jFontSize
A- A A+
 1. Augustyn Aneta: W dwóch wymiarach: przewodnik po Kościele Pokoju w Świdnicy. Świdnica 2017
 2. Czerwińska Anna: Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej. Łódź 2018
 3. Czubla Piotr [i in.]: Ziemia: kompendium wiedzy o planecie. Warszawa 2017
 4. Gaiman Neil: Amerykańscy bogowie. Warszawa 2017
 5. Hajdasz Jolanta: Żołnierz Niezłomny Kościoła: dowody prześladowania arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Poznań 2016
 6. Korczak Janusz: Momenty wychowawcze. Warszawa 2017
 7. Korczak Janusz: Prawo dziecka do szacunku. Warszawa 2017
 8. Korczak Janusz: Sam na sam z Bogiem: modlitwy dla tych, którzy się nie modlą. Warszawa 2018
 9. Księga skarbów UNESCO: obiekty i miejsca, które warto zobaczyć. Oprac. Magdalena Binkowska. Bielsko-Biała 2011
 10. Piątkowska Renata: Nigdy tego nie zapomnę. Łódź 2017
 11. Prawa dziecka: dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oprac. Paweł J. Jaros. Warszawa 2015
 12. Ripley Aleksandra: Scarlett: ciąg dalszy Przeminęło z wiatrem. T. 1-2. Warszawa 1991
 13. Smolińska-Theiss Barbara: Rok Janusza Korczaka 2012: nie ma dzieci - są ludzie. Warszawa 2013
 14. Turzańska Monika: Detale zabytków Ziemi Świdnickiej. Świdnica 2017
 15. Zimbardo Philip: Psychologia: kluczowe koncepcje. T. 5: Człowiek i jego środowisko. Warszawa 2017

 

Philip Zimbardo: Psychologia: kluczowe koncepcje. T. 5: Człowiek i jego środowisko

Tom 5 nowoczesnego przewodnika dla wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem ludzkiej psychiki.

Książka prezentuje psychologię społeczną oraz zagadnienia związane ze stresem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób interakcje między ludźmi wpływają na ich myśli, uczucia, spostrzeganie, motywy i zachowania. Poznaje badania zachowań grupowych, takie jak praca zespołowa i konformizm, jak również uprzedzenia grupowe i terroryzm. Autorzy, ukazując wpływ sytuacji społecznych na zachowanie człowieka, pomagają zrozumieć siły przyciągania, działające przy budowaniu przyjaźni i związków romantycznych, jak również siły odpychania, stanowiące podłoże przemocy, uprzedzeń i dyskryminacji. Tłumacząc ludzkie reakcje na stres, pokazują, że nie jest on ograniczony do wielkich tragedii, poważnych urazów i katastrof. Niektórzy ludzie wydają się "zestresowani" nawet przy niewielkich kłopotach, podczas gdy inni sprawiają wrażenie spokojnych, chłodnych i opanowanych nawet w sytuacjach kryzysowych. Czytelnik może spojrzeć na stres z wielu różnych punktów widzenia, np. jako na procesy zachodzące w ciele i w mózgu, fizjologiczne reakcje, modyfikowane przez nasze procesy myślowe, naszą wiedzę i doświadczenie, naszą osobowość oraz nasze stadium życia i nasz kontekst społeczny.

 

Aneta Augustyn: W dwóch wymiarach: przewodnik po Kościele Pokoju w Świdnicy

Najnowszy przewodnik po placu Pokoju to lekcja patrzenia – dostrzegania także metaforycznych, bardziej subtelnych znaczeń tego niepowtarzalnego miejsca, jakim jest Kościół Pokoju wraz z otoczeniem. Książka ukazała się w trójjęzycznej wersji: po polsku, angielsku i niemiecku. Bogato ilustrowana i starannie opracowana, w twardej oprawie, jest ponadczasowym prezentem. Jest także świadectwem dużych zmian, jakie zaszły tu w ostatnich latach, dzięki konserwacji i rewitalizacji zakrojonej na szeroką skalę.

 

Neil Gaiman: Amerykańscy bogowie

Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany rozwiązując zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym amerykańskim miasteczku. Jednak podąża za nimi ktoś, z kim Cień musi zawrzeć pokój...

 „Amerykańscv bogowie« to prawdziwy cud. Gaiman opowiada w nich całkowicie nieprawdopodobną historię, historię iście mityczną w sposób przejmujący i wiarygodny. To bardzo ważna książka. Pablo Neruda powiedział coś podobnego o innej klasycznej powieści: nie przeczytać jej, to jak nigdy nie skosztować pomarańczy".
Jonathan Carroll