jFontSize
A- A A+

O karierze aktorskiej, grze przed kamerą i na scenicznych deskach ze sławą polskiego kina i teatru – Katarzyną Herman – rozmawiała prof. Mariola Mackiewicz – polonistka z naszego liceum - oraz p. Tadeusz Szarwaryn – dyrektor szkoły w Pszennie. Oboje należą do świdnickiej grupy aktorskiej – Alchemii Teatralnej – i z przyjemnością przepytywali z życiorysu i dokonań artystycznych gościa odwiedzającego po raz pierwszy Świdnicę. Wizyta aktorki zaczęła się od zwiedzania Kościoła Pokoju i poznawania enklawy luterańskiej. W rozmowie ze swoją przewodniczką – polonistką z „Banacha” - Katarzyna Herman wyraziła zachwyt obiektem wpisanym na listę UNESCO i obiecała, że wróci tu z dziećmi: synem Leonem i córką Romą.

Spotkanie w ŚOK-u zgromadziło sporą publiczność, by posłuchać wywiadu. .„Francuska uroda i słuszny wzrost” – nie bez przyczyny Katarzyna Herman określana jest przez krytyków mianem jednej z najpiękniejszych polskich aktorek. Obdarzona ciepłymi słowami ze strony prowadzącej spotkanie – artystka uznała się raczej nie za „piękną”, lecz „charakterystyczną”. Trudno byłoby zarzucić pani Katarzynie brak silnej osobowości, a przede wszystkim – talentu. Jej aktorskie wcielenia możemy ujrzeć w wielu polskich, kultowych produkcjach jak „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), „Wszystko, co kocham” (reż. Jacek Borcuch) czy „W sypialni” (reż. Tomasz Wasilewski).

W rozmowie artystka ukazała licznej widowni swoją osobowość oraz etapy kariery – często trudne i stresujące początki, ale i pełne zaskoczeń oraz ciekawych znajomości kolejne lata. Aktorka przytoczyła wiele anegdot z początków swojej artystycznej działalności, między innymi rekrutację na PWST, w czasie której rektor Jan Englert na 0 pkt. ocenił jej warunki zewnętrzne, czy pierwsze wystąpienia z takimi twarzami polskiej kinematografii jak Janusz Gajos.

Bez wątpienia spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony świdniczan i były ku temu powody. W końcu niecodziennie zdarza się okazja do uczestniczenia w rozmowie prowadzonej z doskonałą aktorką przez ciągle uczących się tego rzemiosła aktorów -amatorów!

                                                                                                            Martyna Czerniec z kl. Ibg