących czytelnictwo, proponujemy młodzieży II LO dwie wystawy. Pierwsza Niezrównany kunstmistrz powstała z okazji 210. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Jak wiemy - obok Mickiewicza i Krasińskiego - ten poeta, dramaturg, epistolograf i mistyk doby romantyzmu określany jest jako jeden z Wieszczów Narodowych. Druga z wystaw dotyczy historii książki. Książka w dziejach wykonana została przede wszystkim w oparciu o materiały z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, a obrazuje początki piśmiennictwa, rodzaje pisma, materiały piśmiennicze, rodzaje książek oraz proces współczesnego powstawania książki i gazety.

W związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego (1941-2019) - polskiego polityka, fizyka i nauczyciela akademickiego, działacza opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej, posła i marszałka seniora Sejmu VIII kadencji, który 27 września 2019 r.: w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego - w holu II LO została wyłożona szkolna Księga kondolencyjna, do której można wpisywać się do piątku bieżącego tygodnia.

Cześć Jego Pamięci!

W miniony czwartek, w ramach świdnickiego projektu edukacyjnego CZAS NA TEATR, odbyło się w czytelni szkolnej spotkanie z Karoliną Wycisk (absolwentką II LO) – doktorantką UJ, krytyczką teatralną, edukatorką i kuratorką, która realizuje projekty artystyczno-naukowe w obszarze teatru, tańca współczesnego i performansu. Jej wczorajszy wykład nosił tytuł: Teatr tańca – o co w tym chodzi? Jak się łączy teatr z tańcem i czy taka kombinacja jest popularna w rozwoju sztuk scenicznych.

Przez dwa dni, 23 i 24 września br., w czytelni szkolnej odbywały się prelekcje dotyczące 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku III Rzeszy Niemieckiej, a następnie 17 września 1939 r. Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Dwóch szkolnych pasjonatów historii z klasy maturalnej: Wojciech Gaik z klasy 3 c (op. p. Zofia Skowrońska-Wiśniewska) oraz ja, Grzegorz Kania z kl. 3 d (op. p. Małgorzata Krawczyk), przygotowało wykład historyczny, odnoszący się nie tylko do zdarzeń poprzedzających wybuch burzy wojennej, ale przede wszystkim do początków najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości, jakim była niewątpliwie II wojna światowa.

Wiedział on, że myślenie jest ważną funkcją życiową, której nie powinien lekceważyć człowiek dbający o zdrowie.

Bolesław Prus: Katarynka

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się dzień wcześniej - 6 września 2019 r. Zapowiedzieli je przez szkolną radiolę Kinga Kępa i Tymoteusz Rawicki z kl. 3a. Podczas piątkowych godzin lekcyjnych wysłuchiwaliśmy w ciszy i skupieniu wzruszających opowiadań, wybranych wcześniej przez Parę Prezydencką RP, a następnie przez samych uczniów, wyrażając w ten sposób przede wszystkim szacunek dla autorów tych krótkich arcydzieł i bezcennych myśli, które chcieli przekazać potomnym.

7 czerwca 2019 r. 12 uczniów z klasy 1A: Krystian Kudela, Olek Rzyhak, Dawid Rurzyński, Marcin Kołodziejski, Konrad Kuśmierczyk, Artur Makowski, Alicja Łazarczyk, Agnieszka Bachórz, Ola Iwancz, Michał Marchewka, Jakub Szulc i Szymon Makieła udało się z ulubionymi książkami do miasta, by pokazać, że młodzi nie tylko nadążają za nowoczesnymi trendami, ale w wolnych chwilach lubią także sobie tradycyjnie pospacerować i poczytać.

Zabawa #JakCzytam jest bardzo prosta:

1. Wystarczy zrobić sobie selfie z czytaną książką (najlepiej podczas akcji).

2. Wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #JakCzytam w opisie.

3. Ustawić prywatność zdjęcia na publiczne, by wyświetlało się wszystkim użytkownikom i żebyśmy mogli je wyświetlić po wpisaniu hashtagu w wyszukiwarkę.

4. Wziąć udział w losowaniu nagród (10 osób wygrywa wybraną książkę).

Zachęcamy wszystkich do udziału w zabawie!

Od 3 czerwca 2019 r. mamy możliwość zapoznania się z krótką historią powieści kryminalnej. Opracowana przez p. Katarzynę Poznańską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy wystawa jest interesującym, w miarę pełnym, kompendium wiedzy na temat tego gatunku literackiego, którego pierwowzór odnajduje się w sprawozdaniach ze słynnych rozpraw prawnika François Gayot de Pitavala z 1734 r.

Moniuszko to jeden z niewielu kompozytorów, który jest autentycznie sobą. Od nikogo nie ściągał, nie miał zapożyczeń. Każdy kompozytor ulega pewnym wpływom, pewnym estetycznym pojęciom i kryteriom, ale jego to specjalnie nie dotyczy. On jest absolutnie polski, słowiański i to jest ogromna zaleta – ta jego nuta takiej typowo słowiańskiej, polskiej tęsknicy.

Wiesław Ochman (1937- )

Stanisław Moniuszko (1819-1872) to po Chopinie najwybitniejszy polski kompozytor XIX w. Tworzył dzieła sceniczne z elementami rodzimego folkloru i tematyką opartą na polskiej tradycji.