jFontSize
A- A A+

 1. Brasse R.: Metaforyczny realizm. Kraków 2020
 2. Dukaj J.: Katedra. Kraków 2020
 3. Janiak A.: Ten , który widzi. Kraków 2020
 4. Kijowski A.: Dzieje literatury pozbawionej sankcji. Vol. 1. Kraków 2020
 5. Kijowski A.: Dzieje literatury pozbawionej sankcji. Vol. 2. Kraków 2020
 6. Libera A.: Madame. Kraków 2020
 7. Łobodowski J.: Komysze. Kraków 2020
 8. Łobodowski J.: W stanicy. Kraków 2020
 9. Łobodowski J.: Droga powrotna. Kraków 2020
 10. Molier: Skąpiec. Kraków 2019
 11. Poe E.A.: Opowieści niezwykłe. Wrocław 2019
 12. Sofokles: Antygona. Kraków 2020
 13. Staroń J, Subocz-Białek P.: Nostalgiczna pieśń powrotu. Kraków 2020
 14. Suwiński B.: Anegdota o istnieniu. Kraków 2020
 15. Tokarczuk O.: Profesor Andrews. Wyspa. Kraków 2020 

 

 

Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę Słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką peerelu. Tradycyjna narracja, nie pozbawiona wątku sensacyjnego, skrzy się humorem, oczarowuje i wzrusza.

Sensacja w Polsce... rzecz znakomicie napisana i zmuszająca do myślenia. Można ją czytać naraz jako thriller, fascynującą historię miłosną, a także jako komiczną powieść polityczną i społeczną satyrę. Spełniając bardzo wysokie standardy artystyczne, daje głęboki wgląd w rozmaite dziedziny i sprawy - od psychologii wieku młodzieńczego po ideologiczną klęskę komunizmu.

Stanisław Barańczak (o wydaniu amerykańskim)

 

 

Opowiadania wybitnego pisarza i poety epoki romantyzmu Edgarda Alana Poe należą do ścisłego kanonu literatury amerykańskiej i światowej. W wyborze znajduje się trzynaście najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych opowiadań tego twórcy i prekursora kryminału i horroru, w których czytelnik odnajdzie magnetyzujący klimat napięcia i grozy. W skład zbioru wchodzą: William Wilson, Bies przewrotności, Serce oskarżycielem, Portret owalny, Ligeja, Berenice, Zagłada domu Usherów, Co zaszło w przypadku M. Valdemara?, Czarny kot, Rękopis znaleziony w butelce, Studnia i wahadło, Zabójstwo przy rue Morgue, Król Mór.

 

„Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa” to dwa opowiadania z tomu „Gra na wielu bębenkach”. Obecnie są one też dostępne jako osobna książka. Oba opowiadania wiąże powtarzający się w nich motyw zagubienia i osamotnienia.

Olga Tokarczuk prezentuje czytelnikom opowiadania, które przedstawiają dwie różne historie. Z pozoru są one inne, ale mają wiele punktów wspólnych. W obydwu autorka przedstawia bohaterów, którzy znajdują się w nieprzewidzianych okolicznościach. Nagle wszystko, co znali, znika. Zostają więc zmuszeni do tego, aby polegać tylko na sobie.

Profesor Andrews znajduje się co prawda wśród ludzi, ale nie rozumie tego, co widzi, ani nie potrafi porozumiewać się z innymi osobami. Natomiast rozbitek z „Wyspy” nagle zostaje sam i nikt nie jest w stanie mu pomóc.

 

Planetoidy w układzie gwiazdy Lévie. Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z nich. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła. Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi; Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita. Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej...

Na podstawie opowiadania Jacka Dukaja powstał film Tomasza Bagińskiego nominowany do Oscara. Ale znana oscarowa animacja pokazuje jedynie ostatnie sceny, dlatego warto przeczytać książkę, aby samemu spróbować rozwikłać tajemnice planetoid, Katedry i żywokrystu.

 

Czy literatura okresu PRL była wartościowa czy cenzurowana? Odpowiedzi udziela Andrzej Kijowski – krakowski krytyk, katolik, współtwórca demokratycznej opozycji. Odpowiedź okazuje się iście wolteriańska: jest literatura czy jej nie ma – zdaje się twierdzić Kijowski – trzeba ją wymyślić!

Wymyślił, zamówił, zdefiniował ją tak, że kto te dwa tomy przeczyta, już nic więcej o prozie pierwszej połowy XX wieku wiedzieć nie musi. Może, ale nie musi. Jednak do niej sięgnie, ponieważ zatęskni do czasów, gdy literatura była ważna.

Dzieje literatury pozbawionej sankcji to quasi-chronologiczna odpowiedź Andrzeja Kijowskiego na pytanie: „co właściwie należy przeczytać z literatury polskiej pierwszych sześciu dekad XX wieku?” – uzupełniona o kilka szkiców na temat pisarzy francusko- i angielskojęzycznych oraz o fundamentalne refleksje Kijowskiego na temat teorii powieści.

1. Augustyn A.: W dwóch wymiarach. Przewodnik po Kościele Pokoju w Świdnicy = In Two Dimensions = In zwei Dimensionen. Świdnica 2017

2. Czepko Ch.: Podróż szwedzka od 5 maja 1654 do 16 maja 1655. Swedish Journey from 5 May 1654 to 16 May 1655. Dzięgielów 2008

3. Drugie piętro. Antologia twórców świdnickich warsztatów pisarskich. Świdnica 2019

4. Elmanowska B.: Świdnicki szlak kobiet. Świdnica 2019

5. Kochan M.: Dramaty wybrane. Kraków 2019

6. Śledziewska M.: „Nuta autobiograficzna”. O twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Kraków-Warszawa 2019

7. Świadectwo – mit – tajemnica. O Gustawie Herlingu Grudzińskim. Red. Z. Kudelski. Warszawa 2019

 1. Budzyński W.: Rozmówki panów Aprikosenkranca i Untenbauma: dialogi i skecze z Wesołej Lwowskiej Fali. Warszawa 2000
 2. Fitas A.: Tylko prawda jest ciekawa. Kraków 2019
 3. Historia. Repetytorium maturzysty. Kraków 2015
 4. Krajewski M.: W otchłani mroku. Kraków 2013
 5. Pausch R.: Ostatni wykład. Warszawa 2008
 6. Ratajczak W., Nawrot J.: Ocalone, nieuśmierzone… O twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Kraków 2019
 7. Roszkowski W.: Orlęta Lwowskie. Kraków 2019
 8. Sikora J.: Żywe ryby na piasku. Kraków 2019
 9. Szczygieł M.: Nie ma. Warszawa 2018

Mariusz Szczygieł: Nie ma

Mariusz Szczygieł - laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdzie historie o nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. 
Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

  

Krajewski M.: W otchłani mroku

„W otchłani mroku” to pierwsza część nowej serii autorstwa Marka Krajewskiego

Powojenny Wrocław 1946 roku. Sześćdziesięcioletni Edward Popielski ma problemy w odnalezieniu się w nowej rodzącej się komunistycznej Polsce. Tęskni za swoim rodzinnym miastem, pracą w której był szanowany i swoją rodziną. Mieszka w ciasnym, poniemieckim lokum i dogląda od czasu do czasu swoją schorowaną kuzynkę Leokadię. Pewnego dnia odwiedza go profesor filozofii Stefanus. Dręczony wizjami piekła obozu koncentracyjnego, który przetrwał, postanowił założyć podziemne gimnazjum, gdzie naucza według zasad przedwojennej edukacji. Nie wie jednak, że wśród uczniów znajduje się agent UB...

 

 Randy Pausch: Ostatni wykład

To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. I pewnie przemówienie zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w Internecie. Ostatni wykład pod tytułem „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa” błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube. Bo wykład, który uczynił ze skromnego specjalisty od programów komputerowych osobę znaną i podziwianą, nie był jednak całkiem zwykły.

Randy Pausch w wieku 46 lat zrealizował większość ze swoich marzeń, i o tym, jak je zrealizował jest też jego wykład. Dał on wszystkim słuchaczom więcej niż jakiekolwiek podręczniki motywacji. Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami. „Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały” - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami.

 

 Repetytorium maturzysty. Historia

"Repetytorium maturzysty. Historia" jest książką wychodzącą naprzeciw potrzebom maturzystów - zawiera całość materiału potrzebnego do przygotowania się do matury w jej formule obowiązującej od roku 2015. Całość jest zgodna z najnowszą podstawą programową, a treści obejmujące materiał z klasy I dodatkowo oznaczono graficznie paskiem na marginesie.

Co ważne, książka ta nie została przeładowana niepotrzebnymi informacjami, a zawarte w niej treści podane są przystępnym, zrozumiałym językiem. Tam, gdzie było to możliwe, treść ujęto w ułatwiające naukę formy tabel, diagramów, wyliczeń. Naukę ułatwiają liczne mapy i zdjęcia. Najważniejsze definicje dodatkowo wyróżniono kontrastowymi, wyraźnie widocznymi ramkami. Ważnym uzupełnieniem jest indeks pojęć, dzięki któremu odszukanie w książce potrzebnych treści jest intuicyjnie proste.

 

 

 

 Wojciech Roszkowski: Orlęta Lwowskie

Wybitny historyk prof. Wojciech Roszkowski sławi w tej książce męstwo Orląt Lwowskich. W Krakowie ma stanąć ich pomnik. Ta publikacja służy nie tylko propagowaniu prawdy historycznej, ale też wyrażeniu wdzięczności wobec Orląt i ma wspomóc finansowo budowę pomnika ku ich czci. 

  

 

 Adam Fitas: Tylko prawda jest ciekawa

Józef Mackiewicz to jeden z najbardziej intrygujących świadków historii XX wieku. Monografia Adama Fitasa nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości. Lubelski badacz przekonująco burzy stereotypy, których gęstą sieć zarzucono zarówno na biografię autora Kontry, jak i jego dzieła. Ukazuje go jako człowieka odważnego i niezależnego od wpływów dwudziestowiecznych utopii, a także jako prozaika na wskroś nowoczesnego, obdarzonego ogromną wrażliwością na regionalną odmienność kulturową i strzegącego tej odmienności. Za sprawą opracowania Fitasa czytelnik, nawet ten nieco zaznajomiony z historią XX stulecia, odkrywa mało znane, a oświetlone przez Mackiewicza fakty z historii XX wieku - takie jak epopeja kozacka w czasie li wojny, eksterminacja Żydów w podwileńskich Ponarach czy też naloty i bombardowania dywanowe Drezna. A przy okazji poznaje tajniki niezwykłego warsztatu pisarza.

 1. Błoński Jan: Język właściwie użyty: szkice o poezji polskiej drugiej połowy XX wieku. Kraków 2019
 2. Chojnowski Zbigniew: Postacie kobiecości: o poezji Kazimiery Iłłakowiczówny. Kraków 2019
 3. Eco Umberto: Szaleństwo katalogowania. Poznań 2009
 4. Gleń Adrian: Języki rzeczywistości: o twórczości Juliana Kornhausera. Kraków 2018
 5. Heck Dorota: Topika, tren i tło: o poezji Wojciecha Wencla. Kraków 2019
 6. Jasienica Paweł: Rzeczpospolita Obojga Narodów. Cz. 2: Calamitatis regnum. Warszawa 1986
 7. Jasienica Paweł: Rzeczpospolita Obojga Narodów. Cz. 3: Dzieje agonii. Warszawa 1986
 8. Kukułka Józef: Historia współczesna stosunków międzynarodowych 1945-1996. Warszawa 1997
 9. Len Ryszard: Fryderyka Bernarda Wernera topografia Wrocławia. Wrocław 1997
 10. Ristujczina Luba: Leonardo da Vinci. Bielsko-Biała 2019
 11. Simon Marcel: Cywilizacja wczesnego chrześcijaństwa I-IV w. Warszawa 1992
 12. Stefan Rowecki w relacjach. Red. T. Szarota. Warszawa 1988
 13. Sulikowski Andrzej: Rynek i coraz dalsze okolice: o twórczości Janusza Szubera. Kraków 2018
 14. Szewczyk-Haake Katarzyna: Moralna strona ludzkiego bytu: o twórczości Józefa Wittlina. Kraków 2019
 15. Tatarowski Konrad: Liryka i polityka: Jacek Bierezin, Zbigniew Dominiak, Zdzisław Jaskuła, Witold Sułkowski: o twórczości poetów podziemnego pisma PULS. Kraków 2019
 16. Trawiński Witold: Odyseja polskiej Armii Błękitnej. Wrocław 1989
 17. Unia Europejska – słownik encyklopedyczny. Red. E. Stadmüller. Wrocław 2003
 18. Walter Jerzy: Czyn zbrojny wychodźstwa polskiego w Ameryce 1914-1920: zbiór dokumentów i materiałów historycznych. Nowy Jork-Opole 2018
 19. Woźniak Maciej: Podróż przez rzeczywistość: o twórczości Marka Nowakowskiego. Kraków 2018
   

Luba Ristujczina: Leonardo da Vinci

Barwna biografia genialnego Toskańczyka, który do dziś pozostaje doskonałym wyobrażeniem człowieka renesansu: świadomego swej wartości wszechstronnego humanisty, skupionego na pracy i szlifującego rozliczne talenty, ale także towarzyskiego i nie stroniącego od wykwintnego dworskiego życia. Z pasją oddawał się tak odmiennym dziedzinom, jak obserwacja i studiowanie fauny i flory, malowanie obrazów i projektowanie budowli, konstruowanie machin oblężniczych i latających, tworzenie map czy poświęcanie się zagadnieniom odwracania biegu rzek i melioracji rowów... Na trwałe odmieniły oblicze sztuki europejskiej i ukształtowały nasze postrzeganie świata i obrazowania rzeczywistości.

   

Umberto Eco: Szaleństwo katalogowania

Znakomita książka Umberto Eco, kontynuująca tematy podjęte w bestsellerowych Historii piękna i Historii brzydoty!

   

Woźniak Maciej: Podróż przez rzeczywistość: o twórczości Marka Nowakowskiego

Po pierwsze, mamy do czynienia z Nowakowskim - realistą-pisarzem tworzącym światy małe, proste i wiarygodne.
Po drugie, można mówić o Nowakowskim jako kronikarzu codzienności PRL.

Po trzecie, należy dostrzec etyczny wymiar jego twórczości - podejmował problemy moralne i egzystencjalne.
Jeszcze inne pytania otwierają się przed nami, gdy spojrzymy na Nowakowskiego jako autora prozy wspomnieniowej, w której autobiografia i literackie opisy miasta składają się na unikatowe świadectwa przeszłości, a pisarz wędrujący przez ulice Warszawy staje się kimś w rodzaju strażnika czasu i pamięci. To wyjątkowy aspekt późnej twórczości Nowakowskiego - stanowiący jej zwieńczenie.

 

 

   

Zbigniew Chojnowski: Postacie kobiecości: o poezji Kazimiery Iłłakowiczówny

Istotnym walorem opracowania jest ciekawie nakreślona diachronia twórczości Kazimiery Iłłakowiczówny; syntetyczny, przejrzysty obraz rozwoju jej warsztatu poetyckiego. Zbigniew Chojnowski sprawnie porządkuje obszerny dorobek poetki, grupuje rozległy i mocno zróżnicowany materiał w bloki tematyczne, a następnie dokonuje ich rzetelnego omówienia. Wydobywa przy tym wiersze, które, choć dawne, to jednak do dziś uderzają wyrazistością moralnego przesłania. Otrzymaliśmy książkę, która spełnia oczekiwania wszystkich tych, którzy, zafascynowani niezwykłą biografią Kazimiery Iłłakowiczówny, poszukiwali przystępnego opracowania poświęconego nie tyle jej życiu, ile raczej jej bogatej, interesującej i wciąż ważnej twórczości.

   

Ryszard Len: Fryderyka Bernarda Wernera topografia Wrocławia

Kolorowane rysunki piórkiem Fryderyka Bernarda Wernera z jego dzieła „Topographia Silesiae” (z egzemplarza przechowywanego w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu) pokazują wizerunek Wrocławia w okresie baroku. Tekst mówi o barwnym życiu ich niezwykle płodnego, cenionego w Europie, twórcy.

 

 1. Baraniewski W.: Architekci sejmowi: Skórewicz, Pniewski, Szczepkowski. Warszawa 2015
 2. Bernacki W.: Kronika komunizmu w Polsce. Kraków [2017]
 3. Case S. H.: Kawiarnia Szkocka. Opole 2010
 4. Chemiczne Horyzonty: wykłady i warsztaty. Wrocław 2013
 5. Dobkiewicz A.: Królewskie miasto Lwów na dawnych pocztówkach. Świdnica 2018
 6. Eisler J.: Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską; historia polityczna 1944-1989. Warszawa 2018
 7. Ekiert J.: Fryderyk Chopin: biografia ilustrowana. Warszawa 2010
 8. Grabski W. J.: Rapsodia świdnicka: opowieść śląska z lat 1339-1404. Świdnica 2018
 9. Herbert w listach: (auto)portret wieloraki. Warszawa 2018
 10. Historia świdnickiej katedry pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Świdnica 2004
 11. Hollankowie A. i E.: I zobaczyć miasto Lwów… Rzeszów 1990
 12. Jankowski L. [red.].: Politechnika Wrocławska w mojej pamięci. Wrocław 2010
 13. Kachniarz A.[red.]: Samorząd terytorialny XXI wieku. Wrocław 2018
 14. Kasprzycka I.: Słowa w przestrzeni. [2018]
 15. Protasiuk A.: Świdnica. Warszawa 1997
 16. Rocznik Świdnicki 2017. Świdnica 2016
 17. Samorząd z perspektywy dwudziestolecia reform administracyjnej i terytorialnej. Wrocław 2018
 18. Schirrmann W.: Kronika miasta Świdnicy. Świdnica 2019
 19. Siejak A.: „Kocham. Nie biję”? – przemoc wobec dzieci w dyskursie publicznym. Warszawa 2016
 20. Słoma J.: Żyję i działam bezpiecznie. Warszawa 2019
 21. Słoniowska Ż.: Przedwojenny Lwów: najpiękniejsze fotografie. Warszawa 2013
 22. Soboczyński Ł: W cieniu maltańskiego krzyża: zarys historii Pasiecznej w latach 1293-1945. Świdnica 2016
 23. Suleja W.: Józef Piłsudski. Warszawa 2010
 24. Szolginia W.: Tamten Lwów: my Lwowianie. Wrocław 1993
 25. Szolginia W.: Tamten Lwów: świątynie, gmachy, pomniki. Wrocław 1993
 26. Szolginia W.: Tamten Lwów: ulice i place. Wrocław 1993
 27. Szolginia W.: Tamten Lwów: Życie miasta. Wrocław 1994
 28. Śliwa M.: Ignacy Daszyński. Warszawa 2009
 29. Urbanek M.: Lwowska szkoła matematyczna. Warszawa 2014
 30. Wałęsa D. : Marzenia i tajemnice. Kraków 2011
 31. Międzynarodowa Wystawa malarstwa Grupy Wyszehradzkiej. Warszawa [2017]
 32. Wrocław-Lwów Lwów-Wrocław. Historia i współczesność. Wrocław 2002
 33. Znamierowska A.: Niezłomni: Solidarność Walcząca. Warszawa 2016

 

Janusz Ekiert: Fryderyk Chopin: biografia ilustrowana 

Chopin. Biografia ilustrowana nie jest typową książką prezentującą życiorys wielkiego kompozytora. Album jest zbiorem esejów o niepospolitym człowieku i genialnym artyście. Autor - Janusz Ekiert - znawca twórczości Chopina z niezwykłą lekkością i wnikliwością porusza najważniejsze tematy związane z osobą wielkiego pianisty. Poznajemy Chopina jako satyryka, marzyciela, wielkiego patriotę. Autor ukazuje nam wybitnego muzyka takim, jakim go nie znamy - człowieka o wielu talentach, nie tylko muzycznym, który potrafił pięknie rysować, miał też duży talent aktorski, m.in. znakomicie parodiował inne osoby. Z felietonów wyłania się obraz Chopina karykaturzysty, dandysa, człowieka obdarzonego niespotykaną wrażliwością, ale i poczuciem humoru. Obraz artysty niezwykłego, który swoją osobą bawił zarówno warszawskie, jak i paryskie salony. Autor przybliża nam też postaci najbliższe Chopinowi. Są rozdziały poświęcone ojcu oraz kobietom ważnym w życiu wielkiego muzyka: Konstancji Gładkowskiej, Delfinie Potockiej, Marii Wodzińskiej i George Sand. Dzięki licznym fotografiom archiwalnym i współczesnym możemy prześledzić, jak wyglądały miejsca związane z Chopinem za jego czasów i obecnie.

   

Herbert w listach: (auto)portret wieloraki

Herbert potrafi zaskakiwać swoich czytelników: za życia znany i ceniony jako poeta, eseista i dramaturg, po śmierci, w wyniku systematycznego opracowywania materiałów archiwalnych, objawia się jako felietonista, krytyk sztuki, rysownik, ale przede wszystkim jako oryginalny i intrygujący epistolograf. Autorzy niniejszego zbioru szkiców przekonują, że korespondencja poety stanowi nieocenione, a przy tym frapujące, źródło informacji na temat jego biografii i twórczości.

   

Włodzimierz Bernacki: Kronika komunizmu w Polsce

Kolejna książka Wydawnictwa Kluszczyński, poświęcona najnowszej historii Polski, powstała z potrzeby wypełnienia wyraźnej luki na polskim rynku wydawniczym , spowodowanej niemal całkowitym brakiem publikacji prezentujących obiektywny u rzetelny rozrachunek z komunistyczną przeszłością. Najważniejszym celem Kroniki komunizmu w Polsce, jest z jednej strony przypomnienie, jak zbrodniczym i okrutnym systemem był komunizm, z drugiej zaś podkreślenie historycznej ciągłości pomiędzy nim a niektórym dzisiejszymi formacjami politycznymi, intelektualnymi czy środowiskowymi. Jest to zadanie szczególnie ważne zwłaszcza w odniesieniu się do młodszych czytelników, gdyż wpływowe ośrodki władzy w Polsce, w tym większość mediów, próbują zniekształcić i zafałszować ten obraz.

   

Jan Władysław Grabski: Rapsodia Świdnicka

Powieść historyczna „Rapsodia Świdnicka” autorstwa Jana Władysława Grabskiego jest jedną z najważniejszych powieści historycznych dotyczących Dolnego Śląska, jaka ukazała się w pierwszych latach powojennych. Obejmuje okres schyłkowy istnienia księstwa świdnicko-jaworskiego, a tłem powieści są wydarzenia z lat 1339-1404. Powieść Grabskiego ukończona w 1953 r. i wydana drukiem w 1955 r. miała za zadanie ukazać panoramę życia społeczno-politycznego na Śląsku w oparciu o piastowskie dzieje ziem zachodnich, co miało wśród społeczeństwa zakorzenić świadomość „polskiej” przeszłości ziem odzyskanych po II wojnie światowej. „Rapsodia Świdnicka” jako powieść cieszyła się ogromną popularnością, będąc kilkunastokrotnie wydawaną do połowy lat 80. XX w. Ostatnie wydanie powieści ukazało się 33 lata temu…

Wydawnictwo Errata-Kubara Lamina wznawiając po tak długim okresie tą powieść, oparło edycję na pierwszym, oryginalnym wydaniu książki, najwierniejszym rękopisowi autora, bowiem w późniejszych wydaniach dokonywane były zmiany i skróty redakcyjne tekstu.  

   

Żanna Słoniowska: Przedwojenny Lwów: najpiękniejsze fotografie

Lwów przedwojenny – Atlantyda zatopiona przez wojny i inne okrucieństwa XX wieku – odżywa w kolejnym albumie z serii "Przedwojenne najpiękniejsze fotografie".

Unikatowe zdjęcia, z których większość jest po raz pierwszy publikowana w Polsce, zrobione zostały przez znanych mistrzów obiektywu, między innymi: Adama Lenkiewicza, Zygmunta Goldhammera i Marka Münza. Są na nich kościoły, cerkwie i synagogi – te nadal zdobiące panoramę miasta i te nieistniejące, rzadkie ujęcia zapomnianych przedwojennych kawiarni, kin, pasaży i sklepów. W kadrach uwieczniony został folklor targu Krakidały, pierwszy tramwaj elektryczny, przepych Międzynarodowej Wystawy Krajowej, wyścigi automobilowe o Grand Prix Lwowa, a także zwyczajni lwowianie podczas swych codziennych zajęć lub spacerów – w cylindrach i melonikach, w gorsetach i ze zwiewnymi szalami. Nastrojowy spacer ulicami przedwojennego miasta zawdzięczamy Żannie Słoniowskiej, urodzonej we Lwowie pisarce, dziennikarce i tłumaczce.

 

 

 

 1. Bator J.: Purezento. Kraków 2017
 2. Bednarz K.: Kwiaty w pudełku: Japonia oczami kobiet. Wołowiec 2018
 3. Bobrowski J.: Mitologia słowiańska. Olszanica 2018
 4. Bukała B.: Biologia: genetyka, biologia stosowana. Kraków 2018
 5. Dostojewski F.: Bracia Karamazow. Warszawa 2018
 6. Franaszek A.: Herbert: biografia. T. 1. Kraków 2018
 7. Franaszek A.: Herbert: biografia. T. 2. Kraków 2018
 8. Gutowska-Adamczyk M.: Cukiernia pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów. Warszawa 2018
 9. Hawking S.: Krótka historia czasu: od wielkiego wybuchu do czarnych dziur. Poznań 2018
 10. McMurry J.: Chemia organiczna. T. 1. Warszawa 2018
 11. McMurry J.: Chemia organiczna. T. 2. Warszawa 2018
 12. McMurry J.: Chemia organiczna. T. 3. Warszawa 2018
 13. McMurry J.: Chemia organiczna. T. 4. Warszawa 2018
 14. McMurry J.: Chemia organiczna. T. 5. Warszawa 2018
 15. Myśliwski W.: Ucho Igielne. Kraków 2018
 16. Mróz R.: Nieodnaleziona. Poznań 2018
 17. Puleo A.: Moje serce należy do Ciebie. Warszawa 2017
 18. Russell H.: Życie po duńsku: rok w najszczęśliwszym kraju na świecie. Kraków 2017
 19. Tokarczuk O.: Opowiadania bizarne. Kraków 2018
 20. Urbanek M.: Tuwim: wylękniony bluźnierca. Warszawa 2013
 21. Yalom I.D.: Stając się sobą: pamiętnik psychiatry. Warszawa 2018
 22. Zapolska G.: Moralność pani Dulskiej. Kraków 2018
 23. Żeromski S.: Ludzie bezdomni. Kraków 2018

 

Karolina Bednarz: Kwiaty w pudełku: Japonia oczami kobiet

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

 

 

   

Joanna Bator: Purezento

Pierwsza japońska powieść Joanny Bator. Wielkie zaskoczenie w duchu zen!

Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie wiedziała, że widzi go po raz ostatni. Kiedy zaczęła uczyć polskiego Panią Myōko nie przypuszczała, że dzięki niej wyruszy w daleką podróż. Kiedy po raz pierwszy spotkała Mistrza Myō, nie sądziła, że jej życie na nowo nabierze sensu. Kiedy na jej drodze stanął mężczyzna ze znamieniem oliwki na plecach, nie spodziewała się jak silna będzie miłość, która ich połączy. Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.

"Purezento" (czyli "prezent") to powieść tajemnicza i na wskroś japońska. Poruszająca historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść ma słodko-słony smak umami.

   

Olga Tokarczuk : Opowiadania bizarne

Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość.

Pochodzące z języka francuskiego słowo “bizarre” znaczy dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie - zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest książka Olgi Tokarczuk.

10 opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i wyimaginowane światy.

W każdej z tych przestrzeni Olga Tokarczuk odkrywa dziwność.

Rozmach fabularny i tematyczny, a także zmienny rytm opowiadań sprawiają, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca z poczucia bezpieczeństwa i skłania do refleksji nad współczesnym światem i nami samymi, czyni to czasem żartobliwie lub za pomocą makabreski, a w kilku przypadkach także za pomocą dystopijnych wizji.

   

Andrzej Franaszek: Herbert: biografia. T. 1-2

Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta.

Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta.

Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

   

Alessio Puleo : Moje serce należy do Ciebie

Historia młodzieńczej miłości w bardzo romantycznym wydaniu, rozgrywająca się jednak we współczesnych i bliskich życia realiach.

W klasie 18-letniego Alexa pojawia się nowa uczennica, Ylenia. Chłopak postanawia zwrócić na siebie jej uwagę. Ale Ylenia skrywa tajemnicę i postanawia trzymać chłopaka na dystans. W końcu jednak nie jest w stanie przeciwstawić się uczuciu. Alex jest pewien, że nic ich nie rozłączy, dopóki się nie dowiaduje, że dziewczyna cierpi na ciężką i nieuleczalną wadę serca. Jej jedyną szansą jest przeszczep. W dniu egzaminu maturalnego Alex odbiera telefon ze szpitala z informacją, że Ylenia jest umierająca. Wybiega zrozpaczony na ulicę...

   

Helen Russell: Życie po duńsku: rok w najszczęśliwszym kraju na świecie

Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie i choć nikt nie odkrył jeszcze tajemnicy ich szczęścia to cały świat próbuje ich naśladować. Brytyjska dziennikarka Helen Russell postanowiła przeprowadzić się na rok do Danii, żeby poznać przepis jej mieszkańców na zadowolenie z życia.

W każdym rozdziale autorka przygląda się innemu elementowi kultury Danii lub jej społeczeństwa. Z poczuciem humoru opowiada o duńskim dizajnie, podejściu do pracy i sposobach spędzania wolnego czasu. Obserwuje też tradycje związane z jedzeniem, religią, wychowywaniem dzieci czy opieką zdrowotną. „Życie po duńsku” pokazuje, co w najmniejszym z państw skandynawskich się sprawdza, czego nie warto naśladować i co zrobić, żeby wprowadzić elementy duńskiego życia do naszej codzienności.

Przeprowadzka do wiejskiej Jutlandii uświadomiła Russell, że Dania ma do zaoferowania o wiele więcej niż długie zimy, wędzone śledzie, klocki Lego i słodkie bułki. Próbując zrozumieć poczucie szczęścia u Duńczyków, dziennikarka sama poczuła się szczęśliwa. Na końcu książki przekazuje 10 porad dotyczących tego, jak żyć po duńsku, przez co dzieli się tym szczęściem z Czytelnikami.

   

Mariusz Urbanek Tuwim: wylękniony bluźnierca

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia „Kwiaty polskie” zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: „Miłość ci wszystko wybaczy” śpiewaną przez Hankę Ordonównę, „Grande Valse Brillante” w wykonaniu Ewy Demarczyk, „Wspomnienie” z muzyką Czesława Niemena.

Jego „Ptasie radio” i „Lokomotywa” do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, „Bal w Operze” wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.

Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.

   

Wiesław Myśliwski: Ucho Igielne

"Ucho Igielne" to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

   

Irvin D. Yalom: Stając się sobą: pamiętnik psychiatry

Irvin D. Yalom, światowej sławy psychoterapeuta sadza sam siebie na kozetce.

„Stając się sobą” to autobiografia Irvina D. Yaloma, emerytowanego profesora psychiatrii kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Słynny psychoterapeuta o ogromnym doświadczeniu zawodowym i talencie pisarskim bierze na warsztat swoje życie. Yalom dzieli się z nami historią swojego dzieciństwa, dojrzewania i innymi osobistymi doświadczeniami, które ukształtowały go jako człowieka. Dar opisywania i dostrzegania złożonych relacji międzyludzkich przez Yaloma pozwala nam zrozumieć proces formowania się i rozwoju osoby. To nie jest zwykła autobiografia, to zaproszenie do refleksji, kim jesteśmy i co nas ukształtowało.

   
 1. Augustyn Aneta: W dwóch wymiarach: przewodnik po Kościele Pokoju w Świdnicy. Świdnica 2017
 2. Czerwińska Anna: Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej. Łódź 2018
 3. Czubla Piotr [i in.]: Ziemia: kompendium wiedzy o planecie. Warszawa 2017
 4. Gaiman Neil: Amerykańscy bogowie. Warszawa 2017
 5. Hajdasz Jolanta: Żołnierz Niezłomny Kościoła: dowody prześladowania arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Poznań 2016
 6. Korczak Janusz: Momenty wychowawcze. Warszawa 2017
 7. Korczak Janusz: Prawo dziecka do szacunku. Warszawa 2017
 8. Korczak Janusz: Sam na sam z Bogiem: modlitwy dla tych, którzy się nie modlą. Warszawa 2018
 9. Księga skarbów UNESCO: obiekty i miejsca, które warto zobaczyć. Oprac. Magdalena Binkowska. Bielsko-Biała 2011
 10. Piątkowska Renata: Nigdy tego nie zapomnę. Łódź 2017
 11. Prawa dziecka: dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oprac. Paweł J. Jaros. Warszawa 2015
 12. Ripley Aleksandra: Scarlett: ciąg dalszy Przeminęło z wiatrem. T. 1-2. Warszawa 1991
 13. Smolińska-Theiss Barbara: Rok Janusza Korczaka 2012: nie ma dzieci - są ludzie. Warszawa 2013
 14. Turzańska Monika: Detale zabytków Ziemi Świdnickiej. Świdnica 2017
 15. Zimbardo Philip: Psychologia: kluczowe koncepcje. T. 5: Człowiek i jego środowisko. Warszawa 2017

 

Philip Zimbardo: Psychologia: kluczowe koncepcje. T. 5: Człowiek i jego środowisko

Tom 5 nowoczesnego przewodnika dla wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem ludzkiej psychiki.

Książka prezentuje psychologię społeczną oraz zagadnienia związane ze stresem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób interakcje między ludźmi wpływają na ich myśli, uczucia, spostrzeganie, motywy i zachowania. Poznaje badania zachowań grupowych, takie jak praca zespołowa i konformizm, jak również uprzedzenia grupowe i terroryzm. Autorzy, ukazując wpływ sytuacji społecznych na zachowanie człowieka, pomagają zrozumieć siły przyciągania, działające przy budowaniu przyjaźni i związków romantycznych, jak również siły odpychania, stanowiące podłoże przemocy, uprzedzeń i dyskryminacji. Tłumacząc ludzkie reakcje na stres, pokazują, że nie jest on ograniczony do wielkich tragedii, poważnych urazów i katastrof. Niektórzy ludzie wydają się "zestresowani" nawet przy niewielkich kłopotach, podczas gdy inni sprawiają wrażenie spokojnych, chłodnych i opanowanych nawet w sytuacjach kryzysowych. Czytelnik może spojrzeć na stres z wielu różnych punktów widzenia, np. jako na procesy zachodzące w ciele i w mózgu, fizjologiczne reakcje, modyfikowane przez nasze procesy myślowe, naszą wiedzę i doświadczenie, naszą osobowość oraz nasze stadium życia i nasz kontekst społeczny.

 

Aneta Augustyn: W dwóch wymiarach: przewodnik po Kościele Pokoju w Świdnicy

Najnowszy przewodnik po placu Pokoju to lekcja patrzenia – dostrzegania także metaforycznych, bardziej subtelnych znaczeń tego niepowtarzalnego miejsca, jakim jest Kościół Pokoju wraz z otoczeniem. Książka ukazała się w trójjęzycznej wersji: po polsku, angielsku i niemiecku. Bogato ilustrowana i starannie opracowana, w twardej oprawie, jest ponadczasowym prezentem. Jest także świadectwem dużych zmian, jakie zaszły tu w ostatnich latach, dzięki konserwacji i rewitalizacji zakrojonej na szeroką skalę.

 

Neil Gaiman: Amerykańscy bogowie

Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany rozwiązując zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym amerykańskim miasteczku. Jednak podąża za nimi ktoś, z kim Cień musi zawrzeć pokój...

 „Amerykańscv bogowie« to prawdziwy cud. Gaiman opowiada w nich całkowicie nieprawdopodobną historię, historię iście mityczną w sposób przejmujący i wiarygodny. To bardzo ważna książka. Pablo Neruda powiedział coś podobnego o innej klasycznej powieści: nie przeczytać jej, to jak nigdy nie skosztować pomarańczy".
Jonathan Carroll

 

 1. Banach S.: Mechanika: w zakresie szkół akademickich. T. 1-2. Warszawa 1947
 2. Banach S.: Rachunek różniczkowy i całkowy. T. 1-2. Warszawa 1955
 3. Co gryzie kasztanowce?: wpływ szrotówka kasztanowcowiaczka na fenologię i rozwój drzew. Red. E. Myśków i K. Sokołowska. Wrocław 2017
 4. Dec I.: Kościół naszym domem. Cz. 2. Świdnica 2014
 5. 10 lat Grupy Dorosłych Alchemików. Red. M. Mackiewicz. Świdnica 2017
 6. Fabryki dyplomów czy universitas?: o nadwiślańskiej wersji przemian w edukacji akademickiej. Red. M. Czerepaniak-Walczak. Kraków 2013
 7. Kałuża R.: Stefan Banach. Warszawa 1992
 8. Krawczyk A.: Magiczny wieczór. Poznań 2017
 9. Lvov Mathematical School in the Period 1915-1945 as Seen Today. Red. B. Bojarski. Warszawa 2009
 10. Mackiewicz M.: Koniec świata zapachów czyli przewrotna historia z węchem w roli głównej. Świdnica 2016
 11. Moltke H. J. i F.: Listy na pożegnanie: wrzesień 1944 - styczeń 1945. Kraków 2017
 12. Oddać sprawiedliwość widzialnemu światu: eseje o twórczości Josepha Conrada. Red. P. Panas. Warszawa 2017
 13. Rocznik Świdnicki 2016: T. 44. Red. M. Barcicki i in. Świdnica 2017
 14. Stefan Banach: niezwykłe życie i genialna matematyka: materiały biograficzne. Red. E. Jakimowicz i A. Miranowicz. Kraków 2010
 15. 70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Red. M. Szwedo. Świdnica 2017
 16. Urbanek M.: Genialni: Lwowska szkoła matematyczna. Warszawa 2014
 17. Walczak W.: Jak oceniać ucznia?: teoria i praktyka. Łódź 2001
 18. Włodarska E.: Licencja na pierwszy śnieg. Świdnica 2017

 

Mariusz Urbanek: Genialni: Lwowska szkoła matematyczna

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej.

Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

 

 

Stefan Banach: niezwykłe życie i genialna matematyka: materiały biograficzne. Red. Emilia Jakimowicz i Adam Miranowicz

W 2005 roku, w 60. rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, Biblioteka Matematyczno-Fizyczna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę poświęconą jednemu z największych matematyków XX wieku. Ekspozycja została zaprezentowana środowisku akademickiemu Trójmiasta w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie i wortalu internetowym pod adresem http://banach.univ.gda.pl, wzbogaconych o nowe dokumenty i fotografie dotąd nigdzie niepublikowane, powstała niniejsza praca.

 

Agnieszka Krawczyk: Magiczny wieczór

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W małym miasteczku, Zmysłowie, trwają gorączkowe przygotowania. Prócz tradycyjnej świątecznej krzątaniny, Daniela, jedna z trzech sióstr Niemirskich, przygotowuje się do ślubu. Czy można sobie wyobrazić piękniejszą scenerię dla tej wyjątkowej chwili? Miasteczko, leżące w bajkowej dolinie, przytulone do strzegących go strzelistych sosen, których gałęzie uginają się pod upadającymi płatkami śniegu? Nadchodzi magiczny wieczór, który przyniesie ukojenie wszystkim targanym wątpliwościami, a w niektóre skołatane serca wleje spokój i pewność, że nigdy nie jest za późno, by zawalczyć o szczęście. Bo wszystko może się zdarzyć, są takie chwile, gdy życie przypomina baśń, a szczęśliwe zakończenie mości się w niej, niczym mruczący kot w przytulnej kuchni…

Zapraszamy do zimowego Zmysłowa! Możecie jeszcze raz spotkać się z ukochanymi bohaterami sagi „Czary codzienności”.

 

Helmuth James i Freya von Moltke: Listy na pożegnanie (wrzesień 1944 - styczeń 1945)

Helmuth James i Freya von Moltke – dwoje młodych ludzi, opozycjonistów w nazistowskich Niemczech. On był jednym z twórców Kręgu z Krzyżowej. Ona – gospodynią tajnych obrad w dolnośląskim majątku rodzinnym. On w więzieniu oczekuje na proces i egzekucję, ona trwa przy nim do końca. Ten zbiór nigdy wcześniej nie publikowanych po polsku listów jest dokumentem miłości pokonującej więzienne mury i śmierć. Oraz świadectwem głębokiej wiary. 

 1. Ackerman D.: Azyl. Warszawa 2009
 2. Adamczyk W.: Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Poznań 2017
 3. Andersen H.Ch.: Improwizator. Warszawa 2017
 4. Armentrout J.: Co przyniesie wieczność. Poznań 2017
 5. Atwood M.: Czarci pomiot. Poznań 2016
 6. Atwood M.: Opowieść podręcznej. Warszawa 2017
 7. Aveyard V.: Czerwona królowa. Kraków 2015
 8. Aveyard V.: Szklany miecz. Kraków 2016
 9. Aveyard V.: Królewska klatka. Kraków 2017
 10. Babiański W.: Matematyka. Zbiór zadań. Poz. podst. Warszawa 2017
 11. Babiański W.: Matematyka. Zbiór zadań. Poz. rozszerz. Warszawa 2017
 12. Barańczak S.: Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej. Wrocław 2017
 13. Barbezat S.: Frida Kahlo prywatnie. Warszawa 2017
 14. Bauer W.: Boko Haram i terror w sercu Afryki. Wołowiec 2017
 15. Baum D.: Dziewięć twarzy Nowego Orleanu. Wołowiec 2017
 16. Bass B.: Trupia farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego. Kraków 2017
 17. Bata A.: W cieniu Tryzuba. Warszawa 2016
 18. Bąkowicz K.: Rozmowy o rozmowach. Kraków 2014
 19. Begun D.: Prawdziwa planeta małp. Nowa historia człowieka. Warszawa 2017
 20. Bielski J.: Nauczyciel doskonały. Kraków 2017
 21. Bieniek G.: Zbiór zadań z chemii. Zakres rozszerzony. Kraków 2013
 22. Bieniek G.: Chemia. Repetytorium i zbiór zadań. Kraków 2013
 23. Bikont A.: Sendlerowa w ukryciu. Wołowiec 2017
 24. Biskup M.: Wojny Polski z Zakonem Krzyżackim. Oświęcim 2017
 25. Borkowska M.: Język polski: poziom podst. i rozszerz. Vademecum. Kraków 2017
 26. Boučková T.: Rok Koguta. Wrocław 2017
 27. Bralczyk J.: 1000 słów. Warszawa 2017
 28. Brontë Ch.: Villette. Warszawa 2017
 29. Brown D.: Początek. Katowice 2017
 30. Brożyńska J.: Geografia: tuż przed egzaminem. Warszawa 2015
 31. Brunt C.R.: Powiedz wilkom, że jestem w domu. Warszawa 2015
 32. Brygier W.: Góry Stołowe: przewodnik. Pruszków 2016
 33. Bryson B.: Krótka historia prawie wszystkiego. Poznań 2016
 34. Brzezińska A.: Córki Wawelu. Kraków 2017
 35. Bukała B.: Biologia. Bezkręgowce. Kraków 2012
 36. Bukała B.: Biologia. Biologia w zadaniach maturalnych cz. I. Kraków 2013
 37. Bukała B.: Biologia. Doświadczenia biologiczne. Kraków 2016
 38. Bukała B.: Biologia. Ekologia z biogeografią i ochroną środowiska. Kraków 2013
 39. Bukała B.: Biologia. Ewolucjonizm. Kraków 2013
 40. Bukała B.: Biologia. Fizjologia zwierząt z elementami fizjologii człowieka. Kraków 2013
 41. Bukała B.: Biologia. Genetyka. Kraków 2013
 42. Bukała B.: Biologia. Komórka. Metabolizm komórkowy. Kraków 2012
 43. Bukała B.: Biologia. Skład chemiczny i struktura. Kraków 2013
 44. Bukała B.: Biologia. Strunowce. Kraków 2012
 45. Bulska J.: Zagrożenia zdrowia chorobami cywilizacyjnymi. Kraków 2008
 46. Candiard A.: Zrozumieć islam? Poznań 2017
 47. Chadwick E.: Serce królowej. Warszawa 2017
 48. Chapman G.: 5 języków miłości. Kraków 2014
 49. Cherezińska E.: Harda. Poznań 2016
 50. Cherezińska E.: Królowa. Poznań 2016
 51. Chmielewski A.: Metro 2033. Achromatopsja. Kraków 2017
 52. Czechowska L.: Teraz matura. Wiedza o społeczeństwie. Tuż przed egzaminem. Warszawa 2015
 53. Cloud H.: Mamo, to moje życie. Poznań 2012
 54. Cloud H.: Poszukiwana, poszukiwany. Poznań 2015
 55. Cloud H.: Uzdrawiające zmiany. Cztery proste kroki do lepszego życia. Kraków 2016
 56. Czaczkowska E.: Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego. Kraków 2017
 57. Daugherty C.J.: Saga Wybrani. Kraków 2016
 58. Dębska K.: Moje córki krowy. Warszawa 2016
 59. Dehnel J.: Krivoklat. Kraków 2016
 60. Dickens Ch.: Dawid Copperfield. T. 1 i 2. Poznań 2016
 61. Dione K.: Córka króla moczarów. Warszawa 2017
 62. Dobkiewicz A.: Katedra świdnicka na dawnych pocztówkach. Świdnica 2017
 63. Dobkiewicz A.: Kościół Pokoju w Świdnicy na dawnych pocztówkach. Świdnica 2017
 64. Ducret D.: Kobiety mafii. Kraków 2017
 65. Dudziak M.: Zamek Grodno: dzieje, legendy, tajemnice. Konin 2010
 66. Dylan B.: Duszny kraj. Stronie Śląskie 2017
 67. Einstein A.: Jak wyobrażam sobie świat. Kraków 2017
 68. Elmanowska B.: Czarny pegaz. Świdnica 2016
 69. Favilli E.: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Katowice 2017
 70. Filipska J.: Biologia. Zbiór zadań maturalnych. Kraków 2017
 71. Fisher J.: Krótkie wykłady. Chemia dla biologów. Warszawa 2015
 72. Flanagan R.: Pragnienie. Kraków 2017
 73. Follet K.: Filary Ziemi. Warszawa 2015
 74. Follet K.: Krawędź wieczności. Warszawa 2015
 75. Follet K.: Słup ognia. Warszawa 2015
 76. Follet K.: Świat bez końca. Warszawa 2015
 77. Follet K.: Upadek Gigantów. Warszawa 2014
 78. Follet K.: Zima świata. Warszawa 2017
 79. Foster Ch.: Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą. Poznań 2017
 80. Gaiman N.: Mitologia nordycka. Warszawa 2017
 81. Gajek G.: Powrót królów. Wrocław 2017
 82. Gajdziński P.: Sztuka przywództwa: Piłsudski. Poznań 2013
 83. Gallagher K.: Jak zachęcać do czytania. Gdańsk 2007
 84. Galfard Ch.: Wszechświat w twojej dłoni. Kraków 2017
 85. Galsworthy J.: Posiadacz. Warszawa 2017
 86. Gałczyńska K.: Nie gaście tej lampy przy drzwiach... Warszawa 2017
 87. Gawrysiuk M.: Język niemiecki. Arkusze egzaminacyjne. Trening przed maturą.Kraków 2016
 88. Gęścińska A.: Pewnego rodzaju miłość. Warszawa 2017
 89. Giffin E.: Pierwsza przychodzi miłość. Kraków 2016
 90. Giovanni J.: Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii. Wołowiec 2017
 91. Golden Ch.: Assasin`s Creed. Oficjalna powieść filmu. Kraków 2017
 92. Goodall J.: Mądrość i cuda świata roślin. Warszawa 2017
 93. Green J.: 19 razy Katherine. Wrocław 2014
 94. Green J.: Szukając Alaski. Wrocław 2013
 95. Gromnicka D.: Asertywność w praktyce. Warszawa 2017
 96. Grzędowicz J.: Pan Lodowego Ogrodu. T. 1-4. Lublin 2012
 97. Gutowska M.: Język polski: vademecum z zadaniami: poziom rozszerz. Warszawa 2017
 98. Gutowska M.: Język polski: pisanie rozprawki. Warszawa 2015
 99. Guz E.: Sojusz Hitler – Stalin. Warszawa 2017
 100. Hancook G.: Ślady palców bogów. Warszawa 2016
 101. Harari Y.: Od zwierząt do bogów. Warszawa 2014
 102. Has-Tokarz A.: Homo legens czy homo consumens. Czytelnik i książka w XXI w. Lublin 2014
 103. Helbin-Czyżowska E.: Język polski. Zbiór zadań maturalnych. Kraków 2016
 104. Heller M.: Bóg i geometria. Kraków 2015
 105. Hilfiger T., Knobler P.: Amerykański marzyciel. Wrocław 2017
 106. Hill Ch.: 101 ćwiczeń z ziemi. Łódź 2016
 107. Hochberg von Pless D.: Taniec na wulkanie. 2014
 108. Hoffmann B.: Narkotyki w kulturze młodzieżowej. Kraków 2014
 109. Hoffmann E.: Emil Krebs: śląski poliglota. 2017
 110. Holeczek J.: Biologia. Tuż przed egzaminem. Warszawa 2015
 111. Horst J.: Kluczowy świadek. Sopot 2017
 112. Hosseini K.: Chłopiec z latawcem. Warszawa 2016
 113. Hosseini K.: Tysiąc wspaniałych słońc. Warszawa 2016
 114. Houston K.: Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski. Kraków 2017
 115. Hoover C.: November 9. Kraków 2016
 116. Hustvedt S.: Świat w płomieniach. Warszawa 2017
 117. Hutchison D.: Kolekcjoner motyli. Poznań 2017
 118. Isaacson W.: Steve Jobs. Kraków 2016
 119. Ishiguro K.: Okruchy dnia. Warszawa 2017
 120. Ishiguro K.: Malarz świata ułudy. Warszawa 2017
 121. Ishiguro K.: Nie opuszczaj mnie. Warszawa 2017
 122. Ishiguro K.: Pejzaż w kolorze sepii. Warszawa 2017
 123. Ishiguro K.: Pogrzebany olbrzym. Warszawa 2017
 124. Kaczmarski J.: Między nami. Wiersze zebrane. Warszawa 2017
 125. Kean S.: Dziwne przypadki ludzkiego mózgu. Łódź 2017
 126. Kelly K.: Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość. Warszawa 2017
 127. Keyes D.: Człowiek o 24 twarzach. Warszawa 2015
 128. King S.: To. Warszawa 2017
 129. Kisilowska M.: Kultura informacji. Warszawa 2016
 130. Kleszcz M.: Młodzież licealna wobec wartości, samotności i pasji.  Kraków 2013
 131. Klimczycki M.: Jak zdać maturę z j. polskiego. Poradnik maturzysty. Warszawa 2014
 132. Korczyński S.: Stres w pracy zawodowej nauczyciela. Kraków 2014
 133. Korska K.: Projekt związek. Jak stworzyć dojrzałą i pełną miłości relację. Sopot 2017
 134. Kozdroń A.: Zespół Aspergera. Zrozumieć, aby pomóc. Warszawa 2015
 135. Koźmińska I.: Wychowanie przez czytanie. Warszawa 2014
 136. Krajewski M.: Mock. Kraków 2016
 137. Krawczyk A.: Przyjaciele i rywale.  Poznań 2016
 138. Krawczyk A.: Siostry. Poznań 2016
 139. Krawczyk A.: Słoneczna przystań. Poznań 2016
 140. Król I.: Chemia. Repetytorium maturzysty 2017. Kraków 2017
 141. Kucznir P.: Tajemny zamek Czocha: od mitów i legend po fakty. Kraków 2016
 142. Lagercrantz D.: Mężczyzna, który gonił swój cień. Warszawa 2017
 143. Läckberg C.: Czarownica. Warszawa 2017
 144. Läckberg C.: Morderstwa i woń migdałów. Warszawa 2016
 145. Leśmian B.: Klechdy sezamowe. Poznań 2017
 146. Lewis-Stempel J.: Prywatne życie łąki. Poznań 2017
 147. Lipska E.: Pamięć operacyjna. Kraków 2017
 148. Longstaff A.: Neurobiologia. Warszawa 2015
 149. Lovecraft H.: Przyszła na Sarath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne. Poznań 2016
 150. Lovecraft H.: Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści. Poznań 2012
 151. Ludwig D.: Wiecznie głodny? Kraków 2017
 152. Ławicka J.: Nie jestem kosmitą. Wrocław 2016
 153. Łazarewicz C.: Żeby nie było śladów. Wołowiec 2016
 154. Łękawa A.: Geografia. Repetytorium maturzysty 2017. Kraków 2017
 155. Łubieński S.: Dwanaście srok za ogon. Wołowiec 2016
 156. MacKenzie R.: Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Sopot 2017
 157. Masyw Ślęży. Równina Świdnicka. Kotlina Dzierżoniowska. Wrocław 2005
 158. Matura 2018. Biologia. Zakres rozszerzony. Warszawa 2017
 159. Matura 2018. Chemia. Repetytorium. Zakres rozszerzony.  Warszawa 2017
 160. Matyszczak M.: Zbrodnia nad urwiskiem. Wrocław 2016
 161. May P.: Na gigancie. Warszawa 2017
 162. McEwan I.: W skorupce orzecha. Warszawa 2017
 163. Miller K.: Zrób to, kochanie. Warszawa 2017
 164. Miłoszewski W.: Inwazja. Warszawa 2017
 165. Minge K., Minge N.: Jak uczyć się szybciej i skuteczniej. Warszawa 2017
 166. Miské: Arab Jazz. Warszawa 2017
 167. Mortka M.: Miecz i kwiaty. Warszawa 2016
 168. Moyes J.: Zanim się pojawiłeś. Warszawa 2016
 169. Moyes J.: We wspólnym rytmie. Kraków 2017
 170. Mróz R.: Deniwelacja. Poznań 2017
 171. Mróz R.: Immunitet. Poznań 2016
 172. Mróz R.: Inwigilacja. Poznań 2017
 173. Mróz R.: Kasacja. Poznań 2015
 174. Mróz R.: Oskarżenie. Warszawa 2017
 175. Mróz R.: Przewieszenie. Poznań 2016
 176. Mróz R.: Rewizja. Warszawa 2017
 177. Mróz R.: Trawers. Poznań 2016
 178. Mróz R.: Turkusowe szale. Warszawa 2017
 179. Mróz R.: Zaginięcie. Poznań 2015
 180. Musso G.: Dziewczyna z Brooklynu. Warszawa 2017
 181. Muzeum Dawnego Kupiectwa: półwiecze działalności. Red. W. Rośkowicz. Świdnica 2017
 182. Naifeh S.: Van Gogh. Życie. Warszawa 2017
 183. Narkotyki i dopalacze. Warszawa 2016
 184. Nason B.: Porozmawiajmy o autyzmie. Kraków 2017
 185. Navarro J.: W przyszłym roku w Jerozolimie. Warszawa 2016
 186. Nesbo J.: Pragnienie. Poznań 2017
 187. Neuhaus N.: W lesie: trauma z dzieciństwa. Poznań 2017
 188. Nicklin J.: Mikrobiologia. Warszawa 2017
 189. Notbohm E.: Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem. Kraków 2017
 190. O`Neil L.: Sama się prosiła. Łódź 2017
 191. Opracowania lektur i wierszy: dla wszystkich klas. Red. J. Jagodziński. Warszawa 2017
 192. Orenstein P.: Dziewczyny o seksie. Białystok 2017
 193. Ortyl A.: Matura 2018. Fizyka. Zbiór zadań maturalnych. Warszawa 2017
 194. Ostafiński D.: Testament Diabła. Warszawa 2017
 195. Oz A.: Opowieść o miłości i mroku. Poznań 2016
 196. Pac B.: Matura 2018. Chemia. Zbiór zadań maturalnych. Kraków 2017
 197. Paja A.: Tożsamość czytelniczki. Warszawa 2016
 198. Palahniuk Ch.: Fight club. Podziemny krąg. Warszawa 2006
 199. Palmer M.: Efekty uboczne. Zakrzewo 2017
 200. Paris B. A.: Za zamkniętymi drzwiami. Warszawa 2017
 201. Pastusiak L.: Prezydenci USA w anegdocie. Warszawa 2015
 202. Pearl M.: Złodzieje książek. Katowice 2017
 203. Pech M.: Uczniowie Cobaina. Rudno 2017
 204. Penman D.: Sztuka oddechu. Sekret świadomego życia. Kraków 2017
 205. Persona A.: Chemia. Repetytorium. T. 1. Warszawa 2016
 206. Persona A.: Chemia. Repetytorium. T. 2. Warszawa 2016
 207. Pomirska Z.: Wygraj z dysleksją. Kielce 2011
 208. Poświatowska H.: Wiersze wybrane. Kraków 2017
 209. Półtawska W.: I boję się snów. Częstochowa 2009
 210. PRL po świdnicku: Świdnica 1945-1989. Pod red. M. Beślerzewskiej. Świdnica 2015
 211. Rdułowski B.: Tajny zamek Książ: projekt rozstrzygający wojnę. Kraków 2016
 212. Reszka P.: Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy. Warszawa 2017
 213. Roberts G.: Shantaram. Warszawa 2016
 214. Rosenberg G.: Krótki przystanek w drodze do Auschwitz. Wołowiec 2014
 215. Roth V.: Cykl Niezgodna. Warszawa 2016
 216. Roy A.: Bóg rzeczy małych. Poznań 2017
 217. Rozwój nauczyciela od wczesnej do późnej dorosłości. Kraków 2016
 218. Ruby L.: Zapadła dziura. Bone Gap. Poznań 2017
 219. Rusinek M.: Pypcie na języku. Warszawa 2017
 220. Sanderson B.: Droga królów. Warszawa 2014
 221. Santopolo J.: Światło, które utraciliśmy. Kraków 2017
 222. Schirmer M.: Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę. Warszawa 2017
 223. Schneider-Flaig S.: Zachowuj się. W towarzystwie, w pracy, za granicą. Konstancin-Jeziorna 2017
 224. Schneider R.: Początek wszystkiego. Kraków 2017
 225. Schulte-Markwort M.: Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem. Słupsk 2017
 226. Sekretne życie jelit.  Kraków 2017
 227. Seniuk A.: Nietypowa baba jestem. Kraków 2016
 228. Sepioło M.: Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały szczyt. Kraków 2017
 229. Shamieh C.: Elektronika dla bystrzaków. Gliwice 2017
 230. Shannon S.: Czas Żniw 1. Kraków 2017
 231. Shannon S.: Czas Żniw 2. Zakon Mimów. Kraków 2017
 232. Shannon S.: Czas Żniw 3. Pieśń jutra. Kraków 2017
 233. Singh S.: Simpsonowie i ich matematyczne sekrety. Warszawa 2016
 234. Skarga P.: Żywoty świętych Starego i Nowego Testamentu. Kraków 2015
 235. Solnit R.: Mężczyźni objaśniają mi świat. Kraków 2017
 236. Skoczylas-Stadnik B.: Katedra świdnicka: perła Dolnego Śląska. Świdnica 2017
 237. Sparks N.: Jesienna miłość. Warszawa 2017
 238. Sparks N.: Ostatnia piosenka. Warszawa 2015
 239. Sparks N.: Najdłuższa podróż. Warszawa 2015
 240. Sparks N.: Spójrz na mnie. Warszawa 2016
 241. Sparks N.: Trzy tygodnie z moim bratem. Warszawa 2014
 242. Sparks N.: We dwoje. Warszawa 2016
 243. Springer F.: Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast. Kraków 2016
 244. Springsteen B.: Born to run. Autobiografia legendarnego artysty. Katowice 2016
 245. Srzednicka J.: Język niemiecki. Repetytorium maturzysty 2017. Warszawa 2016
 246. Stabro A.: Masz na imię Camille. Warszawa 2017
 247. Stuhr J.: Moje smoki na dobre i złe. Warszawa 2017
 248. Szewczyk R.: Sudety dla aktywnych. Warszawa 2013
 249. Szmidt R.: Na krawędzi zagłady. Poznań 2017
 250. Sznajderman M.: Fałszerze pieprzu. Wołowiec 2016
 251. Śliwińska M.: Wyspiański: dopóki starczy życia. Warszawa 2017
 252. Śnieżek T.: Góry Sowie: przewodnik. Pruszków 2017
 253. Środa K.: Las nie uprzedza. Wołowiec 2016
 254. Świetlicki M.: Nieprzysiadalność: autobiografia. Kraków 2017
 255. Teraz matura 2017. Historia. Zadania i arkusze maturalne. Warszawa 2016
 256. Teraz matura 2017. Wiedza o społeczeństwie. Zad. i arkusze maturalne. Warszawa 2016
 257. Teraz matura 2018. Matematyka. Zbiór zadań i zestawów maturalnych. Poz. podst. Warszawa 2017
 258. Terruwe A.: Integracja emocjonalna. Poznań 2015
 259. Todd A.: After. T.1-4. Kraków 2015
 260. Tolkien J.R.R.: Silmarillion. Wersja ilustrowana. Warszawa 2017
 261. Tolle E.: Potęga teraźniejszości. Łódź 2016
 262. Tołstoj L.: Anna Karenina. Kraków 2012
 263. Twardoch Sz.: Ballada o pewnej panience. Kraków 2017
 264. Twardoch Sz.: Morfina. Kraków 2017
 265. Twardowski J.: Nie przyszedłem pana nawracać. Poznań 2017
 266. 1001 filmów, które musisz zobaczyć. Warszawa 2017
 267. Urbanek M.: Lwowska szkoła matematyczna. Warszawa 2014
 268. Yanagihara H.: Małe życie. Warszawa 2016
 269. Wardere H.: Cięcie. Warszawa 2017
 270. Wicha M.: Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Kraków 2017
 271. Wilde K.: Logistyka autyzmu. Gdańsk 2016
 272. Wiseman E.: To, co zostawiła. Białystok 2017
 273. Wohlleben P.: Duchowe życie zwierząt. Kraków 2017
 274. Vance A.: Elon Musk: biografia twórcy Paypala, Tesli, SpaceX. Kraków 2017
 275. Venclova T.: Obrócone w ciszę. Wiersze wybrane. Warszawa 2017
 276. Young W.: Ewa. Warszawa 2017
 277. Zadoff A.: Chłopak Nikt. T. 1 i 2. Kraków 2015
 278. Zafon C. R.: Labirynt duchów. Warszawa 2017
 279. Zafon C. R.: Więzień Nieba. Warszawa 2017
 280. Zajączkowski K.: Dziękuję... nie piję, nie palę, nie biorę. Kraków 2016
 281. Ziemiański A.: Achaja. T. 1-3. Lublin 2012
 282. Zychowicz P.: Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie. Poznań 2017
 283. Zychowicz P.: Opcja niemiecka. Poznań 2016
 284. Zychowicz P.: Pakt Piłsudski – Lenin, czyli jak Polacy uratowali bolszewizm... Poznań 2015
 285. Zychowicz P.: Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie. Poznań 2017
 286. Zychowicz P.: Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie. Poznań 2017

 

 

 

 

 1. Asher Jay: Trzynaście powodów. Poznań 2017
 2. Bator Joanna: Rok królika. Kraków 2016
 3. Bąbel Przemysław: 12 zasad skutecznej edukacji, czyli jak uczyć. Sopot 2016
 4. Birkenbihl Vera: Jak szybko i łatwo nauczyć się języka. Katowice 2016
 5. Bonda Katarzyna: Lampiony. Warszawa 2016
 6. Boral Bartłomiej: Techniki zapamiętywania. Warszawa 2013
 7. Brown Peter: Harwardzki poradnik skutecznego uczenia się. Warszawa 2016
 8. Brześkiewicz Zbigniew: Jak łatwo i skutecznie uczyć się języków obcych. Białystok 2007
 9. Cadenhead Rogers: Java w 24 godziny. Warszawa 2016
 10. Carey Benedict: Jak się uczyć. Kraków 2015
 11. Christensen Lars: Beatlesi. Kraków 2016
 12. Coben Harlan: Już mnie nie oszukasz. Warszawa 2017
 13. Czapski Józef: Na nieludzkiej ziemi. Kraków 2011
 14. Delessio Carmen: Android Studio w 24 godziny. Gliwice 2016
 15. Domosławski Artur: Wykluczeni. Warszawa 2017
 16. Dryden Gordon: Rewolucja w uczeniu się. Poznań 2003
 17. Enright Anne: Zapomniany walc. Gdańsk 2017
 18. Flanagan Richard: Ścieżki Północy. Kraków 2015
 19. Forzpańczyk Agnieszka: Koncentracja: skuteczny trening skupiania uwagi. Warszawa 2015
 20. Fry Ronald: Jak się uczyć. Poznań 2016
 21. Geuenich Bettina: Techniki uczenia się. Konstancin-Jeziorna 2016
 22. Gołębiowska-Szychowska Joanna: Powiem ci, jak się uczyć. Gdańsk 2015
 23. Hannah Kristin: Słowik. Warszawa 2016
 24. Hawkins Paula: Zapisane w wodzie. Warszawa 2017
 25. King Stephen: Przebudzenie. Warszawa 2014
 26. Leitner Sebastian: Naucz się uczyć: droga do su Gdańsk 2017
 27. Lipczak Aleksandra: Ludzie z Placu Słońca. Warszawa 2017
 28. Mackiewicz Józef: Droga donikąd. Londyn 2011
 29. Martin George: Brudne gry. Poznań 2016
 30. Martin George: Dzikie karty. Poznań 2014
 31. Martin George: Szalejący dżokerzy. Poznań 2015
 32. Martin George: Ukryty as. Poznań 2017
 33. Martin George: Wieża Asów. Poznań 2015
 34. Martin George: Wyprawa Asów. Poznań 2016
 35. McKenzie Sophie: Miłość na krawędzi. Łódź 2016
 36. Minge Natalia: Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać. Warszawa 2012
 37. Patterson Jorge: Skorumpowani. Warszawa 2016
 38. Polkowski Jam: Głosy. Kraków 2013
 39. Pilch Jerzy: Zawsze nie ma nigdy. Kraków 2016
 40. Rowling J.K.: Harry Potter i przeklęte dziecko. Cz. 1 i 2. Poznań 2016
 41. Rudnick Elizabeth: Piękna i Bestia. Warszawa 2017
 42. Rushdie Salman: Szatańskie wersety. Poznań 2016
 43. Stasiuk Andrzej: Opowieści galicyjskie. Wołowiec 2016
 44. Stephens Ryan: SQL w 24 godziny. Gliwice 2016
 45. Szyszkowska-Butryn Anna: Jak szybko opanować język obcy. Warszawa 2011
 46. Świetlicki Marcin: Drobna zmiana. Kraków 2016
 47. Tobar Hector: Ciemność: nieopowiedziane historie. Warszawa 2015
 48. Tokarczuk Olga: Księgi Jakubowe. Kraków 2014
 49. Wohlleben Peter: Sekretne życie drzew. Kraków 2016
 50. Young Paul: Chata: nigdy nie jesteś sam. Warszawa 2017
 51. Żulczyk Jakub: Wzgórze psów. Warszawa 2017

 LEKTURY

 1. Antologia poezji polskiej. Wybór Marek Pytasz. Ożarów Mazowiecki 2017
 2. Antologia poezji staropolskiej. Kraków 2011
 3. Białoszewski Miron: Sprawdzone sobą: wybór wierszy. Warszawa 2013
 4. Borowski Tadeusz: Wybór opowiadań. Warszawa 2016
 5. Camus Albert: Dżuma. Warszawa 2012
 6. Dostojewski Fiodor: Zbrodnia i kara. Kraków 2017
 7. Fredro Aleksander: Śluby panieńskie. Kraków 2016
 8. Gombrowicz Witold: Ferdydurke. Kraków 2012
 9. Herling-Grudziński Gustaw: Inny świat. Kraków 2016
 10. Kamiński Aleksander: Kamienie na szaniec. Warszawa 2015
 11. Kochanowski Jan: Treny. Pieśni. Kraków 2017
 12. Kochanowski Jan: Odprawa posłów greckich. Kraków 2011
 13. Krasicki Ignacy: Wybór bajek i satyr. Kraków 2017
 14. Krall Hanna: Zdążyć przed Panem Bogiem. Kraków 2016
 15. Krasiński Zygmunt.: Nie-Boska komedia. Kraków 2017
 16. Mickiewicz Adam: Ballady i romanse. Kraków 2011
 17. Mickiewicz Adam: Dziady. Kraków 2017
 18. Mickiewicz Adam: Konrad Wallenrod. Kraków 2014
 19. Mickiewicz Adam: Pan Tadeusz. Kraków 2014
 20. Mickiewicz A.: Sonety krymskie. Kraków 2014
 21. Miłosz Czesław: Wiersze wszystkie. Kraków 2015
 22. Molier: Świętoszek. Kraków 2017
 23. Mrożek Sławomir: Tango. Warszawa 2017
 24. Nałkowska Zofia: Granica. Kraków 2017
 25. Nałkowska Zofia: Medaliony. Kraków 2016
 26. Niemcewicz Julian Ursyn: Powrót posła. Kraków 2012
 27. Norwid Cyprian Kamil: Poezje. Toruń 2014
 28. Orzeszkowa Eliza: Nad Niemnem. Kraków 2014
 29. Orzeszkowa Eliza: Wybór nowel. Kraków 2017
 30. Prus Bolesław: Lalka. Kraków 2017
 31. Prus Bolesław: Wybór nowel. Kraków 2016
 32. Reymont Władysław: Chłopi. Kraków 2016
 33. Różewicz Tadeusz: Wybór poezji. Wrocław 2016
 34. Słowacki Juliusz: Kordian. Kraków 2016
 35. Słowacki Juliusz: Wiersze. Wrocław 2013
 36. Sienkiewicz Henryk: Potop. Kraków 2013
 37. Sofokles: Antygona. Kraków 2017
 38. Szekspir William: Hamlet. Kraków 2016
 39. Szekspir William: Makbet. Kraków 2017
 40. Szekspir William: Romeo i Julia. Kraków 2016
 41. Szymborska Wisława: Wybór poezji. Wrocław 2016
 42. Wyspiański Stanisław: Wesele. Kraków 2017
 43. Żeromski Stefan: Przedwiośnie. Kraków 2016
 44. Żeromski Stefan: Wybór opowiadań. Kraków 2016

 

Jay Asher: Trzynaście powodów

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…
"Trzynaście powodów" to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.

 

 

Dzikie karty. T. 1

Alternatywna historia świata, w której obcy wirus uderzył w Ziemię w następstwie II wojny światowej, obdarzając garść ocalałych nadzwyczajnymi mocami. Niektóre z istot zostały nazwane Asami z powodu nadludzkich zdolności umysłowych i fizycznych, inne z powodu przybierających różne formy deformacji ciał i umysłu Jokerami, nieliczni zwrócili się przeciw ludzkości i opowiedzieli po stronie zła. Dzikie karty to historia ich wszystkich.

 

Dzikie karty. T. 2: Wieża asów

Gdy po II wojnie światowej obcy wirus zaatakował ludzkość, garstka ocalonych zdobyła nadnaturalne moce. Dzikie karty opowiadają ich historię.

Wszystko zaczęło się w roku 1946, gdy nad nowojorskim niebem uwolniono niezwykłego wirusa dzikiej karty, zdolnego do przekształcania genów. Stworzył on obdarzonych potężnymi mocami asów oraz dziwacznych, zniekształconych dżokerów. Po trzydziestu latach przed ocalonych dotknął nowy koszmar Z otchłani kosmosu przybywa Rój - śmiertelne zagrożenie zdolne zniszczyć całą planetę. Asowie i dżokerzy muszą zapomnieć o wzajemnej nienawiści, by stanąć do bitwy, której nie mogą przegrać…

Wśród autorów Wieży Asów znajdziemy prawdziwych „gigantów” literatury science fiction i fantasy: George’a R. R. Martina, Rogera Zelazny’ego, Pat Cadigan czy Waltera Jona Williamsa.

 

Dzikie karty. T. 3: Szalejący dżokerzy

Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty geniusz zła przywołuje moce ciemności!

Ulice Nowego Jorku eksplodowały radością, gdy nadszedł Dzień Dzikiej Karty, obchodzony corocznie 15 września, by wspominać umarłych i cieszyć się życiem. To dzień fajerwerków, ulicznych festynów, parad, politycznych wieców i bankietów, dzień picia i walk toczonych w zaułkach. Z każdym mijającym rokiem obchody są coraz bardziej szalone i zakrojone na coraz większą skalę. W roku 1986, gdy nadeszła czterdziesta rocznica pojawienia się wirusa, Dzień Dzikiej Karty zapowiadał się lepiej niż kiedykolwiek dotąd. Media i turyści zauważyli w końcu to święto i ruch w barach oraz restauracjach był większy niż kiedykolwiek...

Pod ziemią ukrywa się jednak wypaczony geniusz, który nie dba o radość i świętowanie. Astronoma obchodzi tylko jedno: zniszczenie. Spragniony zemsty na wszystkich asach, którzy go pokonali, Astronom zabija kilku z nich przy pomocy swych sług, którymi są Zgon i Ruletka. Asowie i dżokerzy będą się musieli zjednoczyć, by przetrwać...

Dzikie karty. T. 4: Wyprawa asów

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby w pełnym burzliwych wydarzeń XX wieku naprawdę żyli superbohaterowie i łotry o nadludzkich możliwościach?

Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty Światowa Organizacja Zdrowia postanawia wysłać misję złożoną z asów, dżokerów, polityków i dziennikarzy. Misja zbada, jak kraje radzą sobie z wirusem, który zmienił oblicze ludzkości. Ekipą kieruje Gregg Hartmann, senator o prezydenckich aspiracjach, ukrywający w rękawie niebezpiecznego asa. Towarzyszy mu grupa, w której skład wchodzą niektórzy z najpopularniejszych bohaterów serii – doktor Tachion, asowie Sokolica i Złoty Chłopiec oraz dżokerzy Poczwarka, Troll i Ojciec Kałamarnica. Od dżungli Haiti i Peru po burzliwą scenę polityczną Egiptu, od klasztoru w Japonii po ulice największych metropolii Europy bohaterowie ujrzą wiele niezwykłych rzeczy. Niektórym dzikim kartom oddaje się cześć jako bogom, a pewne wydarzenia wydają się spełnieniem  przepowiedni sprzed stuleci, która wywrze trwały wpływ na przyszłość całego świata…

 

Dzikie karty. T. 5: Brudne gry

Na ulicach Dżokerowa wybucha wojna między mafią i Widmowymi Pięściami. Przemoc wyrwała się spod wszelkiej kontroli i nawet asowie i dżokerzy są zmuszeni toczyć bój z siłami świata przestępczego…

"Brudne gry", piąty tom cyklu superbohaterskiego "Dzikie karty", rozgrywa się w tym samym, stworzonym przez George’a R. R. Martina uniwersum, w czasie wydarzeń opisanych w "Wyprawie asów" i tuż po nich.

Trzy główne wątki książki tworzą splatające się ze sobą opowieści. Pierwsza z nich opowiada o kryzysie tożsamości Żółwia, który zwątpił w sens swej superbohaterskiej działalności. Druga stanowi relację z życia Croyda Crensona, który przechodzi przez dwie kolejne transformacje. Wreszcie trzecia to opowieść o wysiłkach Tachiona, próbującego uporać się z nowo odnalezionym wnukiem Blaise’em, wojną gangów na ulicach Dżokerowa oraz zagrożeniem, jakie stwarza Crenson.

 

 

Dzikie karty. T. 6: Ukryty As

Przed czterdziestu laty pozaziemski wirus stworzył obdarzone nadludzkimi możliwościami istoty znane jako asowie i dżokerzy. Od tej pory toczą one walkę o swe prawa i szacunek

Akcja szóstego tomu cyklu Dzikie karty rozgrywa się podczas konwencji prezydenckiej Partii Demokratycznej w Atlancie. W centrum konferencyjnym Omni panuje groza. Fanatyczny przywódca religijny pragnie pozbawić dzikie karty wszelkich praw, a ukryty as władający potężną mocą zamierza wpłynąć na wynik konwencji. Na tym pełnym namiętności i intryg tle obserwujemy garstkę asów i dżokerów walczących o władzę nad krajem.