W środę 29 września 2010 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili uczniowie z niemieckiej miejscowości Neu-Anspach. Ze szkołą im.Adolfa Reichweina znamy się już od dwóch lat, gdyż w 2008 roku razem pracowaliśmy nad projektem o tematyce historycznej.

Tym razem wizytę złożyła nam ponad 70-osobowa grupa młodzieży wraz z trójką opiekunów. W auli szkoły gości przywitał pan dyrektor Bogusław Wojskowicz, a następnie czwórka uczniów: Dorota Czekajło, Natalia Jóźwiak, Agnieszka Zięba i Piotr Podwórny - pod opieką pani Alicji Stawarz, przedstawiła prezentację multimedialną naszego liceum, a także naszego miasta. Niestety zaplanowany na ten dzień wspólny spacer po Świdnicy z powodu kiepskiej pogody został odwołany i musieliśmy zadowolić się tym wirtualnym. Prezentacja szkoły, opatrzona ciekawym komentarzem, bardzo podobała się naszym gościom, którzy nagrodzili nas brawami.

Uczniowie niemieccy wzięli również udział w naszych lekcjach języka angielskiego i niemieckiego, choć te ostatnie były raczej nietypowe. Na nich bowiem Niemcy musieli zmagać się z trudnościami języka polskiego i samo czytanie przez nich choćby polskich przysłów wywoływało uśmiech na twarzach. Również uczenie się nawzajem i zapamiętywanie polskich i niemieckich słówek sprawiło wszystkim frajdę. Uczniowie z Neu-Anspach uczestniczyli także w lekcji wychowania fizycznego, na której to, rozegrali z naszymi uczniami mecz siatkówki. Nie daliśmy jednak forów rywalom i mecz zakończył się naszym zwycięstwem.

Dziękujemy naszym gościom za wizytę i możemy jedynie żałować, że spotkanie trwało tak krótko. Mamy świadomość, że tego typu przedsięwzięcia najlepiej motywują do nauki języków obcych i są zawsze wspaniałą okazją do nawiązywania kontaktów międzynarodowych z rówieśnikami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego spotkania, które wykonała Katarzyna Pinkos.

Tekst: Alicja Stawarz