jFontSize
A- A A+
  1. Bator Joanna, Ciemno, prawie noc. Warszawa 2012
  2. Bieńczyk Marek, Książka twarzy. Warszawa 2012
  3. Biologia: arkusze egzaminacyjne. Warszawa 2009
  4. Dehnel Jacek, Ekran kontrolny. Wrocław 2010
  5. Dygat Stanisław, Jezioro Bodeńskie. Warszawa 2008
  6. Giovetti, Paola, Aniołowie. Łódź 2001
  7. Gutorow Jacek, Inne tempo. Wrocław 2009
  8. Gutowska-Adamczyk Małgorzata, Podróż do miasta świateł. T. 1. Warszawa 2012
  9. Honet Roman, Baw się i kilka innych wierszy o rzeczach ważnych. Wrocław 2009
  10. Houellebecq Michel, Cząstki elementarne. Warszawa 2012
  11. Ihan Alojz, Salsa: wiersze wybrane. Legnica 2003
  12. Kierc Bogusław, Szewski poniedziałek. Wrocław 2005
  13. Kierc Bogusław, Zaskroniec. Wrocław 2004
  14. Konopnicka Maria, Złotniejący świat. Wrocław 2010
  15. Lederman Leon, Boska cząstka. Warszawa 1996
  16. Longley Michael, Lodziarz z Lisburn Road. Legnica 1998
  17. Mahno Vasil, 34 wiersze o Nowym Jorku i nie tylko. Wrocław 2005
  18. Majeran Tomasz, Koty: podręcznik użytkownika. Legnica 2002
  19. Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, Seans na dnie morza. Wrocław 2012
  20. Różewicz, Tadeusz, Nauka chodzenia. Wrocław 2007
  21. Sommer Piotr, Dni i noce. Wrocław 2010
  22. Szymborska Wisława, Milczenie roślin. Kraków 2012
  23. Zadura Bohdan, Nocne życie. Wrocław 2010

Joanna Bator: Ciemno, prawie noc

Bohaterką powieści "Ciemno, prawie noc" jest dziennikarka Alicja Tabor. Po latach wraca do Wałbrzycha, w którym spędziła dzieciństwo. Osiada w pustym poniemieckim domu, skąd kiedyś wyruszyła w świat. Tymczasem w mieście dzieją się niepokojące rzeczy. Alicja dowiaduje się, że od kilku miesięcy w niewyjaśnionych okolicznościach znikają kolejne dzieci, a mieszkańcy Wałbrzycha coraz dziwniej się zachowują. Rośnie niezadowolenie, nasilają się akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego "syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci. Jednak powrót do Wałbrzycha jest dla dziennikarki także powrotem do dramatów, które dotknęły jej własnych krewnych. Śmierć rodziców, samobójstwo pięknej starszej siostry - zafascynowanej wałbrzyską legendą o księżnej Daisy i zamku Książ... Wyjaśniając tajemnice Andżeliki, Patryka i Kalinki, Alicja odkrywa też tajemnice z przeszłości swojej rodziny. W książce "Ciemno, prawie noc" Joanna Bator nawiązuje do powieści gotyckiej. Nie jest to jednak zabawa konwencją - w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.



Marek Bieńczyk: Książka twarzy

Marek Bieńczyk za zbiór esejów "Książka twarzy" otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2012 - najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Polsce. Bohaterami tych napisanych lekkim, a zarazem wyrafinowanym stylem szkiców są zarówno wielcy pisarze (Hemingway, Coetzee, Malaparte, Chateaubriand), jak i znani tenisiści (Fibak, Borg, Agassi) czy słynni aktorzy (Humphrey Bogart). Nie mam swojego profilu na żadnym portalu społecznościowym, ale jest to mój Facebook, książka twarzy - pisze autor. Bieńczyk sypie anegdotami. Ze swadą opowiada nie tylko o wybitnych postaciach świata kultury lub sportu, ale także o wiosłowaniu na Łotwie i wampirach melancholicznych, o języku zakochanych, stadzie malowanych tramwajów i mnóstwie innych rzeczy, które coś dla niego znaczą.



Jacek Dehnel: Ekran kontrolny

Piąta poetycka książka Jacka Dehnela rozpięta jest między sacrum dzieciństwa a profanum dorosłości. Inspiracją bywa gejowska strona internetowa, piosenka Marleny Dietrich albo skejci przed bazyliką Saint-Denis. Wiersze Dehnela charakteryzuje techniczna wirtuozeria, ironia i czułość wobec poczynań "zwierzątka człowiek". Zamykający tom tytułowy cykl dwunastu sonetów opowiadających o telewizyjnych widowiskach śmierci tworzy kolistą strukturę. Cierpienie okazuje się nieprzenikalne, nie do opowiedzenia. Jest zużyte przez powtarzalność telewizyjnych obrazów. Albo szczelnie zamknięte w poetyckiej formie.



Michel Houellebecq: Cząstki elementarne

Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii, uosabiają zdaniem autora dwa skrajne sposoby życia we współczesnej cywilizacji. Życie obu bohaterów i ich matki toczy się w świecie pozbawionym szczęścia i jakichkolwiek innych uczuć. Kiedy obsesje seksualne przywodzą jednego z braci na skraj obłędu, drugi pracuje nad genetycznym modelem nieśmiertelnej i bezpłciowej istoty ludzkiej. Książka łącząca elementy powieści obyczajowej, eseju i science fiction wywołała we Francji istną burzę, a nieprzyznanie jej autorowi nagrody Goncourtów porównywano z odrzuceniem przez jury Podróży do kresu nocy Céline'a.



Wisława Szymborska: Milczenie roślin

Najnowszy wybór wierszy Noblistki oscylujący głównie wokół tematów związanych z naturą. Głębokie, mądre teksty niezwykle harmonijnie współgrają tu z piękną oprawą graficzną. Jej główny element stanowią nastrojowe fotografie.







Stanisław Dygat: Jezioro Bodeńskie

Klasyka polskiej literatury XX wieku. Debiutancka, a zarazem jedna z najwybitniejszych powieści znakomitego pisarza, oparta na wątkach autobiograficznych. Historia młodego Polaka z francuskim paszportem, osadzonego w czasie II wojny w obozie dla cudzoziemców nad jeziorem Bodeńskim. Refleksyjny i nostalgiczny, a przy tym nie pozbawiony humoru portret inteligenta, zaskoczonego dziejową katastrofą, zastanawiającego się nad Polską, polskością i naszym stosunkiem do cudzoziemców, i wchodzącego w różne relacje ze spotkanymi w obozie kobietami.



Małgorzata Gutowska-Adamczyk: Podróż do miasta świateł. T. 1: Róża z Wolskich

W powieści "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" ukazane zostały dalsze losy bohaterów bestsellerowej trylogii "Cukiernia Pod Amorem". Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie nieznany sprawca kradnie obrazy namalowane przez Rose de Vallenord. Jest więc zagrożony także, będący w posiadaniu rodziny, portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej artystki, która przed laty rozkochała w sobie młodego hrabiego? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża śladami Róży z Wolskich.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk przenosi czytelników w fascynujące czasy belle époque. Ukazuje barwne życie niezwykłej kobiety: malarki, emancypantki, skandalistki. Jej romanse, pragnienia i pasje. Równie ważnym bohaterem powieści jest sam Paryż - miejsce magiczne, w którym spełniają się marzenia.



Paola Giovetti: Aniołowie

W dzisiejszym świecie - areligijnym i dalekim od metafizyki - temat tak ulotny jak aniołowie najczęściej jest pomijany niechętnym milczeniem. Jeszcze niedawno stanowili oni naturalną część koncepcji religijnych osób wierzących; dziś nawet teologowie nie poświęcają im zbyt dużej uwagi. Jednakże z tej przyczyny metafizyczny świat aniołów nie znika. Niezależnie od ogólnej obojętności nawet teraz od czasu do czasu odzywają się głosy przypominające nam o ich istnieniu. Paola Givetti zebrała te świadectwa, poddając je pod uwagę Czytelników, którzy są, według niej, bardziej stęsknieni aniołów niż ciekawi demonów, o których rozprawia się coraz częściej.