jFontSize
A- A A+

Już od 26 lat II LO w Świdnicy jest organizatorem Szkolnych Konfrontacji Teatralnych, których celem jest rozwijanie zainteresowań młodzieży szkół ponad gimnazjalnych i edukacja poprzez obcowanie ze sztuką. „Wszystko zaczęło się od naszej koleżanki anglistki- p. prof. Anny Bielawskiej. To ona wszystko rozpoczęła, a później scedowała to na mnie i na panią profesor Kopeć. Zgrałyśmy się w tym duecie i przez 26 lat nad tym pracujemy”- komentuje p. prof. Mackiewicz.

Tegoroczna edukacja odbyła się 29 marca 2011 r. na deskach ŚOK-u. Zgromadzonych powitał dyrektor szkoły- p. Jacek Iwancz, który podkreślił, że „co by się nie działo, teatr musi być” i przypomniał jak sam, będąc uczniem, debiutował w pierwszych konfrontacjach. Po uroczystym rozpoczęciu, konferansjerzy- absolwenci II-go LO: Dawid Tymiński i Maciej Krogel zapowiedzieli inauguracyjny spektakl „Licealiada”. Był to występ sił pedagogicznych z I, II i III LO, które połączyły „Trylogię” z eposem Mickiewicza, naznaczyli to wszystko humorem Fredry i wpisali w realia świdnickich szkół. Rzadko mamy okazję oglądać swych nauczycieli w tak niecodziennych rolach. Podczas „Licealiady” odkryli przed nami swoje prawdziwe „ja”.

Do konkursu na spektakl teatralny zgłosiło się 8 zespołów:

  • Zespół „Alegoria” z I LO – spektakl „Uwolnić Barbie”, opiekun A. Szeptycka
  • Zespół „Heya” z II LO – spektakl „Męczeństwo Piotra Ohey’a”,opiekun R. Duda
  • Zespół „Teatrzyk Gęś Niezbyt Zielona” z II LO, spektakl – „Okiełznanie okrutnicy”, opiekun E. Badzioch – Zarzycka
  • Zespół „Delta” z II LO, spektakl – „Uczucia XXI wieku”, opiekun M. Mackiewicz
  • Zespół „Canaletto na Pegazie” z II LO, spektakl – „Kobiety Szekspira”, opiekun E. Badzioch – Zarzycka
  • Zespół „LAS RANAS VERDES” z II LO, spektakl – „Życie na sprzedaż”, opiekun M. Mackiewicz
  • Zespół „Pro forma” z ZSE, spektakl „Lady M”, opiekun M. Jankowska
  • Teatr Metafory –Alter K z III LO,spektakl „ Zaskok na uwięzi”, opiekun K.Frączek;

Wysoki poziom tegorocznych konfrontacji szedł w parze z ciekawymi scenariuszami.

Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Alegoria” z I LO, który przedstawił spektakl pt. „Uwolnić Barbie” . Dotyczył on popularnego obecnie tematu wykorzystywania dzieci w krajach azjatyckich do ciężkiej pracy fizycznej.

„Męczeństwo Piotra Ohey’a” to propozycja grupy „Heya” z II LO. Interpretacja dramatu S. Mrożka wywołała salwy śmiechu w sali teatralnej. Barwne postaci i dobry warsztat aktorski sprawił, iż widowisko było bardzo wyraziste i wszystkim nam zapadło w pamięci. Przezabawna historia z tygrysem w roli głównej okazała się być jedną z ciekawszych propozycji tego wieczoru, niestety- nie została ona nagrodzona przez jury.

„Teatrzyk Gęś Niezbyt Zielona” pod opieką p. prof. R. Dudy przedstawił „Okiełznanie okrutnicy”. W rolę tytułowej Pani Okrutnickiej wcieliła się Emilia Kozłowska, która swoim talentem zachwyciła chyba każdego widza i ubarwiła spektakl. Jej charyzma i warsztat aktorski zostały nagrodzone-Emilia została osobowością konfrontacji. Sztuka opowiadała o cichych zamiarach przejęcia władzy przez pomocnicę hrabiny (M. Cichecka).

„Uczucia XXI wieku”(zespół „Delta”) to zwycięski, kontrowersyjny spektakl uzdolnionej wszechstronnie IIA, która w rzeczywistości pomimo zacięcia teatralnego, jest klasą matematyczno-fizyczną. Tekst został napisany przez Julię Pilarską, uczennicę tejże klasy(korzystała ona również z tekstów znalezionych na blogach internetowych). Z pewnością zaskoczył niejednego widza, zasiadającego w sali teatralnej. O czym mówił?
Jaki był jego przekaz? Współczesny, krótki i na temat. Urzekło nas w nim przeniesienie tego, co obserwujemy w dzisiejszych czasach, na deski teatralne. Użyte w nim wulgaryzmy nadały mu prawdziwej szczerości i prostoty, których niekiedy brakuje w sztukach. Z chęcią obejrzałybyśmy go po raz drugi, bo bawił, uczył i śmieszył. Bez dwóch zdań, zasłużył na miano najlepszego spektaklu XIV Konfrontacji Teatralnych, gdyż nie brakowało w nim niczego!

Natomiast „Kobiety Szekspira” to pomysł debiutującego zespołu z II LO – „Canaletto na Pegazie”, który w zabawny sposób połączył ponadczasowe dzieła W. Szekspira. Wykorzystując znanych wszystkim bohaterów, uczniowie klasy IB, stworzyli ciekawe widowisko z czarownicami jako motywem przewodnim.

Zespół „Las Ranas Verdes” pod kierunkiem p. prof. M. Mackiewicz wystawił sztukę pt. „Życie na sprzedaż”. Rozchwytywana przez media i mężczyzn modelka otwiera się i opowiada o swoich uczuciach. Poznajemy kulisy sławy, życie pięknych ludzi ze strony, której nie znamy. Widzimy, co dzieje się po pokazach mody. Narkotyki, alkohol, seks (a raczej gwałt) – to rzeczy, które sprowadzają nas na dno moralne. Spektakl z ciekawą puentą, zakończył się mimo wszystko happy end’em.

Grupa „Pro Forma” z Zespołu Szkół Ekonomicznych, której opiekunem była p. prof. M. Jankowska zaprezentowała spektakl „Lady M.”. Jest to metaforyczne przedstawienie lektury W. Shakespear’a „Makbet”, tyle że usytuowane w czasach współczesnych. Główna bohaterka, Lady M., jest osobą pewną siebie. Jej męża ciągle dręczą koszmary, które związane są z jego awansem. Małżonek zwierza się, że ma problemy ze snem. Żona w ukryciu cieszy się z proroczych wyobrażeń. Pragnie zostać panią prezesową. Fabuła przypomina tę nakreśloną w renesansowej Europie sztukę. Gdy mężczyzna obejmuje stanowisko, małżeństwo w niedługim czasie zostaje zamordowane. Ciekawie przestawione są wyrzuty sumienia, które dręczą parę. Spektakl utrzymany w mrocznej, tajemniczej atmosferze.

Magiczna aura, wyjątkowy wstęp i cisza, która zapadła na Sali przy wyjściu na scenę "Alter K" wprowadziła niesamowitą atmosferę już na samym początku przedstawienia. Nie była to łatwa sztuka, jak to stwierdził jeden z uczniów pobliskich liceów "sztuka dla inteligentnych ludzi". Rozbrzmiewający z megafonu utwór "Karuzela z Madonnami", uderzenia drewnianymi kijami, dynamizm sceniczny, wykorzystanie talentów plastycznych uczniów III LO, to wszystko oddało idealnie charakter tej sztuki. Nie dziwne więc, że grupa ta otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz. Zwroty, stwierdzenia zawarte w tekście sztuki rzeczywiście były nietypowe, więc i cała sztuka "smakowała" w podobny sposób.

Jury miało zatem twardy orzech do zgryzienia, jednak po burzliwych obradach wybrano zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

  • Najlepszy spektakl - zespół „Delta” z II-go LO za spektakl pt. „Uczucia XXI wieku” (opiekun M. Mackiewicz)
  • Osobowość sceniczna – Emilia Kozłowska z II-go LO, która wcielił się w rolę Okrutnicy (opiekun E. Bodzioch- Zarzycka)
  • Najlepszy plakat – dla Zespołu Szkół Ekonomicznych
  • Reżyseria – zespół „Pro forma” z ZSE za spektakl „Lady M.” (opiekun M. Jankowska)
  • Najlepszy scenariusz – Teatr Metafory z III-go LO– „Alter K” za spektakl „Zaskok na uwięzi”

„Sztuka teatru nie polega na aktorstwie, ani na przedstawianych dziełach, ani na scenerii i tańcu, lecz składa się ze wszystkich elementów, które tamte pojęcia zawierają: z akcji, która jest duszą gry aktorskiej; ze słów, które są ciałem literatury; z linii i kolorów, które są rdzeniem dekoracji; z rytmu, który jest istotą tańca.” – słowa E. G. Craiga idealnie podsumowują wszystko to, co miało miejsce na deskach świdnickiego teatru. Nie zabrakło niczego, co mogłoby przeszkodzić w stworzeniu idealnej atmosfery teatru.

Tekst: M.Szkarłat, A.Grobelna, K.Samek