Jak spędzić sobotnie przedpołudnie?

Pomysłów jest wiele, oto opcje jakie wybrali uczniowie klas IIB i IIIB. Wiktoria Bańczak, Klaudia Koblowska, Oliwia Kuczek, Martyna Misek, Adrianna Mularczyk i Olga Posiszil zdecydowały się na zajęcia audytoryjne i uczestniczyły w dwóch wykładach, które odbyły się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w gmachu Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy z nich dotyczył muszki owocowej (Drosophila melanogaster). Prowadząca wykład - dr Dorota Mackiewicz przedstawiła budowę owada, jego upodobania pokarmowe i cykl rozwojowy. Wyjaśniła jak rozróżnić płeć na podstawie cech fenotypowych i omówiła znaczenie tego organizmu modelowego w badaniach genetycznych. Po wykładzie nastąpiła część praktyczna, czyli obserwacje okiem uzbrojonym w binokular uśpionych dzikich i zmutowanych okazów tej muchówki. Kolejny wykład przyciągnął wielu słuchaczy poruszanym zagadnieniem – słaba płeć. Analiza delecji prowadzących do powstania chromosomu płci Y oraz konsekwencji niekontrolowanych zmian w strukturze chromosomów dała zaskakujące wnioski. Słabszą płcią, z punktu widzenia genetyki, okazała się płeć męska. Dowodzi tego chociażby większe prawdopodobieństwo ujawnienia się chorób sprzężonych z płcią. Prowadząca wykład zasugerowała słuchaczom wyjaśnienie chimerycznych nastrojów u kobiet – wszystkiemu winna jest heterochromatyna jednego z chromosomów płci żeńskiej.

Zdecydowanie bardziej aktywny sposób wybrali uczniowie IIIB – Paulina Miśkiewicz, Mateusz Kawałko i Antek Nowak. Uczestniczyli w „Bio-chemicznym biegu sprawnościowym” zorganizowanym przez dr Marię Stasiuk. Zadania, które rozwiązywali w każdym punkcie kontrolnym wymagały wiedzy i umiejętności pracy w grupie oraz pomysłowości zawodników. Drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce otrzymując w nagrodę zaproszenie na warsztaty - ”Eksperyment chemiczny w zadaniach maturalnych” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdjęcia z zasobów dr M. Stasiuk i uczniów

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg