jFontSize
A- A A+

Narodowe Czytanie – akcja społeczna, prowadzona corocznie we wrześniu pod patronatem Prezydenta RP, propagująca znajomość literatury narodowej. Polega na publicznym czytaniu fragmentów dzieł literatury polskiej. Narodowe Czytanie zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r. od czytania fragmentów Pana Tadeusza.
Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Ballady i romanse – zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu. 
W zbiorze znajduje się 14 utworów, napisane są w różnej tonacji - od poważnych po żartobliwe: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj albo próby przyjaźni, Lilije, Dudarz.

Uczniowie Banacha wzięli udział w akcji „Rękopis dla Bolka”, której organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy i jest ona odpowiedzią na ustanowiony przez Radę Miejską w Świdnicy Rok Bolka II Małego. Ideą projektu jest stworzenie unikatowego egzemplarza „Rapsodii Świdnickiej” autorstwa Władysława Jana Grabskiego – w formie rękopisu.

Od 23 marca 2022 r. zapraszamy do oglądania wystawy „Wkraczając w przestrzeń genialnego polskiego matematyka. Stefan Banach (1892-1945) - patron II LO w Świdnicy”.
Ekspozycja została przygotowana w związku z nadchodzącym dniem naszego patrona. Ukazuje niezwykłe życie i dzieło Stefana Banacha, informacje o osobach powiązanych z tym genialnym matematykiem oraz z lwowską szkołą matematyczną. Gromadzi opinie słynnych matematyków o S. Banachu i ciekawostki z jego barwnego życia.  

Od 8 marca w galerii biblioteki szkolnej zapraszamy do oglądania wystawy zdjęć Bartosza Pasternaka. W roku szkolnym 2020/2021 Bartek został laureatem konkursu "Gruzja - fascynująca podróż" i w nagrodę wziął udział w wyjeździe do Autonomicznej Republiki Adżarii ze stolicą w Batumi. W czasie pobytu uczniowie (w sumie 20 laureatów z roku 2021 i 2020) zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy:
- twierdzę Gori,
- twierdzę Gonio wzniesioną przez Justyniana I, z piękną kapliczką w ruinach twierdzy,
- ruchomy pomnik Ali i Nino, wspaniale nawiązujący do historii,
- Park Narodowy Mitrala: przepiękny, gęsty gruziński las i malownicze widoki zamglonych gór,
- batumskie Muzeum Archeologiczne, posiadające wystawę złożoną ze złotych skarbów starożytnych,
- stadion Dinamo Batumi, dopiero co wyremontowany (największe wrażenie robi to, że murawa jest tam naturalna).

A tak Bartek wspomina swoją gruzińską przygodę:

W styczniu księgozbiór naszej biblioteki został uzupełniony o kilkadziesiąt pozycji. Wśród nowych książek z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Dziękuję wszystkim za ciekawe rekomendacje i pomoc w wyborze nowości. Szczegółowy wykaz znajdziesz tutaj:
 https://lo2.swidnica.pl/index.php/biblioteka2/96-nowosci?layout=

Zapraszam wszystkich do biblioteki.

26 listopada 2021 r. napisaliśmy ogólnoszkolne XXIX DYKTANDO, które corocznie przygotowuje i przeprowadza biblioteka szkolna. W auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 45 uczniów.

MISTRZEM ORTOGRAFII II LO w roku szkolnym 2021/2022
                                       został

Igor Ryglowski z kl. III D

II m. zajęła Martyna Pożoga z kl. III D

III m. przypadło Hubertowi Gościmskiemu  z kl. III D

wyróżnienie otrzymała  Maria Krajewska  z kl. III B

GRATULUJEMY!

Od 1 grudnia 2021 r. zapraszamy do zapoznania się wystawą poświęconą życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Ekspozycja opracowana została przez p. Katarzynę Poznańską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Powstała z okazji 130-tej rocznicy śmierci twórcy, który jest patronem świdnickiej biblioteki.

W naszej szkole znalazła się w związku z trwającym Rokiem Norwidowskim, ustanowionym przez Sejm RP w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie urodzin wielkiego poety.

15 listopada w czytelni szkolnej odbyło się coroczne spotkanie z panem Piotrem Snopczyńskim, himalaistą i instruktorem ratownictwa górskiego. Pan Piotr opowiedział nam o swojej pasji i zamiłowaniu do wspinaczki górskiej, ilustrując swoją wypowiedź interesującymi filmami, które prezentowały wyprawy wysokogórskie oraz zjazdy Jędrka Bargiela z K2 czy Broad Peak. Zachęcał nas do odłożenia telefonów, komputerów i do aktywnego, zdrowego spędzania czasu. Pan Snopczyński zaprosił wszystkich na liczne spotkania z ludźmi gór w ramach XXV edycji świdnickich Dni Gór, które odbywają się w naszym mieście w dniach 15-20 listopada. My również zapraszamy!

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w środę, 20 października 2021 r., odbył się w czytelni szkolnej X Konkurs na prezentację książki, który co roku przebiega w II LO pod hasłem: Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy. Do prezentacji zgłosiło się dziewięcioro uczniów: