jFontSize
A- A A+

Już od wiosny uczniowie III d: Agata Iżykowska, Krzysztof Wilk, Dawid Tymiński, Mariusz Kędzierski oraz Maciej Krogel przygotowywali się do wymiany młodzieżowej. Wspólnie z dziennikarką Martą Żywicką pisali projekt w ramach programu „Młodzież w działaniu”, aby móc ubiegać się o dofinansowanie z UE.

Od lipca licealiści wraz z koleżankami z gimnazjum w Pszennie – Adrianną Woźniak, Beatą Janus i Olgą Delikatny – szlifowali swe umiejętności językowe pod okiem anglistki Agnieszki Harris. Jednocześnie ustalano szczegółowy plan spotkania w Krzyżowej.

Od 11. do 18. sierpnia w mieszczącym się w dawnej posiadłości rodziny von Moltke Międzynarodowym Młodzieżowym Domu Spotkań młodzi Polacy i Niemcy spędzali wspólnie czas. Do grupy Polskiej dołączyli: Patrycja Sitarska z I LO w Świdnicy, Marek Janus z gimnazjum w Pszennie oraz Sebastian Leśniewski, student odbywający w Krzyżowej praktyki. Pięcioro młodych Niemców z Lampertheim w Hesji przyjechało wraz z pastorem Karlem Hansem Geilem.

Przez cały tydzień trwały zajęcia łączące dobrą zabawę z nauką. A uczono się szacunku dla innych kultur, religii i obyczajów, umiejętności dyskusji i twórczego zaangażowania mimo wszelkich różnic pomiędzy członkami grupy. Uczestnicy wymiany uczyli się historii, zwiedzali dzierżoniowską synagogę, dyskutowali o stereotypach i uprzedzeniach. 15 sierpnia w kościele pokoju miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne z udziałem pastora Waldemara Pytla i księdza Piotra Gałdyna, byłego katechety w II LO. Kilka godzin później w Krzyżowej odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli przedstawiciele Kościoła ewangelickiego, katolickiego, prawosławnego oraz judaizmu.

Młodzi ludzie mieli okazję zaprzyjaźnić się ze sobą poprzez wspólne śpiewanie, uprawianie sportu, pieczenie ciasta i rysowanie komiksu. Komiks ten, dokumentujący spędzony w Krzyżowej tydzień, zostanie w przyszłości zaprezentowany m.in. w II LO. Obok rysowania najbardziej pracochłonne okazało się przygotowywanie przedstawienia na podstawie diariusza Christiana Czepki.

Duch Czepki – świdniczanina, który w połowie XVII wieku wyruszył w podróż swego życia, by zebrać fundusze na budowę kościoła pokoju, przez cały czas towarzyszył młodym Europejczykom. Nie przez przypadek bowiem przedsięwzięcie mające integrować odwiecznych sąsiadów nosiło nazwę „Jeden bagaż, wspólna podróż”.

Tekst: Maciej Krogel

01.jpg
02.jpg