Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na Cztery Żywioły Słowa. Po ubiegłorocznej edycji zrealizowanej w formule online znów wracamy do przestrzeni, w których będziemy mogli wspólnie spotkać się, by rozmawiać o literaturze.
Poprzez słowo pisane, czytane, mówione i wizualizowane chcemy podczas Czterech Żywiołów przyglądać się angażującym różne środowiska artystyczne związkom literatury z innymi dziedzinami sztuki. Pierwszym akcentem edycji 2021 jest ogłoszenie 1 października Festiwalowego Konkursu Wiersza Obrazkowego (pula nagród 1000 zł, termin przysyłania prac w formie elektronicznej do 12.10.2021, regulamin, karta zgłoszeniowa i wszystkie szczegóły dostępne są na stronie www.czteryzywiolyslowa.pl w zakładce „Program  — edycja 2021”).

W poniedziałek 11 października festiwal otworzą dwa ważne wydarzenia: na świdnickim Rynku obejrzymy wystawę I edycji Festiwalowego Konkursu Wiersza Obrazkowego, a w sali teatralnej ŚOK spotkamy się z autorem wielu popularnych książek i autorytetem w dziedzinie polszczyzny, Michałem Rusinkiem — rozmowę z nim poprowadzi Aleksandra Kulak.

We wtorek  12 października trzy spotkania w świdnickich liceach poświęcone trzem wybitnym pisarzom: o Cyprianie Kamilu Norwidzie opowie w III LO Robert Kaśków, o Stanisławie Lemie w II LO Krzysztof Frączek, a o Tymoteuszu Karpowiczu Barbara Elmanowska w I LO.

W środę 13 października Krzysztof Dix będzie przed uczniami I LO odkrywał sekrety warsztatu tłumacza literatury, przyglądając się wraz z nimi polskim przekładom arcydzieł Flauberta i Queneau. Wojciech Koryciński poprowadzi zaś spacer po literackiej Świdnicy — wycieczkę śladami twórców związanych z naszym miastem.

W czwartek 14 października mamy propozycje dla młodszych odbiorców. Aktorka Bożena Oleszkiewicz poprowadzi zajęcia „Czytanie — podróżowanie” w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko” i Miejskim Przedszkolu nr 4.

W piątek 15 października Mariola Mackiewicz wygłosi w Galerii Fotografii prelekcję z innej jeszcze strony oświetlającą twórczość Lema, a wieczorem, w Klubie Bolko, podczas Świdnickiej Sceny Literackiej, zobaczymy nową wystawę Pawła Buczmy „Labirynt zbrodni” i spotkamy się z poetą Tomaszem Hrynaczem, z którym rozmowę poprowadzi Wojciech Koryciński. Czytaniu wierszy gościa będzie towarzyszył gitarowy akompaniament Pawła Zająca. Premierowo obejrzymy też projekcję nowej „Pocztówki Literackiej ze Świdnicy”.

Ostatniego dnia festiwalu w sobotę 16 października dzieci będą mogły wziąć udział w  warsztatach konstrukcyjno-manualnych Bożeny Oleszkiewicz, a online zostaną ogłoszone wyniki II edycji Festiwalowego Konkursu Wiersza Obrazkowego.

Spotkajmy się i udowodnijmy, że z naszym czytelnictwem wcale nie jest tak źle!

Pełny program i wszystkie szczegóły na www.czteryzywiolyslowa.pl

Wydarzenia odbędą się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi, na wszystkie propozycje wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego

1.10.2021 (piątek)

ogłoszenie Festiwalowego Konkursu Wiersza Obrazkowego (pula nagród 1000 zł, termin przysyłania prac w formie elektronicznej do 12.10.2021)

11.10.2021 (poniedziałek)

godz. 12.00

wystawa zewnętrzna I edycji Festiwalowego Konkursu Wiersza Obrazkowego (prace z 2020r.)

świdnicki Rynek

Miejskie Przedszkole nr 4, ul. Lelewela 10

15.10.2021  (piątek)

godz. 10.00

„«Po-LEM-icznie» — rocznicowa reaktywacja legendy Lema”, prelekcja Marioli Mackiewicz

Galeria Fotografii, Rynek 44

godz. 19.00

spotkanie z Tomaszem Hrynaczem, prowadzenie Wojciech Koryciński, akompaniament Paweł Zając

Świdnicka Scena Literacka

„Labirynt zbrodni” — Paweł Buczma

„Literacka Pocztówka ze Świdnicy” /premiera online/

Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

16.10.2021 (sobota)

„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz**

familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne inspirowane książką dla dzieci

Galeria Fotografii, Rynek 44

godz. 16.00

rozstrzygnięcie Festiwalowego Konkursu Wiersza Obrazkowego /online/

* obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie bilety.sok.com.pl
**obowiązują zapisy mailowe na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

B2_Cztery_Zywioly_Sowa_2021.jpgB2_Hrynacz.jpgB2_konkurs_wiersza_obrazkowego.jpgB2_Rusinek.jpg