21 września 2023 r. odbyła się XI edycja Dolnośląskiego Drużynowego Konkursu z Chemii. Drużyna z II LO w składzie: Szymon Dorobek z klasy 2b i Michał Szymaszkiewicz z klasy 4b zajęła szóste miejsce na piętnaście zespołów reprezentujących szkoły z Dolnego Śląska. Był to nasz powrót do udziału w konkursie po przerwie spowodowanej pandemią. Chłopcom gratulujemy tegorocznego wyniku. Szymon już się szykuje do udziału w przyszłorocznej edycji.

Laura Nowotna, Olimpia Pijanowska i Natalia Richtscheid z klasy trzeciej biologiczno-chemicznej reprezentowały II Liceum Ogólnokształcące (i jednocześnie powiat świdnicki) w zawodach okręgowych LXVIII Olimpiady Chemicznej. Zawody odbyły się na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakwalifikowało się do nich siedemdziesięciu najlepszych uczniów z Dolnego Śląska i województwa opolskiego.
Gratulujemy udziału i czekamy na ogłoszenie wyników.
Opiekunami olimpijek są pani Katarzyna Mamica-Pasternak i pan Jacek Iwancz.

Ogłoszono wyniki etapu okręgowego 67. Olimpiady Chemicznej. 5 uczniów z Dolnego Śląska zakwalifikowało się do etapu centralnego.
Z naszej szkoły w etapie okręgowym wzięła udział Weronika Trojan - jedyna reprezentantka Powiatu Świdnickiego. Weronice gratulujemy zakwalifikowania się do grupy najlepszych dolnośląskich chemików. Życzymy jej powodzenia w kolejnych olimpijskich zmaganiach - tym razem matematycznych.

Warto dodać, że Weronika jest Stypendystką Prezesa Rady Ministrów oraz uzyskała Stypendium Starosty Świdnickiego za bardzo wysokie wyniki w nauce.
II LO jest jedyną szkołą w naszym powiecie z której uczniowie corocznie kwalifikują się do udziału w etapie okręgowym Olimpiady Chemicznej.

Chemiczne tradycje w II Liceum Ogólnokształcącym są cały czas podtrzymywane. Bez etapu finałowego zakończyła się tegoroczna LXVI Olimpiada Chemiczna. Mateusz Drąg może pochwalić się szóstym wynikiem na Dolnym Śląsku oraz 113 miejscem w Polsce. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha jest jedyną szkołą naszego powiatu systematycznie biorącą udział w chemicznych olimpijskich zmaganiach. W tym roku wyżej sklasyfikowanych olimpijczyków miały tylko dwie szkoły wrocławskie.

Mateusz Drąg (zbieżność nazwisk z profesorem Marcinem Drągiem, także absolwentem II LO, jest przypadkowa) oprócz sukcesów w olimpiadach chemicznych, miał też duży wkład w sukcesy szkoły w Drużynowym Konkursie Chemii organizowanym przez Politechnikę Wrocławską. W 2019 roku drużyna II LO zajęła trzecie miejsce a w 2018 roku była najlepsza w naszym województwie.

Politechnika Wrocławska po raz dziewiąty zorganizowała Dolnośląski Konkurs Drużynowy z Chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie, już po raz siódmy, drużyna II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha znalazła się na podium tego konkursu. W tym roku zajęliśmy trzecie miejsce w naszym województwie, potwierdzając tezę, że najlepsi chemicy są w II LO. Wygrały szkoły wrocławskie.

Mateusz Drąg (klasa II matematyczno-fizyczna) i Maksymilian Zabijak (klasa III biologiczno-chemiczna) zakończyli tegoroczną przygodę z chemicznymi olimpijskimi zmaganiami. Obaj brali udział w II etapie okręgowym olimpiady, zarówno w części teoretycznej jak i laboratoryjnej. Podczas uroczystej gali z okazji zakończenia okręgowych etapów wręczono im nagrody i podziękowania.

Komitet Główny Olimpiady Chemicznej ogłosił wyniki etapu okręgowego LXV Olimpiady Chemicznej. Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu dostało się dwóch uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha: Mateusz Drąg (kl. II A) oraz Maksymilian Zabijak (kl. III B). W zawodach okręgowych brał również udział Grzegorz Kaczmarek (kl. II A), któremu zabrakło kilku punktów, aby zakwalifikować się dalej. Zawody odbyły się w listopadzie na Uniwersytecie Wrocławskim.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy po raz kolejny wzięli udział w Dolnośląskim Konkursie Drużynowym z Chemii organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej. To już ósma edycja, pięciokrotnie do tej pory zajmowaliśmy miejsce na podium. Tym razem nasza drużyna wykazała się ogromną wiedzą z zakresu chemii i w klasyfikacji ogólnej po drugim etapie wyprzedziła wszystkie zespoły zajmując I miejsce.

W sobotę zakończyły się dwudniowe zawody II etapu okręgowego LXIV Olimpiady Chemicznej. Z okręgu wrocławskiego (Dolny Śląsk i województwo opolskie) wzięło udział 39 najlepszych uczniów z chemii. Wśród nich znalazł się pierwszoklasista z II LO - Mateusz Drąg. W pierwszym dniu olimpiady uczestnicy olimpiady rozwiązywali zadania pisemne, w drugim dniu odbyły się zawody laboratoryjne.

Mateusz Drąg z klasy I a zakwalifikował się do II etapu okręgowego LXIV Olimpiady Chemicznej. Jako jeden z dwóch uczniów klas pierwszych dolnośląskich szkół znalazł się wśród najlepszych 30 uczniów naszego okręgu (Dolny Śląsk i województwo opolskie). W I etapie okręgowym naszą szkołę (i jednocześnie powiat) reprezentowali Maksymilian Zabijak i Patryk Sajkiewicz.