Żywe lekcje historii w II LO w Świdnicy.
Otwarcie wystawy „W decydowaniu nie ma żadnych innych dróg”

2.października w II LO w Świdnicy odbyła się uroczystość otwarcia wystawy poświęconej działaniom opozycyjnym w czasach PRL i III Rzeszy. Bohaterami wystawy byli Jacek Kuroń i Adolf Reichwein – członek niemieckiego ruchu oporu, Kręgu z Krzyżowej.
Wystawa jest wynikiem projektu polsko- niemieckiego, w którym udział wzięli uczniowie z II LO i szkoły im. Reichweina z Neu Anspach. Przez dwa tygodnie młodzież poznawała życie i działalność obu opozycjonistów, miała możliwość spotkania się ze świadkami czasu – panem Maciejem Kuroniem i córką Reichweina – panią Sabiną. W drugim tygodniu projektu uczniowie pod okiem specjalistów zajęli się przygotowaniem dwujęzycznej wystawy.
Na 10 tablicach rozmieszczono zdjęcia, teksty opisujące działalność Kręgu z Krzyżowej, Komitetu Obrony Robotników, rolę jaką odegrali Kuroń i Reichwein w historii swoich krajów.
Na otwarciu wystawy pojawili się zaproszeni goście – pani dyrektor Fundacji Krzyżowa, Annemarie Franke oraz Pan Dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Pan Tadeusz Niedzielski. Swoją obecność zaznaczyli również współautorzy wystawy – Pani Monika Szurlej i Pan Jan Malecha. Całość prowadziła Aleksandra Królak – Wąsowicz, która w czerwcu opiekowała się projektem, a później pomagała w tłumaczeniu wystawowych tekstów.
Wystawa za miesiąc pojedzie do Krzyżowej. Jej kopia trafiła już do Niemiec i tam została uroczyście otwarta przez córkę Adolfa Reichweina – Sabinę Reichwein.
Projektowi patronowała Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.