Stanisław Lem nie istnieje.
Przynajmniej do takiego wniosku doszedł swego czasu Philip K. Dick, gwiazda amerykańskiej fantastyki, i napisał w tej sprawie donos do FBI. Słynny pisarz powziął podejrzenie, że za pseudonimem „Lem” musi się ukrywać więcej niż jeden autor (wydawało mu się niemożliwe, by ktoś był tak wszechstronny), a za wszystkim stoi komunistyczny spisek. Dziś wiemy już na pewno, że wszystkie książki Stanisława Lema napisał Stanisław Lem – jeden z czołowych przedstawicieli światowej science fiction i autor uniwersalnie kanoniczny, którego książki stawały się hollywoodzkimi filmami, bestsellerami, lekturami szkolnymi. Imiona jego bohaterów nadaje się ciałom niebieskim.

Stanisław Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 roku w Krakowie) – polski pisarz gatunku hard sciente fiction, filozof, futurolog oraz krytyk.

Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść Astronauci. Kolejne powieści fantastycznonaukowe jego autorstwa to: Obłok Magellana, Eden, Pamiętnik znaleziony w wannie, Powrót z gwiazd, Solaris, Niezwyciężony, Głos Pana, Wizja lokalna, Fiasko i Pokój na Ziemi. Był również autorem trylogii Czas nieutracony oraz cykli opowiadań fantastycznonaukowych: Dzienniki gwiazdowe, Księga robotów, Bajki robotów, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie. Napisał recenzje nieistniejących książek (Doskonała próżnia), a także wstępy do nieistniejących dzieł (Wielkość urojona). Jest autorem zbiorów esejów, felietonów i publicystyki literackiej, w tym: Wejście na orbitę, Summa technologiae, Filozofia przypadku, Fantastyka i futurologia, Rozprawy i szkice.

Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Niektórym ze swoich utworów nadał charakter groteskowy.

Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF, mimo małego odbioru w Stanach Zjednoczonych. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.

Otrzymał kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla. Ostatecznie przyznano ją jednak Czesławowi Miłoszowi w 1980.

Był odznaczony między innymi medalem "Gloria Artis" i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Ukończył medycynę, ale nigdy nie podjął pracy jako lekarz.

Mając na uwadze tę właśnie wszechstronność, w Roku Lemowskim (do ustanowienia którego pretekstem była setna rocznica urodzin pisarza przypadająca w 2021 roku) w galerii II LO zaprezentowano wystawę ilustracji Daniela Mroza do „Cyberiady” Stanisława Lema wydanej przez Wydawnictwo Literackie w 1965 i 1972 roku.

Daniel Mróz (1917-1993) to projektant książek, rysownik i współautor (1949-1992) szaty graficznej tygodnika „Przekrój”, autor scenografii, plakacista, ilustrator utworów, między innymi L. J. Kerna, F. Kafki, S.J. Leca, S. Lema, S. Mrożka, J. Verne’a.

W minionym tygodniu w ramach obchodów Roku Lema w świdnickim teatrze odbyło się interesujące spotkanie z profesorem Stanisławem Beresiem, autorem książki „Tako rzecze… Lem”, które poprowadziła pani prof. Mariola Szaciło-Mackiewicz.

Zachęcam do obejrzenia wystawy i zapoznania się z twórczością Stanisława Lema. W naszej szkolnej bibliotece dostępne są następujące pozycje przybliżające sylwetkę pisarza:

1. Ewa Balcerzak: Stanisław Lem. Warszawa 1973
  2. Wojciech Orliński: Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. Kraków 2007

oraz książki autorstwa Stanisława Lema:

1. Astronauci. Kraków 1972
  2. Biblioteka XXI wieku. Kraków 1986
  3. Cyberiada. Kraków 1962
  4. Dialogi. Kraków 1984
  5. Doskonała próżnia. Kraków 1985
  6. Eden. Kraków 1984
  7. Głos Pana. Kraków 1984
  8. Katar. Kraków 1976