jFontSize
A- A A+
  1. Bator J.: Gorzko, gorzko. Kraków 2020
  2. Bednarek J.: Ogród Zuzanny. Warszawa 2018
  3. Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935. Sulejówek 2020
  4. Doświadczanie świata: eseje o myśli Romana Ingardena. Warszawa 2020
  5. Doyle A.: Zagadka Cloomber. Toruń 2017
  6. Frankl V.: Człowiek w poszukiwaniu sensu. Warszawa 2017
  7. Giemza L.: „Rzeka, która cierpi”: o poezji Czesława Miłosza. Kraków 2021
  8. Huxley A.: Nowy wspaniały świat 30 lat później: raport. Warszawa 2020
  9. Jan Paweł II: miara wielkości człowieka. Red. D. Żukowska-Gardzińska Warszawa 2020
  10. Jan Paweł II: Młodzież solą ziemi i światłem świata: Światowe Dni Młodzieży. Warszawa 2005
  11. Juda-Mieloch M.: W cieniu marnego czasu: o twórczości Antoniego Libery. Kraków 2021
  12. Kaczkowski J.: Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość. Kraków 2015
  13. Kłopotowska A. : „Żyć dla pisania prawdy”: o twórczości literackiej Janusza Krasińskiego. Kraków 2021
  14. Krajewska M.: Wilcze tropy: o twórczości Mariusza Wilka. Kraków 2021
  15. Kryńska H.: „Rzeczy niepokój”: o twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kraków 2021
  16. Lee H.: Idź, postaw wartownika. Poznań 2015
  17. Leopold Tyrmand: pisarz – człowiek – spektakl. Red. M. Woźniewska-Działak. Warszawa 2020
  18. Libera A.: Madame. Kraków 2021
  19. Naylor C.: W pogoni za Alice. Warszawa 2005
  20. Niewiadomski A.: Przeciw entropii, przeciw arkadii: o pisarstwie Zygmunta Haupta. Kraków 2021
  21. Nowak M.: Inaczej przeżyta nowoczesność: o pisarstwie Andrzeja Bobkowskiego. Kraków 2020
  22. Nowik G.: Polskie związki skautowe i harcerskie 1909-1922. Warszawa 2019
  23. Odbudowa Wojska Polskiego: walki o granice 1918-1921. Warszawa 2018
  24. Roberts G.: Cień góry. Warszawa 2017
  25. Rzeczywistość międzykulturowa z perspektywy pedagogiki integralnej. Pod red. J. Wojtasia. Legnica 2010
  26. Sienkiewicz H.: Krzyżacy. Kraków 2020
  27. Stuart D.: Shuggie Bain. Poznań 2021
  28. Theorin J.: Zmierzch. Wołowiec 2014
  29. Woydyłło E.: W zgodzie ze sobą. Kraków 2019
  30. Wrzesień 1939: Wojsko Polskie 1935-1939. Red. M. Skotnicki. Warszawa 2019
  31. Zych W.: Andrzej Pityński: rzeźbiarz. Nowy Jork 2020
 

Miłość jest uczuciem bardzo silnym, wszechogarniającym, możesz z niej czerpać niezwykłą siłę, daje Ci niczym nieograniczone możliwości, zwłaszcza jeśli mowa o kobietach. Prześledź losy pań z powieści Gorzko, gorzko, będącej właściwie zapisem sagi rodzinnej.

4 kobiety, 4 historie

Bohaterką powieści Joanny Bator pod tytułem Gorzko, gorzko jest Kalina, która chce poskładać w jedną, spójną całość strzępki historii swojej rodziny, by poznać swoje korzenie. Stopniowo, krok po kroku odkrywa, co musiały przeżywać jej krewne. Tym samym oprócz Kaliny, bohaterami książki Bator są Berta, Barbara i Violetta.

Wraz z Kaliną postaraj się dociec prawdy i odkryć, dlaczego Berta popełniła zbrodnię. Co ją do niej pchnęło? Dlaczego właściwie Barbara specjalizowała się w rzucaniu nożami? Czy taka umiejętność była jej przydatna? Z kolei Violetta, jak się okazuje, otworzyła puszkę Pandory – co w niej znalazła?

 

 

Autor „Dziwnych zjawisk” w kolejnej opowieści spod znaku grozy.

Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy.

„Zagadka Cloomber” wydana została w roku 1889 i ma wiele cech wspólnych z inną powieścią pisaną w tym samym czasie – „Studium w szkarłacie”. Ta druga to spotkanie Holmesa z Watsonem, podczas gdy „Zagadka Cloomber” jest gotyckim thrillerem.

Poznajemy historię dziwacznego generała Heatherstone’a, który zamieszkuje z rodziną na odludziu, w wynajętym domu, Cloomber Hall, i wyraźnie czegoś się boi. Zwłaszcza gdy zbliża się dzień piątego października… Spisujący relację o tajemniczych wydarzeniach w tamtej posiadłości, młody John Fothergill West ma niełatwe zadanie, bo to, czego stanie się świadkiem, trudno mu będzie wyjaśnić w myśl praw natury…

 

Dodatek do powieści "Nowy wspaniały świat" napisany przez Huxleya niespełna trzydzieści lat później.

Jak wiele z jego proroctw, w których ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie?

Gdy w 1932 roku ukazała się powieść Nowy wspaniały świat, zawartą w niej szokującą analizę technokratycznej dyktatury uważano za odległą wizję.

Po latach pisarz rozważa, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technologia i formy rządzenia od czasu ukazania się jego słynnej dystopii.

Pisze o zjawiskach społecznych, które jego zdaniem mogą prowadzić do ewolucji ustrojowej nowoczesnych społeczeństw w kierunku dyktatury: przeludnieniu, nadmiernej organizacji życia społecznego, przemianach propagandy związanych z rozwojem behawioryzmu, nowych technikach prania mózgu i perswazji.

Podkreśla, że w jeszcze większej mierze niż kiedyś należy obawiać się nowego typu dyktatury i tyranii.

Prowokująca do myślenia i zatrważająca książka.

Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów.

Zuzanna i Adam poznali i pokochali się na studiach, jednak nie dane było im być razem. Adam wyjechał na studia za granicę, po jakimś czasie ożenił się i przejął zarząd nad majątkiem teściów. Zuzanna zaś rzuciła studia, krótko była mężatką, a od lat samotnie wychowuje dziecko.

Jednak los jest przewrotny i – po trzynastu latach – spotykają się na nowo. Adam zamawia projekt ogrodu, którym zajmować się ma właśnie Zuzanna. Kobieta postanawia przekazać mu wiadomość ukrytą w roślinach. W końcu nie od dziś fascynuje ją wiktoriański język kwiatów, często pisze w ten sposób wiadomości do swoich bliskich. Czy Adam zdoła zrozumieć ukryte przesłanie?

"Ogród Zuzanny" to powieść o szczególnej atmosferze, z wyrazistymi, interesującymi bohaterami (także tymi drugoplanowymi, na dwóch czy czterech… łapach), pełna ciepła i humoru.

 
 

Najgłośniejszy światowy debiut literacki ostatnich lat.

Powieść o granicach miłości, która rozbudza emocje i zostaje w człowieku na zawsze. 

Młody Hugh Bain, zwany przez wszystkich Shuggiem, to samotny chłopiec, którego dzieciństwo przypadło na trudny okres lat osiemdziesiątych w robotniczym Glasgow i który mimo starań nie potrafi sprostać oczekiwaniom swojego otoczenia.

Jego matka, Agnes Bain, chciała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu i o życiu na własny rachunek. Kiedy jej niewierny mąż postanawia odejść, kobieta i troje dzieci zostają uwięzieni w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Agnes coraz częściej szuka ratunku w butelce i ostatecznie to na dzieciach spoczywa obowiązek uratowania matki. Jedno po drugim wszyscy ją opuszczają, aż zostaje tylko Shuggie.
Jej najmłodszy syn wierzy bowiem w matkę jak nikt i walczy o nią do samego końca. Sam jednak zmaga się z problemami – Agnes pragnie mu pomóc, jednakże z czasem uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, włączając w to ukochanego syna. 

Nominowana do wszystkich najważniejszych nagród literackich – w tym do National Book Award oraz Nagrody Bookera, którą zdobyła – opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości. 

 

 

Ewa Woydyłło prowadzi z czytelnikiem rozmowę o psychologii, rozumianej nie tylko jako gałąź nauki, lecz także jako kategoria praktycznych umiejętności składających się na doświadczenia i indywidualną mądrość życiową człowieka. Doświadczenie to i tę mądrość można i trzeba doskonalić. Książka Ewy Woydyłło przybliża wiedzę, dzięki której łatwiej zrozumieć siebie i innych, a także żyć w zgodzie z samym sobą, co jest wykładnikiem zdrowia psychicznego każdego człowieka.

 

Metafizyczne rozważania o człowieku i jego miejscu we wszechświecie są Ci bliskie? Chcesz zgłębiać meandry ludzkiej psychiki? Sięgnij po książkę „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla, która nazywana jest jedną z najbardziej znaczących lektur w literaturze psychiatrycznej od czasu dzieł Freuda.

Kim jest autor książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”?

Już sam fakt, że autorem książki jest były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, sprawia, że zyskuje ona inny wymiar. To poruszający serce i umysł esej, który prezentuje odarte z empatii zachowania ludzkie, jakie pisarz obserwował i jakich doświadczał w rzeczywistości obozowej. Odkrywaj wraz z nim, do czego tak naprawdę zdolny jest człowiek, kiedy dąży do poszukiwania sensu życia.

Człowiek i jego niezgłębione pokłady siły psychicznej

Obóz koncentracyjny mógł złamać człowieka, sprawić, że z ofiary stanie się oprawcą. Wynaturzenia były tam na porządku dziennym. Jednak zło i cierpienie, zdaniem doktora Viktora Frankla, nie są w stanie ostatecznie zniszczyć człowieka, w metafizycznym sensie. Przeczytaj tę książkę i sam odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest sens Twojego życia, a być może zmienisz całkowicie swoje priorytety, jakimi na co dzień się kierujesz.

 

Kontynuacja “Shantaram” – brawurowej powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, która stała się światową legendą. Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… Miliony czytelników zafascynowały losy australijskiego uciekiniera, który pracował dla bombajskiej mafii fałszerzy dokumentów. Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w „Shantaram”.  Lin stracił dwie najważniejsze osoby w swoim życiu – przewodnika duchowego Khaderbhai i miłość życia, Karlę, która została poślubiona przez hinduskiego potentata medialnego. Po kolejnej szmuglerskiej akcji wraca do miasta, które zmieniła się nie do poznania – za bardzo i za szybko. Wielu jego przyjaciół wyjechało, nowi przywódcy mafijnej siatki prześcigają się w coraz brutalniejszych interesach, a osławiony święty człowiek kwestionuje wszystko, czego Lin się nauczył o życiu i miłości. Teraz musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad. Nie może opuścić Island City – Karla i fatalna obietnica, którą kiedyś złożył, nie pozwolą mu na to.

 

Pewnego wrześniowego dnia pięcioletni Jens wdrapuje się na mur okalający gospodarstwo jego dziadków i znika w jesiennej mgle. Wszyscy uważają, że chłopiec zgubił drogę i utopił się w pobliskiej zatoce. Tylko jego matka, Julia Davidsson, nie może się pogodzić z taką wersją wydarzeń. Znakomita i trzymająca w napięciu intryga szwedzkiego mistrza kryminału to intelektualna przygoda nie tylko dla koneserów gatunku.