jFontSize
A- A A+
  1. Budzyński W.: Rozmówki panów Aprikosenkranca i Untenbauma: dialogi i skecze z Wesołej Lwowskiej Fali. Warszawa 2000
  2. Fitas A.: Tylko prawda jest ciekawa. Kraków 2019
  3. Historia. Repetytorium maturzysty. Kraków 2015
  4. Krajewski M.: W otchłani mroku. Kraków 2013
  5. Pausch R.: Ostatni wykład. Warszawa 2008
  6. Ratajczak W., Nawrot J.: Ocalone, nieuśmierzone… O twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Kraków 2019
  7. Roszkowski W.: Orlęta Lwowskie. Kraków 2019
  8. Sikora J.: Żywe ryby na piasku. Kraków 2019
  9. Szczygieł M.: Nie ma. Warszawa 2018

Mariusz Szczygieł: Nie ma

Mariusz Szczygieł - laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdzie historie o nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. 
Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

  

Krajewski M.: W otchłani mroku

„W otchłani mroku” to pierwsza część nowej serii autorstwa Marka Krajewskiego

Powojenny Wrocław 1946 roku. Sześćdziesięcioletni Edward Popielski ma problemy w odnalezieniu się w nowej rodzącej się komunistycznej Polsce. Tęskni za swoim rodzinnym miastem, pracą w której był szanowany i swoją rodziną. Mieszka w ciasnym, poniemieckim lokum i dogląda od czasu do czasu swoją schorowaną kuzynkę Leokadię. Pewnego dnia odwiedza go profesor filozofii Stefanus. Dręczony wizjami piekła obozu koncentracyjnego, który przetrwał, postanowił założyć podziemne gimnazjum, gdzie naucza według zasad przedwojennej edukacji. Nie wie jednak, że wśród uczniów znajduje się agent UB...

 

 Randy Pausch: Ostatni wykład

To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. I pewnie przemówienie zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w Internecie. Ostatni wykład pod tytułem „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa” błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube. Bo wykład, który uczynił ze skromnego specjalisty od programów komputerowych osobę znaną i podziwianą, nie był jednak całkiem zwykły.

Randy Pausch w wieku 46 lat zrealizował większość ze swoich marzeń, i o tym, jak je zrealizował jest też jego wykład. Dał on wszystkim słuchaczom więcej niż jakiekolwiek podręczniki motywacji. Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami. „Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały” - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami.

 

 Repetytorium maturzysty. Historia

"Repetytorium maturzysty. Historia" jest książką wychodzącą naprzeciw potrzebom maturzystów - zawiera całość materiału potrzebnego do przygotowania się do matury w jej formule obowiązującej od roku 2015. Całość jest zgodna z najnowszą podstawą programową, a treści obejmujące materiał z klasy I dodatkowo oznaczono graficznie paskiem na marginesie.

Co ważne, książka ta nie została przeładowana niepotrzebnymi informacjami, a zawarte w niej treści podane są przystępnym, zrozumiałym językiem. Tam, gdzie było to możliwe, treść ujęto w ułatwiające naukę formy tabel, diagramów, wyliczeń. Naukę ułatwiają liczne mapy i zdjęcia. Najważniejsze definicje dodatkowo wyróżniono kontrastowymi, wyraźnie widocznymi ramkami. Ważnym uzupełnieniem jest indeks pojęć, dzięki któremu odszukanie w książce potrzebnych treści jest intuicyjnie proste.

 

 

 

 Wojciech Roszkowski: Orlęta Lwowskie

Wybitny historyk prof. Wojciech Roszkowski sławi w tej książce męstwo Orląt Lwowskich. W Krakowie ma stanąć ich pomnik. Ta publikacja służy nie tylko propagowaniu prawdy historycznej, ale też wyrażeniu wdzięczności wobec Orląt i ma wspomóc finansowo budowę pomnika ku ich czci. 

  

 

 Adam Fitas: Tylko prawda jest ciekawa

Józef Mackiewicz to jeden z najbardziej intrygujących świadków historii XX wieku. Monografia Adama Fitasa nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości. Lubelski badacz przekonująco burzy stereotypy, których gęstą sieć zarzucono zarówno na biografię autora Kontry, jak i jego dzieła. Ukazuje go jako człowieka odważnego i niezależnego od wpływów dwudziestowiecznych utopii, a także jako prozaika na wskroś nowoczesnego, obdarzonego ogromną wrażliwością na regionalną odmienność kulturową i strzegącego tej odmienności. Za sprawą opracowania Fitasa czytelnik, nawet ten nieco zaznajomiony z historią XX stulecia, odkrywa mało znane, a oświetlone przez Mackiewicza fakty z historii XX wieku - takie jak epopeja kozacka w czasie li wojny, eksterminacja Żydów w podwileńskich Ponarach czy też naloty i bombardowania dywanowe Drezna. A przy okazji poznaje tajniki niezwykłego warsztatu pisarza.