jFontSize
A- A A+
  1. Balcerowicz Leszek, Odkrywając wolność. Poznań 2012
  2. Białek Małgorzata, Jak analizować i interpretować wiersze?. Warszawa 2011
  3. Brakoniecki Kazimierz, Bretania w poezji i prozie: antologia literacka. Olsztyn 2006
  4. Brzeziński Rafał, Ze Ślężą w tle: przewodnik turystyczny po gminach. Sobótka 2008
  5. Chądzyński Wojciech, Wrocław jakiego nie znacie. Wrocław 2010
  6. Derecka Dorota, Poradnik dla dyrektora liceum ogólnokształcącego. Warszawa 2012
  7. Doyle Arthur, Przygody Sherlocka Holmesa. Kraków 2012
  8. Dziurok Adam, Od niepodległości do niepodległości. Warszawa 2010
  9. Fitzgerald Scott, Wielki Gatsby. Poznań 2013
  10. Galicka-Płachta Izabela, Stres w szkole: jak potwora uczynić przyjacielem. Białystok 2005
  11. Geisselhart Roland, Stresologia: techniki zarządzania stresem. Warszawa 2009
  12. Górniok-Naglik Alina, Sztuka w treściach nauczania. Kraków 2002
  13. Krall Hanna, Hipnoza. Warszawa 1989
  14. Lewandowski Karol, Busem przez świat. Kraków 2011
  15. Lorenc Krystyna, Matematyczne podróże wokół Ślęży. Sobótka 2006
  16. Olszaniecka Maria, Dziwny człowiek (o Stanisławie Witkiewiczu). Kraków 1984
  17. Rowling Joanne K., Trafny wybór. Kraków 2012
  18. Sadebeck Moritz, Góra Ślęża i i jej okolice. Wrocław 2008
  19. Swann Leonie, Sprawiedliwość owiec. Warszawa 2007
  20. Swann Leonie, Triumf owiec. Warszawa 2011

Leszek Balcerowicz: Odkrywając wolność

"Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" to zbiór pięćdziesięciu dzieł o tematyce wolnościowej opracowany przez Leszka Balcerowicza. Wśród autorów tekstów znaleźli się zarówno klasycy filozofii tacy jak David Hume czy John Stuart Mill, jak i współczesny filozof Leszek Kołakowski oraz polityk Janusz Korwin-Mikke.

Adam Dziurok i inni: Od niepodległości do niepodległości

Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu.

Izabela Galicka-Płachta Stres w szkole: jak potwora uczynić przyjacielem

Szkoła jest bez wątpienia miejscem, gdzie młody człowiek doświadcza bardzo wielu stresujących sytuacji: musi poddać się określonym wymaganiom i regułom gry, ułożyć sobie relacje z rówieśnikami i nauczycielami, niekiedy rywalizować, a przede wszystkim - jest poddawany nieustannej ocenie. Niniejsza książka przedstawia skuteczne metody radzenia sobie ze stresem i uczy, jak przekształcać go w twórczą i pozytywną siłę oraz podpowiada jak zmienić swoje nastawienie, aby stres przestał zżerać i zaczął pracować na naszą korzyść. Książka adresowana jest przede wszystkim do młodzieży. Powinni ją jednak przeczytać również rodzice i nauczyciele, aby lepiej zrozumieć swoich podopiecznych.

Roland Geisselhart: Stresologia: techniki zarządzania stresem

Książka prezentuje techniki stresologii, metody zarządzania własnym stresem przydatne w pracy i w życiu prywatnym. Dzięki niej łatwo nauczysz się jak może wyglądać twoja strategia antystresowa i co robić, żeby stres rzadziej ci towarzyszył. Zarządzanie stresem pozwoli ci wyjść obronną ręką z trudnych sytuacji, szybko odzyskiwać energię i dobre samopoczucie. Wewnątrz praktyczne rady i dziesiątki przykładów; jak hierarchizować zadania w domu i w biurze, co robić gdy współpracownicy działają ci na nerwy, jak stale redukować poziom stresu.

Wojciech Chądzyński: Wrocław jakiego nie znacie

Historyk, a przede wszystkim dziennikarz Wojciech Chądzyński od wielu lat zajmuje się dziejami i zabytkami Wrocławia. Efektem tych zainteresowań były liczne artykuły publikowane w prasie dolnośląskiej. Prezentowana książka zawiera ponad pół setki opowieści zamieszczonych na łamach byłego wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie” w cyklu Wrocław, jakiego nie znacie, uzupełnionych o kilkanaście nowych historii. Choć książka ta nie jest pomyślana jako przewodnik po mieście, prowadzi nas ulicami i pokazuje nieznane historie miejsc dobrze nam znanych. Zapomniane tragedie, wydarzenia, epizody, osoby – wszystko to opowiada nam Autor, wskazując na mijany właśnie dom, plac czy kościół. Opowiadane ze swadą historie łączące fakty, uzupełnione ciekawostkami i legendami, w połączeniu z żywą narracją sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

Małgorzata Białek: Jak analizować i interpretować wiersze?

Doskonały poradnik dla maturzystów i uczniów liceum. Książka zapewnia usystematyzowanie wiedzy na temat analizy i interpretacji utworu lirycznego, ułatwia przygotowanie się do napisania wypracowania maturalnego dotyczącego analizy wiersza. Poradnik pomoże także wszystkim licealistom, którzy podejmują się niełatwego zadania omówienia utworu lirycznego. Autorka książki, Małgorzata Białek, jest egzaminatorem OKE w zakresie egzaminu maturalnego z języka polskiego i części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Korzystając z poradnika: powtórzysz zasady analizy i interpretacji utworu lirycznego, poznasz różne sposoby podziału liryki, przypomnisz sobie dzięki licznym przykładom poszczególne elementy dzieła lirycznego, ich rolę w utworze oraz wzajemne relacje, znajdziesz propozycje analizy i interpretacji wybranych wierszy, otrzymasz wskazówki interpretacyjne, które pomogą Ci samodzielnie dokonać analizy utworu, dowiesz się, jak napisać oryginalne wypracowanie maturalne dotyczące analizy i interpretacji wiersza, uwierzysz, że potrafisz czytać wiersze tak, by dostrzec ich niepowtarzalne piękno i odkryć, w jaki sposób poeta sprawił, że jego dzieło zachwyca czytelnika.

Scott Fitzgerald: Wielki Gatsby

Wielki Gatsby - najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda - w chwili ukazania się został uznany za najpełniejszy obraz "straconego pokolenia", którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej. Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi - Jayowi Gatsby'emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza - tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do "lepszej" sfery. Jak podzwonne brzmią najsłynniejsze chyba słowa tej powieści: "Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość".

Leonie Swann: Sprawiedliwość owiec

Owce postanawiają przeprowadzić śledztwo. A co będzie, kiedy już odkryją, kto zabił? Wtedy będzie... Sprawiedliwość! Po "Folwarku zwierzęcym" i "Wodnikowym Wzgórzu" zwierzęta znów przemówiły i powiedziały o ludziach więcej, niż my sami wiemy o sobie. A że mówiły prawdę mądrze, śmiesznie i wzruszająco, powieść stała się rewelacją literacką.

Leonie Swann: Triumf owiec

Kontynuacja rewelacji literackiej Sprawiedliwość owiec, największego przeboju roku w Polsce 2006 w kategorii proza obca, sprzedanego w 70 tysiącach egzemplarzy. Teraz znowu głos mają owce. Ale nie tylko… Do gry wkraczają również kozy, obcy niestrzyżony baran i tajemniczy Garou…

Joanne K. Rowling: Trafny wybór

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd. Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie? Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.