12 czerwca odbyła się I Świdnicka Noc z Biologią organizowana wspólnie przez II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy oraz Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Była to seria wykładów, ćwiczeń i warsztatów prowadzonych przez pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego skierowana do zainteresowanych biologią uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego. Koordynatorem ze strony UWr była pani dr Ewa Stefańska-Krzaczek, jedną z prowadzących pani dr hab. Anna Jakubska-Busse. Koordynatorem z II LO była pani mgr Beata Misiewicz.

Wszystkim prowadzącym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ciekawie przygotowane zajęcia.

Łącznie odbyły się 72 zajęcia w których uczestniczyli uczniowie z 11 gimnazjów i 4 szkół ponadgimnazjalnych.

Szkoły biorące udział:

Publiczne Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy – Tetmajera w Marcinowicach, opiekun: pani Edyta Migo Publiczne Gimnazjum Nr1 im. Sybiraków w Świebodzicach, opiekun: pan Piotr Farej Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym, opiekun: pani Sylwia Smok Gimnazjum nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Śląskiej, opiekun: pani Jolanta Sołtys Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, opiekun: pani Jolanta Dubiel Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie, opiekun: pan Kazimierz Matysik Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic w Świdnicy, opiekun: pani Agnieszka Kiebuła Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy, opiekun: pani Jolanta Orleańska Gimnazjum nr 4 w Świdnicy im. Noblistów Polskich w Świdnicy, opiekun: pani Małgorzata Szczurek Społeczne Gimnazjum w Świdnicy, opiekun: pani Bogusława Kętrzyńska Katolickie Gimnazjum Świdnicy, opiekun: pani Beata Dratwa I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, opiekun: pan Michał Żabrowski III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie, opiekun: pani Łucja Łyko ZSB-E w Świdnicy, opiekun: pani Ewa Sułkowska II Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy, opiekun: pani Beata Misiewicz, pani Beata Dratwa

Opiekunom i uczniom zaproszonych szkół serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w zajęciach.

W zajęciach wzięło udział ponad 200 uczniów.
Największą grupę stanowili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, sześćdziesiąt osób z klas biologiczno – chemicznych – IB, IIB , IIC, II F oraz dwoje absolwentów z klasy IIIB a także uczniowie klas IC, IA i ID. Oprócz uczestnictwa w zajęciach sprawowali oni opiekę nad zaproszonymi szkołami.

Serdeczne podziękowania dla pani Agnieszki Grymek i pana Tomasza Pietrzaka za krzepiącą obecność i pomoc oraz dla pana Piotra Rudownika za pomoc w fazie przygotowań do Świdnickiej Nocy z Biologią.

Nauczyciele bibliotekarze – panie Iwona Tomaszewska i Maria Szymańska, przygotowały niezwykle ciekawą gazetkę o roślinach leczniczych, w przerwach pomiędzy zajęciami można było uzupełnić wiedzę z tego tematu.
Oprócz poczęstunku, jaki przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników, dostępny był także sklepik szkolny i dystrybutory wody.
To ważne dla Świdnicy wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia naszych sponsorów. Dzięki nim mogliśmy sfinansować przyjazd naukowców, zapewnić poczęstunek dla uczestników i zakupić niezbędne do przebiegu zajęć pomoce.

Serdecznie dziękujemy:

• PZU SA
  • Starostwu Powiatowemu Świdnicy
  • Bankowi Zachodniemu WBK za wsparcie finansowe oraz
  • Nadleśnictwu Świdnickiemu i
  • III LO w Świdnicy a w szczególności pani Beacie Szumskiej, za wypożyczenie mikroskopów niezbędnych do zgłębienia tajemnic w skali mikro,
  • Katolickiemu Gimnazjum w Świdnicy za udostępnienie sali ze sprzętem multimedialnym.

Nasza młodzież zaangażowała się w organizację Świdnickiej Nocy z Biologią, jednocześnie aktywnie uczestniczyła w proponowanych zajęciach.
    Każda klasa biologiczno – chemiczna miała swoich reprezentantów, do ich grona dołączyli także uczniowie z klas o innych profilach (matematyczno – fizycznej i humanistycznej) oraz tegoroczni absolwenci Joanna Kołodziejczyk, Mateusz Powązka.

Lista uczniów :

Maciej Bagiński z IA

Uczniowie klasy IB, w składzie:
    Aleksandra Czapla, Kamila Frejnagel, Antoni Nowak, Alicja Grzeszczuk, Maja Rembisz, Jakub Janiak, Maciej Janiak, Karina Twardak, Karolina Ścisłowicz, Małgorzata Bachórz, Damian Dolata, Alicja Konopka, Natalia Sołtys, Maja Gadzina, Aleksandra Kowalczyk, Maja Wróblewska, Wiktor Zabijak, Oliwia Staszuk , Martyna Radyńska oraz Paulina Miśkiewicz i Wojtek Opoka którzy byli asystentami prowadzącego zajęcia – Biofilmy, czyli życie w mikroświecie.

Uczniowie klasy IC, w składzie:
    Weronika Skupień, Justyna Janiszewska, Natalia Śliwka, Krzysztof Sowa, Paweł Bęś.

Karolina Zawisza z ID

Uczniowie klasy IIB:
    Aleksandra Angrys, Barbara Bandyk, Aleksandra Matuszkiewicz, Alicja Szadziewska, Maciej Sokołowski, Roksana Dzieniszewska, Marta Mularczyk, Marta Sozańska, Katarzyna Zalewska, Sara Borkowska, Alicja Korczewska, Victoria Wilicka.

Uczennice klasy IIC:
    Agata Boruszewska, Klaudia Sorota, Monika Stanisz, Karolina Suszek, Anna Bałdo, Marta Jaworska, Katarzyna Kiełbasa, Donata Sikorska, Aleksandra Zych.

Uczniowie klasy IIF:
    Oliwia Burlaga, Dominika Klejszmit, Dominik Koziarz, Patryk Wasilewicz.

Malwina Gaj i Jagoda Bergiel z IID przygotowały plakaty do każdego tematu

Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniach i udział w zajęciach.

Organizatorzy:
    Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących: Jacek Iwancz