jFontSize
A- A A+

W ubiegły piątek, 22 marca, klasa 3b wraz z opiekunami, panem Dominikiem Grązem i Maciejem Wodzińskim, udała się na wycieczkę, aby z bliska przyjrzeć się produkcji w dużym zakładzie, jakim jest firma NSK w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Niezwykle gościnni panowie, Hiroki Nukui i Marcin Pakuła, dołożyli wszelkich starań, aby przybliżyć nam sposób funkcjonowania firmy. Pan Marcin Pakuła będzie prowadził wykład z zakresu relacji międzyludzkich w naszej szkole w ramach Dni Nauki. Obaj panowie wprowadzili nas w klimat zakładu już miesiąc podczas wizyty w naszej szkole na godzinie wychowawczej oraz na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości.

W II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy właśnie ruszył projekt unijny, a wraz z nim kurs "Fizyka akademicka". Nawiązaliśmy współpracę z prof. UAM, dr. hab. inż. Tomaszem Polakiem w  ramach projektu realizowanego wraz z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Prof. UAM Tomasz Polak jest naukowcem, autorem kilkudziesięciu prac z fizyki z zakresu teorii materii skondensowanej oraz wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współtwórcą i prowadzącym Kółko Olimpijskie Na Wydziale Fizyki UAM, którego kilkunastu wychowanków osiągnęło finały olimpiad zarówno fizycznej, jak i matematycznej. Przewodniczy zespołowi przygotowującemu zagadnienia i pytania w ramach Wielkopolskiej Ligi Fizycznej i Superligi Liceów. Wielokrotnie prowadził wykłady popularyzujące fizykę. II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy jest jedyną szkołą, dla której taki kurs będzie prowadzony - mówi Dyrektor. Dzięki rozpoczętej współpracy uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę w zakresie fizyki nie tylko teoretycznej, ale i doświadczalnej. Dzięki projektowi możliwy stanie się bliższy i ciągły kontakt z wykładowcą akademickim z wiodącego ośrodka naukowego. Uczniowie, uczestnicząc w kursie, wzbogacą wiedzę oraz nabędą umiejętności wymagane na uczelniach wyższych w ramach fizyki i matematyki. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

10 stycznia 2024 r. uczniowie klasy II b pod opieką p. Katarzyny Mamicy-Pasternak i p. Jolanty Skarzyńskiej uczestniczyli w Konferencji Edukacyjnej „Neutralność Klimatyczna” zorganizowanej przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Czym jest neutralność klimatyczna? To stan równowagi pomiędzy emisją gazów cieplarnianych wywołaną działalnością człowieka, a ich usuwaniem z atmosfery drogami technologicznymi (np. przez ograniczanie emisji CO2) oraz naturalnymi (np. przez odbudowane ekosystemy).
Prezentacje ekspertów dotyczyły m.in. zrównoważonego rozwoju, systemów energetycznych, energii w budownictwie, adaptacji do zmian klimatu, błękitno-zielonej infrastruktury, gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważonego transportu i rolnictwa.
Konferencja była nie tylko źródłem wiedzy, ale również miejscem, gdzie zrodziły się nowe pomysły i inspiracje, jak skutecznie działać na rzecz zrównoważonej przyszłości.

13 grudnia 2023 r. uczniowie klasy II a wraz z panią prof. Zofią Skowrońską-Wiśniewską uczestniczyli w 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na terytorium państwa polskiego. W uroczystości wzięli udział świdniccy działacze pierwszej Solidarności, przedstawiciele Służby Więziennej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz władze powiatu świdnickiego.

50—osobowa grupa uczniów Banacha pod opieką pani Renaty Dudy obejrzała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu spektakl „Syrena. Anatomia miłości”. Sztuka, utrzymana w konwencji realizmu magicznego, skłoniła nas do refleksji o złożoności człowieka, wykluczeniu społecznym, potrzebie bliskości, stereotypach, lękach. Zachwyciły nas muzyka na żywo i scenografia.
Wyjazd do Wrocławia był też okazją do spędzenia czasu na Jarmarku Bożonarodzeniowym, uznanym za jeden z najpiękniejszych w Europie. Nastrojowe dekoracje, zapachy potraw pozwoliły nam poczuć atmosferę Świąt. Połączyliśmy zatem pożyteczne z przyjemnym.

Ta lekcja muzealna pozostanie na długo w pamięci uczniów klas IB i IIB o profilu biologiczno–chemicznym, którzy pod opieką pań Joanny Waksmundzkiej, Katarzyny Mamicy-Pasternak i Beaty Misiewicz udali się, pewnego jesiennego dnia, na lekcję plastyki inną niż wszystkie.
Już samo miejsce – ogromna przestrzeń dziedzińca, biel ścian i przeszklony sufit oraz rzeźba z siana o niesamowitej ekspresji zrobiły wrażenie na zwiedzających. Czas oczekiwania na spotkanie z dziełami sztuki upłynął na degustacji smakowitych ciast i wybornych rozgrzewających herbat. Niektórzy raczyli się kawą.
Kolejną niespodzianką była pierwsza sala wystawowa pełna dźwięków i obrazów oddających założenia rokoka: jasne, pastelowe kolory, motywy kwiatów, owoców, głosy dobiegające z ogrodu czy sali balowej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy a każda z nich dostała zadanie polegające na wyszukaniu wybranych elementów obrazów, strojów z epoki, mebli i ksiąg.

Uczniowie klasy drugiej o profilu biologiczno-chemicznym (2b) wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy. Uczestniczyli w czterech warsztatach prowadzonych przez doświadczonych pracowników świdnickiego Sanepidu:
Pierwszy wykład dotyczył suplementów diety i żywności wzbogacanej, ich zalet i wad. Poza tym przedstawione zostały efekty nieprawidłowej diety lub suplementacji. Prelegentka omówiła przykłady szkodliwego łączenia leków z suplementami diety.

17 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone prawom konsumenta, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa oraz oszustw w internecie. Podejmowane były kwestie związane z hejtem, aktywnością w sieci, dropshippingiem, czyli taką strategią sprzedaży detalicznej, w której właściciele sklepów internetowych nie zarządzają bezpośrednio zapasami produktów i nie są odpowiedzialni za przygotowanie i wysyłkę zamówień.
Warsztaty prowadzone były przez prawników: pana Tomasza Grudzińskiego i pana Huberta Plichtę z Fundacji LexCultura. Były zrealizowane w ramach wojewódzkiego projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pt. „Dolnośląska Kampania Edukacji Konsumenckiej”. To była bardzo cenna lekcja, która pozwoli nam lepiej mierzyć się z wyzwaniami i zagrożeniami jakie czekają na nas we współczesnym cyfrowym świecie.

Jeden z ciepłych wrześniowych dni klasy IV c i II d pod opieką wychowawców – pani Renaty Dudy i pana Dominika Grąza – spędziły w Zatorze. Już w autokarze uczniowie dokładnie analizowali plan Energylandii, żeby co do minuty zagospodarować czas, który mieli tam spędzić. W końcu 123 atrakcje to nie lada gratka dla miłośników rozrywki. Największą popularnością cieszyła się strefa ekstremalna, a w niej Hyperion oraz Zadra. Niektórzy wybrali Smoczy Gród, a inni tylko Energusia. Oj, działo się, działo… - od samego patrzenia na niektóre obiekty serce waliło młotem. Dzięki niepowtarzalnym, jesiennym dekoracjom, klimatycznym lodziarniom, magicznym pokazom czuliśmy się wyjątkowo. Pozostały niezapomniane wrażenia.

W dniu 21.09.2023 odwiedziła nas wysłanniczka i laureatka olimpiady Zwolnieni z Teorii pani Gabriela Wydra. Nasza młodzież mogła dowiedzieć się od pani Gabrieli jak cennym doświadczeniem jest udział w olimpiadzie, jak wygląda udział w niej i jak się za to zabrać. Dziękujemy pięknie za wizytę! My też przypominamy!

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" pomoże Wam zrealizować w rzeczywistości własny projekt społeczny (który przy okazji zdziała coś pozytywnego). Zdobędziecie również doświadczenie w zarządzaniu projektami którym można się pochwalić podczas rozmów rekrutacyjnych do pracy czy na studia. Każdy laureat olimpiady otrzymuje również niezwykle cenny certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. Najlepsze zespoły w Polsce rywalizują o “Wilki” - nagrody, które laureaci odbierają z rąk przedstawicieli władz państwowych i prezesów największych firm.