jFontSize
A- A A+

Gdy tylko pojawia się tematyka polskiego romantyzmu, na myśl przychodzą nam wielcy twórcy tacy jak Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński czy Adam Mickiewicz. Dzieła przez nich stworzone na zawsze zapisały się w historii polskiej literatury, dzięki czemu możemy teraz czytać z zapartym tchem monolog Kordiana na górze Mont Blanc, śledzić przebieg wielkiej improwizacji w wykonaniu Konrada w scenie więziennej czy też podziwiać piękno opisu poloneza w „ Panu Tadeuszu”. Właśnie tą epoką zajmuje się Pani Profesor Alina Kowalczykowa znana z niecodziennych opinii na jej temat, która w dniu 19 maja odwiedziła II LO w Świdnicy.

Zaszczyt spotkania z tak wybitną znawczynią literatury polskiej przypadł klasie pierwszej oraz klasie drugiej o profilu humanistycznym z naszej szkoły. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej, która była wypełniona po brzegi zaciekawionymi słuchaczami. Na początku dwie uczennice z klasy 2D, Natalia Pach oraz Agnieszka Kurzawa, przedstawiły gościa szkoły paroma zdaniami na temat romantyzmu i podsumowaniem życiowych dokonań badawczych .

Po tym krótkim wstępie Profesor Kowalczykowa znana jako ekspertka epoki romantyzmu zaskoczyła mnie oraz wszystkich obecnych na sali możliwościami tematów do rozmowy, które zaproponowała. Wśród nich była propozycja omówienia dzieł i życiorysu tworzącego na przełomie Młodej Polski oraz dwudziestolecia międzywojennego Stefana Żeromskiego lub nawiązanie do historii Świdnicy po roku 1945. W demokratycznym głosowaniu poprzez podnoszenie rąk zebrani na spotkaniu uczniowie wybrali wykład o „sumieniu polskiej literatury”, czyli Stefanie Żeromskim. Na wstępie dowiedzieliśmy się, że Pani Alina Kowalczykowa jest autorką książki o tym pisarzu i działaczu politycznym, która nosi tytuł „Żeromski w niepodległej”. Jeden egzemplarz otrzymałaby w prezencie biblioteka naszej szkoły… gdyby nie został on zostawiony przez autorkę w hotelowym pokoju. Wraz z upływem czasu dowiadywaliśmy się coraz to nowych faktów z życia Żeromskiego, takich jak np. ten, że przyjaźnił się z samym Józefem Piłsudskim. Szczególnie wielkie poruszenie wśród licealistów wywołał fakt z życia osobistego Żeromskiego,bowiem prawie 60-letni autor „Przedwiośnia” czy „Ludzi bezdomnych” zakochał się z wzajemnością w kobiecie o 40 lat od siebie młodszej… Jak już wcześniej wspomniałem ,Żeromski był nie tylko utalentowanym pisarzem, ale działał również na płaszczyźnie politycznej,co pokazał w dziele pod tytułem „Wisła”, w którym znajdziemy jego osobiste wyobrażenie o samorządnej i niepodległej Polsce.

Pod koniec spotkania Pani Profesor Alina Kowalczykowa została nagrodzona gromkimi brawami oraz otrzymała piękny bukiet kwiatów. Całe spotkanie, według mnie ,było bardzo pouczające i zapamiętam je na długo. Myślę, że wiadomości, jakie zostały nam w tym dniu przekazane,dobrze nam posłużą w przyszłości czy to w szkolnej ławie, czy na egzaminie maturalnym.

Dariusz Sywała,
klasa 2D

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg