W październiku odbyło się podsumowanie projektu „Taka Nasza Natura – nasze użytki ekologiczne”. Projekt rozpoczął się w marcu i obejmował warsztaty, zajęcia terenowe oraz wykłady prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego i członków Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Swoim doświadczeniem podzielili się z nami – dr Zygmunt Dajdok, dr Andrzej Wuczyński, mgr Michał Śliwiński (koordynator projektu) i mgr Bartosz Smyk.

Uczniowie, pod opieką prof. Beaty Misiewicz, podczas zajęć terenowych przeprowadzili inwentaryzację gatunków roślin i zwierząt na wyznaczonym terenie, wykazali udział gatunków chronionych i zagrożenia bioróżnorodności.(zdjęcie 1 i 2)

Celem tych działań jest propagowanie idei ochrony przyrody w środowisku lokalnym przez utworzenie użytku ekologicznego. Na badanym terenie powstanie użytek ekologiczny „Kurka wodna”, który zwiększy zakres form ochrony przyrody w gminie Marcinowice a w przyszłości stanie się elementem ścieżki dydaktycznej na tym terenie.(zdjęcie 3)

Jednocześnie organizatorzy ogłosili konkurs na najlepszą kartę ewidencji użytku i konkurs fotograficzny. Reprezentanci szkoły w składzie: Wojciech Bogusławski, Klaudia Czarnecka, Maciej Dąbrowski, Urszula Górniak, Barbara Kopacz, Sandra Kwiatkowska, Aleksandra Studzińska, Maciej Wernecki, Magdalena Zając, Konrad Żemojcin, przedstawili kartę ewidencji proponowanego użytku ekologicznego, która zyskała najwyższą punktację jury. Tym samym nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce wśród wszystkich uczestników projektu, a także otrzymali różnorodne nagrody oraz pomoce dydaktyczne. Dodatkowo Maciej Wernecki zdobył trzecie miejsce w konkursie fotograficznym natomiast Wojciech Bogusławski i Marcin Dąbrowski uzyskali wyróżnienie za fotografie ropuchy zwyczajnej i maczużnika sp.

Dla szkoły jest to duże wyróżnienie, a dzięki zaangażowaniu w projekt będzie ona mogła kontynuować współpracę z organizatorami oraz korzystać z terenu użytku w celach dydaktycznych.

Tekst: Pani Beata Misiewicz