jFontSize
A- A A+

Zapraszamy do obejrzenia dramatu "Sami Obcy" w wykonaniu świdnickiej Alchemii Teatralnej. Autorką dramatu jest pani Mariola Mackiewicz, reżyserem Juliusz Chrząstowski (absolwent II LO, aktor), muzyka Dariusz Jaros. W przedstawieniu wystąpili z II LO: pani Mariola Mackiewicz (polonistka, autorka tekstu), pan Jacek Iwancz (dyrektor), Marysia Dembowska (absolwentka), Martyna Czerniec (kl. 2b) oraz Jagoda Kurzawa (kl. 3a).
Warto dodać, że wielu aktorów świdnickiej Alchemii Teatralnej również ukończyło naszą szkołę. 

Przedstawienie zostało zorganizowane przez Świdnicki Ośrodek Kultury w Kościele Pokoju.

Film: https://www.facebook.com/watch/?v=331508774785897&extid=LGl7MMPYNnPgmQPa
Zdjęcia:
https://swidnica24.pl/2020/09/sami-obcy-czyli-teatralna-opowiesc-o-dawnej-swidnicy-foto-video/
https://mojaswidnica.pl/wielokulturowy-swiat-po-swidnicku-foto/

W piątek, 11.09, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Jacek Iwancz oraz Aleksandra Królak–Wąsowicz – polonistka i germanistka liceum wzięli udział w konferencji otwierającej działalność Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) w St. Mariethal.

Celem Centrum jest wspieranie istniejących i tworzenie nowych inicjatyw na rzecz promocji języka polskiego w Niemczech. Jednym z elementów będą tzw. lektoraty im. Emila Krebsa, poligloty, którego nasze Liceum od kilku lat promuje wraz z naszym miastem i powiatem.

Już niebawem, bo 22 września br. o godz.19, w Kościele Pokoju w Świdnicy będzie można obejrzeć jeden jedyny raz słowno-muzyczne widowisko o powojennej Świdnicy, w którym jako wykonawcy wystąpią osoby związane z II LO. Spektakl „Sami obcy” po raz trzeci będzie wzruszał i skłaniał do wspomnień o czasie minionym, a dodatkowym walorem jest nasz wkład w przedsięwzięcie. Autorką scenariusza i narratorką teatralnej opowieści jest Mariola Mackiewicz (polonistka), reżyserii podjął się Juliusz Chrząstowski, nasz absolwent, a obecnie uhonorowany wieloma nagrodami aktor Starego Teatru w Krakowie. Aktorskie role przypisano dyrektorowi Jackowi Iwanczowi oraz angliście Dominikowi Grązowi. Ciekawą kreację Francuzki zaprezentuje znana poetka świdnicka i nasza absolwentka Teresa Wagilewicz. Kochająca teatr Martyna Czerniec z klasy 2bg utożsami się z postacią wścibskiej dziewczynki bez wyraźnej tożsamości. Absolwentki: Maria Dembowska (jako dziewczyna z Kresów) i Marta Żywicka–Hamdy (w roli Greczynki) wraz z córeczką Mią odtworzą postaci, które ilustrują wielokulturowość dawnej społeczności. Zaś wśród wykonawców pieśni wykonywanych na żywo znalazła się utalentowana wokalnie Jagoda Kurzawa z klasy 3a. Klimatyczne zdjęcia z sesji do spektaklu w ramach projektu Alchemii Teatralnej (pod patronatem SOK-u) wykonał nasz absolwent Kamil Gąszowski.

Spektakl będzie także dostępny online, więc zapraszamy serdecznie zainteresowanych widzów.

Z przyjemnością informujemy, że aż 27 uczniów i tegorocznych absolwentów II LO otrzymało stypendium Starosty Świdnickiego. 7 września 2020 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość wręczenia nagród Starosty dla najlepszych maturzystów, olimpijczyków i sportowców.

Przyznano trzy nagrody Starosty za najlepsze wyniki z matury, które otrzymali: Kinga Kępa, Mateusz Drąg i Konrad Sosnowski.

Za osiągnięcia w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych nagrody otrzymali:

1 września w naszej szkole uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2020/21. Uczniowie klas I spotkali się w auli, a pozostali udali się do swoich gabinetów, aby po długim okresie nieobecności w murach Banacha znów zobaczyć kolegów i wychowawców.

Swoją obecnością zaszczycili nas pan Wojciech Murdzek – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pan Piotr Bober – jego doradca oraz pani Luiza Nowaczyńska – Przewodnicząca Rady Rodziców. Zauważyli oni, że nowy rok szkolny zapewne będzie obfitował w różne wyzwania, ale na pewno nie będzie nudny.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego we wtorek 1 września o godz. 10:00.

Klasy I - zapraszamy na pierwsze piętro do auli szkoły, klasy II i III - na spotkanie z wychowawcami w klasach.

Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic!

Do zobaczenia!

 

W roku szkolnym 2019/2020 II Liceum Ogólnokształcące im. Banacha zajęło 9 miejsce i jest najlepszą szkołą biorącą udział w Lidze Niezwykłych Umysłów w powiecie świdnickim. Spieszę donieść, że nie jest to wynikiem rozwiązywania podstawowych zadań z LNU w ramach lekcji informatyki - w zestawieniu liczą się wyłącznie zarejestrowani, powiązani z naszą szkołą użytkownicy - jest ich na dzień dzisiejszy 76 (z wszystkich klas). W rankingu ogólnym zajmujemy 16 miejsce w województwie, ale należy pamiętać że był to nasz pierwszy rok udziału - debiut zaiste udany. Poniżej załączam kilka rankingów, np. najlepszych programistów - a najlepsza okazała się w tym roku Amelia Pieszczoch z 1ap! Gratuluję i dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom, zachęcam do dalszych rejestracji jeśli będzie Wam się nudzić w wakacje!

Paweł Polczyk

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, nie odbędzie się uroczysty apel na zakończenie roku szkolnego 2019/2020. W imieniu Samorządu Uczniowskiego 2019/2020 serdecznie zapraszam do obejrzenia specjalnego filmu w ramach apelu. Korzystając z okazji chciałabym podziękować za rok współpracy jako Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Życzę udanych wakacji i pozdrawiam,

Zuzanna Czernicka.

Wakacje czas zacząć! Życzymy wszystkim dużo zdrowia i energii. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się w szkolnych ławkach. Podziękowania dla całej społeczności „Banacha” za przesłanie zdjęć oraz filmów z tego roku szkolnego. Dziękujemy Zuzannie Czernickiej za montaż filmu-apelu! Udanych wakacji i odpoczynku, bądźcie bezpieczni!

Grono pedagogiczne

Już po raz drugi SUPER BANACHY – statuetki dla najlepszych w różnych kategoriach- trafiły do uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha, przede wszystkim tegorocznych absolwentów. Miały zostać wręczone z okazji Dnia Patrona, ale pandemia pokrzyżowała plany, związane z przygotowaniem uroczystości. Dopiero 22 czerwca  w trakcie zakończenia roku szkolnego dla klas III pan dyrektor Jacek Iwancz uroczyście przekazał statuetki i odczytał fragmenty laudacji.

 Czy chcielibyście kupić lub sprzedać swoje książki? Jest do tego okazja! 

Wystarczy, że prześlecie w wiadomości prywatnej (na koncie Instagram szkoły) szczegóły wraz ze zdjęciami podręczników. A my udostępnimy Wasze „oferty”.

 

Samorząd Uczniowski