Zbliża się 6 grudnia, czyli dzień Świętego Mikołaja potocznie nazywany Mikołajkami. Święto to ustanowiono na pamiątkę śmierci biskupa z Miry. Choć w rzeczywistości nie miał on magicznego, latającego zaprzęgu i gadających reniferów to zasłyną w historii jako dobroczyńca. Pierwsze obchody Mikołajek miały miejsce już w XIV wieku w Holandii. Jednak polegały one głównie na „obdarowywaniu” uczniów dniem wolnym. W 1804 roku po raz pierwszy Mikołajki nabrały takiego wymiaru, jaki znany jest nam dzisiaj.

27 listopada 2019 r. Kinga Kępa (kl. III A) odebrała z rąk Romana Kowalczyka - Dolnośląskiego Kuratora Oświaty - Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta gala odbyła się we Wrocławiu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Naszej stypendystce towarzyszyli Rodzice i dyrektor szkoły.

Naszej stypendystce serdecznie gratulujemy!

Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie - stąd pomysł na akcję II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha na zorganizowanie akcji oddawania krwi, której inicjatorem jest Pani Profesor Agata Mester. Udział w akcji to patriotyczny czyn. Bycie patriotą nie musi być tylko pustym sloganem. Oddanie krwi to pomoc jaką niesiemy drugiemu człowiekowi, a jednocześnie wyraz szacunku i miłości dla ojczyzny.

O karierze aktorskiej, grze przed kamerą i na scenicznych deskach ze sławą polskiego kina i teatru – Katarzyną Herman – rozmawiała prof. Mariola Mackiewicz – polonistka z naszego liceum - oraz p. Tadeusz Szarwaryn – dyrektor szkoły w Pszennie. Oboje należą do świdnickiej grupy aktorskiej – Alchemii Teatralnej – i z przyjemnością przepytywali z życiorysu i dokonań artystycznych gościa odwiedzającego po raz pierwszy Świdnicę. Wizyta aktorki zaczęła się od zwiedzania Kościoła Pokoju i poznawania enklawy luterańskiej. W rozmowie ze swoją przewodniczką – polonistką z „Banacha” - Katarzyna Herman wyraziła zachwyt obiektem wpisanym na listę UNESCO i obiecała, że wróci tu z dziećmi: synem Leonem i córką Romą.

W miniony piątek, 15 listopada 2019 r., w auli I LO w Świdnicy odbył się pokaz inscenizacji fragmentów „Wesela” przygotowanej przez instruktorkę teatralną z MDK-u p. Joannę Chojnowską. Jej grupa pod nazwą CEDEEN zrzesza młodzież ze szkół średnich, która połknęła bakcyla scenicznego, w tym, rzecz jasna, i naszych uczniów. Wymieniony zespół zaprezentował się niezwykle efektownie i pokazał umiejętności aktorskie, które zasługują na uznanie. Doskonała dykcja, perfekcyjne opanowanie tekstu i swobodny ruch sceniczny to atuty tego magicznego widowiska.

Naszą szkołę reprezentowali: Elżbieta Tądel z kl. IIIb, która wcieliła się z powodzeniem w postać kobiety światowej, panny moderne – Żydówki Racheli; Nadia Antonowicz z tej samej klasy była zadziornym Czepcem, zaś Norbert Sułek z kl. Ibg okazał się bardzo przekonującym przedstawicielem społeczności wiejskiej i odegrał  jednego z parobków. Julia Żydek z kl. Iag odegrała rolę młodziutkiej reprezentantki inteligencji krakowskiej, zaś Adriana Lasończyk (kl.  Ibp) prowadziła wszystkich w tanecznym korowodzie.

"To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z niego prawdziwego człowieka."

Albert Schweitzer

Społeczność Banacha dla Braci Mniejszych zebrała kilkadziesiąt kilogramów karmy, kocy, żwirku i innych potrzebnych rzeczy. Dziękujemy za zaangażowanie w zbiórkę. Liczymy, że w kolejnej akcji uda nam się zebrać jeszcze więcej darów!

8 listopada na 3 i 4 godzinie lekcyjnej, w auli II LO, odbyły się uroczystości poświęcone 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Klasa Icp, pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Justyny Bieleckiej, przygotowała montaż historyczno-liryczny, którego celem było przedstawienie ważnych wydarzeń i postaci historycznych oraz przypomnienie, często zapomnianych, patriotycznych pieśni.

„Bajka opowiada o tym co masz wiedzieć w zakresie tego co masz zrobić w dorosłym życiu.”

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują nam ważne prawdy życiowe. Wiele z nich dociera do Nas, kiedy Nasze postrzeganie się zmienia a my wkraczamy w dorosłe życie…

Zdjęcia uczniów, monety i listy do przyszłych pokoleń zostały  zamknięte w kapsule czasu, która trafiła do kopuły na dachu naszego liceum. Okazję stworzył trwający remont dachu i ozdobnej wieżyczki. KAPSUŁĘ zamknięto 30 października 2019 r.

Znajduje się w niej:

1. Cztery zdjęcia nauczycieli, młodzieży i pracowników szkoły wykonane przed wejście do budynku szkoły 29 października 2019 r. Zdjęcie wykonane dzięki uprzejmości portalu informacyjnego swidnica24.pl, fotografie wykonał Dariusz Nowaczyński.

2. Krótkie historie: II Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

3. Książka autorstwa Tomasza Grudzińskiego (absolwenta II LO) o przedwojennej historii szkoły.

Pomóż nam powstrzymać mowę nienawiści. Pomóż nam, aby słowa nie raniły, nie bolały, aby nikt przez złe słowo nie płakał i nie chował się przerażony ich złą mocą. Pomóż nam zapraszać wszystkich do świata przyjaźni, tolerancji i szacunku. Do świata, w którym możemy mieć różne poglądy, zdania, jednocześnie potrafiąc wysłuchiwać swoich racji do końca. Stwórzmy świat ludzi różnych, ale szanujących siebie nawzajem. Niech słowa w naszych ustach będą zaproszeniem do rozmowy, debaty, dialogu.