jFontSize
A- A A+

My, uczniowie II LO mamy szczęście uczęszczać do szkoły, która znajduje się w mieście posiadającym zabytek wpisany na listę UNESCO. UNESCO właśnie z okazji 10 rocznicy wpisania Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,16 grudnia klasa I d z p. prof. Mariolą Mackiewicz wybrała się do Teatru Miejskiego, aby tam obchodzić tę uroczystość.

Spotkanie podzielone zostało na dwie części: w pierwszej wysłuchaliśmy przemówień i wykładów, a po krótkiej przerwie, w drugiej części odbyła się dyskusja na temat: „UNESCO – nobilitacja czy przekleństwo?”. Całość sprawnie i z uśmiechem na ustach przeprowadziła Joanna Lamparska – znana podróżniczka i autorka książek o Dolnym Śląsku.

Mieliśmy zaszczyt poznać i zobaczyć wiele osobistości. Miedzy innymi: Steffana Herrströma – ambasadora Szwecji, Rafała Jurkowlańca – Marszałka województwa dolnośląskiego, arcybiskupa diecezji wrocławskiej wyznania luterańskiego – ks. Ryszarda Bogusza, ks. Waldemara Pytla – ewangelistę, opiekuna Kościoła Pokoju, Zbigniewa Fiderewicza – wiceprezydenta Torunia, Bartłomieja Andrusiewicza – prezesa Hali Stulecia. Zjawili się też: Wojciech Murdzek – prezydent Świdnicy, Artur Urbański – prezydent Jawora.

Po przywitaniu wszystkich gości przyszedł czas na przemówienia. Pierwszeństwo przypadło prezydentowi Świdnicy. Następnie wysłuchaliśmy przemowy ambasadora Szwecji, który mówił w języku angielskim, a jego tłumacz przekładał jego wypowiedź na język polski. Pan Herrström gratulował Świdniczaninom dobrego stanu kościoła oraz powiedział, że cieszy się z wizyty w Świdnicy. Ostatnim mówcą był ks. Waldemar Pytel. Tuż po przemówieniu księdza Pytla wysłuchaliśmy krótkiego listu doktora Hansa Kaspara. Pozdrowienia przez konferencję internetową z samego Parlamentu Europejskiego przesłała nam Lidia Geringer. Z jej wypowiedzi dowiedzieliśmy się, że na liście UNESCO znajduje się aż 890 obiektów i miejsc z 148 państw. W tym 13 obiektów z Polski.

Wykład wiceprezydenta Świdnicy – Waldemara Skórskiego dotyczył samego Kościoła Pokoju oraz jego historii i znaczenia. Swoją wypowiedź zaczął wymownym pytaniem „Co by było, gdyby nie było Kociołu Pokoju?” Następnie wyliczył straty jakie by się z tym wiązały. W tle pan Skórki pokazał nam przygotowaną wcześniej prezentację zdjęciową. Następnie prezydent Jawora obszernie opowiedział nam o Kościele Pokoju, o swoim mieście oraz o całej strategii, jaką przyjmuje by inwestować w turystykę.

Wtedy odbyła się przerwa, po której zaproszono na dyskusję. Pewne opinie były podzielone i głównie panowie rozmawiali o pozyskiwaniu finansów na zabytki, o polityce z tym związanej. Pan Rafał Jurkowlaniec niezłomnie utrzymywał, że wpis na liście UNESCO, mino kosztowności i wielkiego trudu jest jednak nobilitacją.

Tego się trzymajmy oraz bądźmy dumni, że mamy tak blisko siebie cenny zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tekst: Natalia Bernat