jFontSize
A- A A+

 27 marca w naszym liceum odbył się Dzień Banachowski, poświęcony patronowi szkoły - Stefanowi Banachowi. Uroczystość zainaugurował wykład pani Kingi Kępy, absolwentki Banacha oraz studiów z filologii polskiej, która obecnie studiuje matematykę.
W trakcie prezentacji prelegentka przybliżyła nam sylwetkę patrona, opowiadając o jego życiu oraz wkładzie w rozwój matematyki. Dowiedzieliśmy się również, jakimi teoriami matematycznymi zajmował się Banach, w tym jedną z nich nazwaną od jego nazwiska - Przestrzenią Banacha.
Będąc wybitnym matematykiem, pozostał skromnym i lubianym przez kolegów i swoich studentów człowiekiem. Potrafił w bardzo przystępny sposób wytłumaczyć nawet najtrudniejsze zagadnienia matematyczne.
Choć otrzymał kuszącą propozycję pracy w Stanach Zjednoczonych, zdecydował się pozostać w Polsce, kontynuując tu swoją pracę naukową.

Następnie odbyło się uroczyste wręczenie Statuetek SUPERBANACHA. Nagrody te przyznawane są uczniom, którzy angażują się w życie szkolne, rozwijają swoje zainteresowania nie tylko naukowe, mogą być inspiracją dla swoich kolegów i koleżanek. W tym roku statuetki otrzymali: 

29 marca tego roku miała miejsce w naszej szkole kolejna edycja Dnia Patrona. Stefan Banach był tego dnia hasłem przewodnim. Z tej okazji wiele się działo.

Po pierwsze - teleturniej

Dzień rozpoczął się teleturniejem „1 z 10”. Organizatorzy wśród chętnych z całej szkoły wytypowali dzięki quizowi 10 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą o prym. Byli to: p. Agata Mester, p. Marta Kurzawa, Maja Nawrot, Wiktoria Beker, Stanisław Kudzia, Marcelina Wójcik, Bartosz Grabowiec, Kamila Bogielczyk, Filip Janus i Julia Grabczyńska. W starciu zawodnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą o naszym patronie, Stefanie Banachu, ale i wiedzą z zakresu matematyki, logiki, chemii, wiadomościami o świecie i zaprzyjaźnionych z Banachem matematykach ze szkoły lwowskiej oraz informacjami o naszej szkole.

Do finału przeszła trójka graczy w składzie: p. Agata Mester, p. Marta Kurzawa i Stanisław Kudzia. Emocje poszybowały, bo rywalizacja była zażarta. Finał wygrał Staszek, czym uszczęśliwił publikę, która mocno mu kibicowała. Zwycięzca został nagrodzony nie tylko brawami, ale i słodkościami oraz gęsią, która jest symbolem nawiązującym do rywalizacji słynnych matematyków w Kawiarni Szkockiej. Warto dodać, że cały teleturniej był transmitowany na żywo i każdy chętny mógł go razem z nami oglądać i podziwiać dokonania uczestników. Prowadzącym teleturniej był Szymon Kaczmarek. 

Organizatorami tego niesamowitego przedsięwzięcia była klasa III A pod opieką p. Agnieszki Grymek. Gratulujemy pomysłu i rewelacyjnej organizacji. Mamy nadzieję, że teleturniej ten będzie miał kolejne edycje.

Gdynia ma swoje „Orły”, Cannes „Złote Palmy”, Hollywood „Oskary”, a II LO – „Stefany”.

„Stefan” to statuetka przyznawana od tego roku maturzystom Banacha, wyróżniającym się w różnych dziedzinach, nie tylko naukowych. Do nagrody tej nominują wybranych uczniów nauczyciele i swój wybór uzasadniają laudacją, odczytywaną na uroczystej Gali. Podczas tegorocznych Dni Banacha trofea odebrali:

W piątek 22 marca i w poniedziałek 25 marca świętowaliśmy Dni Patrona, czyli Stefana Banacha. Klasy pierwsze mogły zmierzyć się z niełatwymi pytaniami, dotyczącymi życia i pracy naukowej wielkiego matematyka. Wyzwaniem okazały się dla wszystkich zadania matematyczne. Najlepsza drużyna to uczniowie z klasy 1d: Kacper Kluzek, Jakub Konieczny i Michał Kalinowski. Autorką zadań była Kinga Kępa z 2a, która również wyśmienicie sprawdziła się w roli prowadzącej Konkurs. Jego jury, czyli p. prof. Alicja Stawarz, p. prof. Małgorzata Krawczyk, p. prof. Renata Duda i Konrad Sosnowski, uczeń klasy 2a, nie tylko oceniało wystąpienia zespołów, ale także smak i wygląd ,,Banaszków”- ciasteczek firmowych uroczystości.

W związku ze zbliżającymi się uroczystościami DNI BANACHOWSKICH przypominamy o następujących konkursach:

Zapraszamy wszystkie klasy do uczestnictwa w konkursie na wypiek cukierniczy, który uświetni i osłodzi obchody Dni Patrona - Stefana Banacha - w II LO w Świdnicy. Znając pomysłowość i talenty kulinarne naszych uczniów, liczymy na to, że wyczarowane zostaną ciasteczka, które będą firmować szkolną imprezę i będą nosić uroczą, a i zaszczytną nazwę „Banaszki” utworzoną od nazwiska wybitnego matematyka.

Już od dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w KONKURSIE O STEFANIE BANACHU, który odbędzie się 22 marca 2019 r. w tzw. Dniu Banachowskim. Szczegóły w załączonym regulaminie.

Kinga Kępa, Mateusz Drąg, kl. II a

 

 

 

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 100x100 cm, obszyty jest złotymi frędzlami, przymocowany do drzewca zakończonego głowicą w formie orła.

 

W ramach Dni Banachowskich odbył się konkurs na prezentację  multimedialną o naszym Patronie. Do konkursu uczniowie zgłosili 7 prac. Trzyosobowe jury przyznało:

23 marca 2018 r. odbyła się uroczystość związana z nadaniem imienia II Liceum Ogólnokształcącemu oraz wprowadzeniem Sztandaru. Dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły za zaangażowanie i przygotowanie uroczystości. Dziękujemy także wszystkim Gościom za zaszczycenie nas swoją obecnością.