jFontSize
A- A A+
  15 września 2017 roku w świdnickim Teatrze Miejskim odbyła się konferencja historyczna, w której nasza szkoła (a głównie klasy humanistyczne) miała zaszczyt wziąć udział, z okazji 150. rocznicy urodzin Emila Krebsa - genialnego poligloty znanego na całym świecie. Pan E. Hoffmann - związany rodzinnie z językoznawcą - powitał nas, młodzież II LO, z wielką serdecznością, bo rok temu składał wizytę w szkole na ul. Równej i był przez Dyrekcję oraz Grono Pedagogiczne życzliwie goszczony.

Emil Krebs urodził się 15 listopada 1867 roku w Świebodzicach,  od 1870 roku mieszkał w Opoczce i uczęszczał do świdnickiego gimnazjum w latach 1880-1887. Miał talent do nauki języków obcych. Zajmował się 120 językami, w tym 68 opanował w pełni. Był szefem tłumaczy niemieckiego Cesarskiego Poselstwa w Pekinie i współpracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie. Zmarł na udar mózgu 31 marca 1930 roku w Berlinie, gdzie został też pochowany.

Gościem specjalnym konferencji był wnuk brata poligloty - Eckhard Hoffmann, urodzony w 1940 roku w Opoczce.  Po oficjalnym otwarciu spotkania wykład wygłosił Eckhard Hoffmann pt. „Emil Krebs. Śląski geniusz językowy”. Opowiedział nam kilka ciekawostek i przybliżył  życiorys  Emila Krebsa, o którym także napisał książkę. W prezentacji również było zawarte zdjęcie rodzinne z czasów, kiedy Krebs był jeszcze małym chłopcem.

Kolejnym punktem był wykład pt. „Gimnazjum ewangelickie w Świdnicy na przełomie XIX/XX wieku” Sobiesława Nowotnego - znanego świdnickiego historyka,  który jest autorem licznych publikacji regionalnych. Warto nadmienić, że pan Nowotny jest absolwentem naszego liceum. Prelegent opowiedział, jak wyglądała szkoła i profil humanistyczny, kiedy uczęszczał do niej Krebs. Mówca zwrócił uwagę na różnice w obecnym i dzisiejszym kształceniu oraz przybliżył całą drogę edukacyjną, jaką przeszedł bohater wykładu. Konferencji towarzyszyła wystawa pt.  „Emil Krebs. U granic geniuszu” znajdująca się w holu teatru. Dzięki temu  można było obejrzeć wiele prywatnych zdjęć poligloty oraz ujrzeć dokumenty z jego podróży dyplomatycznych.

Na koniec spotkania odbył się panel dyskusyjny, w którym Eckhard Hoffman oraz Sobiesław Nowotny odpowiadali na pytania. Obalili oni mit związany z  nauką języków obcych metodą Krebsa (co lansuje się w Internecie) oraz przybliżyli życie prywatne poligloty. Całe spotkanie było bardzo ciekawe. Poszerzyło ono wiedzę na temat Krebsa i pokazało, że języki obce są bardzo ważne dla człowieka od wielu lat.

Olga Urbanowska i Angelika Krynicka z kl. II d

 

01.jpeg02.jpeg03.jpeg04.jpeg05.jpeg06.jpeg07.jpeg