W czwartek, 16.01.2020 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Emilowi Krebsowi, w której wzięła udział delegacja z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy.

15.12.2019 roku w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród Newsweeka imienia Teresy Torańskiej. Specjalne wyróżnienie otrzymał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w kategorii działalność publiczna "za naprawianie tego, co zepsuli starsi", w którym działa dwóch uczniów naszej szkoły: Jakub Szulc (klasa 2a) oraz Grzegorz Kaczmarek (klasa 3a). Nasi aktywiści organizowali strajk klimatyczny w Świdnicy, który odbył się 29.11.2019 r.

12 grudnia 2019 r. klasa 2B pod opieką prof. Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej, udała się na spotkanie z okazji rocznicy stanu wojennego. Głównym gościem tego wydarzenia był Władysław Frasyniuk - aktywny uczestnik tamtego okresu, przedstawiciel pierwszej „Solidarności”. Odpowiadając na pytania prowadzących spotkanie przedstawił czas stanu wojennego na podstawie własnych doświadczeń. Dzięki dokładnym opisom i ciekawym wypowiedziom uczniowie mogli uzupełnić swoją wiedzę historyczną przekazywaną jedynie na lekcjach.

20.12.2019 r. klasa I cp pod kierunkiem ks. Pawła Traczykowskiego wprowadziła nas w świąteczny klimat. Wzruszające jasełka pokazały wciąż aktualne zaproszenie do wprowadzenia w życie miłości, która otwiera serca na potrzeby bliźnich.

Całej społeczności szkolnej pięknych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu radości w Nowym Roku życzy klasa Icp.

11 grudnia II LO świętowało British and American Day. Jak co roku spędziliśmy ten dzień na wspólnej zabawie, mieliśmy również okazję poszerzyć swoją wiedzę, zmierzyć się z językiem angielskim oraz podziwiać utalentowanych uczniów naszej szkoły. O szczególną atmosferę tego dnia zadbała klasa 1cg, pięknie dekorując szkolne korytarze oraz aulę.

Już za kilka dni odbędą się wigilie klasowe. Jak co roku większość z nas skorzysta w tym dniu z SETEK, a nawet TYSIĘCY plastikowych kubeczków, sztućców i talerzy - plastiku, który powoli zabija naszą planetę.

Idąc śladami kilku szkół, które zorganizowały taką akcję w poprzednim roku, II Liceum w Świdnicy również z przyjemnością się do niej przyłączy.

„Organizując swoje wigilie, spróbujmy wszystko, co plastikowe zamienić na normalne naczynia. Tak, żeby zabrać je później do domu. Gwarantujemy, że nawet sama atmosfera spotkania ze swoim ulubionym kubkiem, czy talerzykiem będzie jeszcze lepsza! Za to worki z odpadami niech pozostaną po nas naprawdę symboliczne".

fot. shutterstock

Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pod nazwą Góra Grosza, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Jest to akcja, która łączy pokolenia.

Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.

Zbiórkę rozpoczynamy 12.12.2019!

Zbliża się 6 grudnia, czyli dzień Świętego Mikołaja potocznie nazywany Mikołajkami. Święto to ustanowiono na pamiątkę śmierci biskupa z Miry. Choć w rzeczywistości nie miał on magicznego, latającego zaprzęgu i gadających reniferów to zasłyną w historii jako dobroczyńca. Pierwsze obchody Mikołajek miały miejsce już w XIV wieku w Holandii. Jednak polegały one głównie na „obdarowywaniu” uczniów dniem wolnym. W 1804 roku po raz pierwszy Mikołajki nabrały takiego wymiaru, jaki znany jest nam dzisiaj.

27 listopada 2019 r. Kinga Kępa (kl. III A) odebrała z rąk Romana Kowalczyka - Dolnośląskiego Kuratora Oświaty - Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta gala odbyła się we Wrocławiu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Naszej stypendystce towarzyszyli Rodzice i dyrektor szkoły.

Naszej stypendystce serdecznie gratulujemy!

Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie - stąd pomysł na akcję II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha na zorganizowanie akcji oddawania krwi, której inicjatorem jest Pani Profesor Agata Mester. Udział w akcji to patriotyczny czyn. Bycie patriotą nie musi być tylko pustym sloganem. Oddanie krwi to pomoc jaką niesiemy drugiemu człowiekowi, a jednocześnie wyraz szacunku i miłości dla ojczyzny.