Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy w składzie: Katarzyna Gruba (ID), Jan Jaśkowiak (ID) oraz Piotr Tłuczek, wygrała III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod nazwą "Polska Prezydencja w Unii Europejskiej". W konkursie udział wzięły reprezentacje 8 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego. Uczniowie rozwiązywali test pisemny i odpowiadali na pytania przygotowane przez członkinie świdnickiego koła Ligi Kobiet Polskich. Główną nagrodą jest wyjazd i zwiedzanie Parlamentu Europejskiego, który ufundowała europoseł Lidia Geringer de Oedenberg. Uczniowie II LO wygrali ten powiatowy konkurs już trzeci raz. Opiekunem grupy jest Pan Ryszard Gwóźdź.

Po wielogodzinnych przygotowaniach: czytania, nauki i rozmów o Unii Europejskiej - uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Gruba, Jan Jaśkowiak i Piotr Tłuczek - pod opieką p. R. Gwoździa - uczestniczyli w III Etapie Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej objętego patronatem p. Lidii Geringer de Oedenberg.

Zmagania odbywały się 15 marca 2012 r. w tymczasowej siedzibie Ligi Polskich Kobiet. Pierwszy etap, który polegał na podaniu odpowiedzi na pytania testowe, poszedł nam znakomicie. Przeszliśmy do kolejnego etapu z największą ilością punktów (30) wraz z Liceum Ogólnokształcącym ze Świebodzic oraz Zespołem Szkół nr 3 ze Świdnicy. Drugi etap był stanowczo trudniejszy. Oprócz wiedzy na temat Polskiej Prezydencji w UE trzeba było wykazać się znakomitym liczeniem, a także szybkością w dostarczaniu prac. Emocje były wielkie, aż do ostatniego zadania, ponieważ przegrywaliśmy ze Świebodzicami o 0,5 pkt. Jednak dzięki naszej kreatywności i współpracy II LO wygrało ten konkurs po raz trzeci!

W nagrodę pojedziemy na czterodniową wycieczkę ufundowaną przez p. Lidię Geringer de Oedenberg do Brukseli lub do Strasburga.

Tekst: Katarzyna Gruba
kl. Id