jFontSize
A- A A+

Zbliża się 6 grudnia, czyli dzień Świętego Mikołaja potocznie nazywany Mikołajkami. Święto to ustanowiono na pamiątkę śmierci biskupa z Miry. Choć w rzeczywistości nie miał on magicznego, latającego zaprzęgu i gadających reniferów to zasłyną w historii jako dobroczyńca. Pierwsze obchody Mikołajek miały miejsce już w XIV wieku w Holandii. Jednak polegały one głównie na „obdarowywaniu” uczniów dniem wolnym. W 1804 roku po raz pierwszy Mikołajki nabrały takiego wymiaru, jaki znany jest nam dzisiaj.

https://chelm.naszemiasto.pl/mikolajki-skad-wziela-sie-ta-tradycja/ar/c13-1189321

Mikołaj nie zapomniał również o Banachach! Oto kilka prezentów, które dla Was przygotował:

Poczta mikołajkowa, czyli świąteczna, anonimowa niespodzianka. Zamówienia na słodką przesyłkę można było składać od 25.11.2019 do 2.12.2019r. Już w piątek specjalni pomocnicy Świętego Mikołaja będą rozdawać prezenty. Spodziewajcie się ich na pierwszej i drugiej lekcji!

 1. Słodki poczęstunek- zapraszamy do wspólnego skosztowania świątecznych ciast i ciasteczek, które przygotowali Uczniowie naszej szkoły. Wypieki będą rozdawane na długiej przerwie, „na kratach”. Wszystkich, którzy przy okazji chcieliby wesprzeć finansowo klub uczniowski „Hades”, zapraszamy do wrzucania pieniędzy do specjalnej puszki, która będzie się znajdowała przy stoliku z ciastami.
 2. Wspólne przygotowania świąteczne - prosimy całą społeczność Banacha o ubranie w tym dniu świątecznych swetrów oraz czapek mikołajowych. Czerwone oraz zielone elementy stroju również są mile widziane!
 3. Mikołajkowy Maraton Filmowy, czyli minikino w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy! Od godziny 11:50 w wyznaczonych salach odbędą się projekcje dziewięciu różnych filmów, które mieliście okazję wybrać poprzez ankietę. Są to:
 • Coco (reż. Lee Unkrich, Adrian Molina)
 • Pasażerowie (reż. Morten Tyldum)
 • Służące (reż. Tate Taylor)
 • Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (reż. Martin McDonagh)
 • Green book (reż. Peter Farrelly)
 • Ostatnia rodzina (reż. Jan P. Matuszyński)
 • Powidoki (reż. Andrzej Wajda)
 • 89 mm od Europy oraz Autoportret (reż. Marcel Łoziński)

Przebierzcie się! Bawcie się dobrze! Róbcie zdjęcia oraz filmy i oznaczajcie konto II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy na Instagramie, a my udostępnimy Wasze relacje z tego świątecznego dnia!