W piątek 22 marca i w poniedziałek 25 marca świętowaliśmy Dni Patrona, czyli Stefana Banacha. Klasy pierwsze mogły zmierzyć się z niełatwymi pytaniami, dotyczącymi życia i pracy naukowej wielkiego matematyka. Wyzwaniem okazały się dla wszystkich zadania matematyczne. Najlepsza drużyna to uczniowie z klasy 1d: Kacper Kluzek, Jakub Konieczny i Michał Kalinowski. Autorką zadań była Kinga Kępa z 2a, która również wyśmienicie sprawdziła się w roli prowadzącej Konkurs. Jego jury, czyli p. prof. Alicja Stawarz, p. prof. Małgorzata Krawczyk, p. prof. Renata Duda i Konrad Sosnowski, uczeń klasy 2a, nie tylko oceniało wystąpienia zespołów, ale także smak i wygląd ,,Banaszków”- ciasteczek firmowych uroczystości.

Bezkonkurencyjny okazał się wypiek Ani Bartoszek z kl. 2c. W piątek rozstrzygnięto też Konkurs na Przebranie w stylu lat 20. i 30. XX wieku. Wszystkie stroje były bardzo pomysłowe i niepowtarzalne, ale jury nagrodziło Agatę Bielińską z kl. 1 c, Dawida Uszyńskiego z kl. 1b i Natalię Janiszewską z kl. 2d. Sobie równych w tym Konkursie nie miała pani prof. Agnieszka Grymek. Punkt kulminacyjny piątkowych wydarzeń to wykład pana profesora Wiesława Żelazki, znanego naukowca, który w barwny sposób, z dużym zaangażowaniem opowiadał o ciekawostkach z życia matematyków, a także próbował w miarę przejrzyście wyjaśnić zebranym w auli, czym jest przestrzeń Banacha. Nasz gość z towarzyszącą mu panią doktor Dorotą Czarnocką z Instytutu Matematyki PAN pomagali panu dyrektorowi Jackowi Iwanczowi i pani dyrektor Zofii Skowrońskiej–Wiśniewskiej wręczyć STEFANY 2019 - statuetki dla wyróżniających się w różnych dziedzinach tegorocznych maturzystów.

W poniedziałek klasy drugie wykazały się inwencją twórczą, poczuciem humoru i oczywiście zdolnościami aktorskimi w Konkursie na Scenkę inspirowaną życiem Stefana Banacha. Klasa 2d przeniosła widzów na krakowskie Planty, 2c do Kawiarni Szkockiej, 2b na Uniwersytet Lwowski, a 2a na Cmentarz Łyczakowski, gdzie przybyły duchy Stefana Banacha, Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej. Najgłośniejsze brawa otrzymała klasa 2a, która wygrała Konkurs, ale przegranych nie było, bo wszyscy celująco sprostali wyzwaniu. W roli prowadzących na scenie brylowali Ola Żelazowska i Antoni Wojtasik (oboje z klasy 2a).

Koordynatorka Dni Banacha 2019, pani profesor Renata Duda, oraz jej wspaniała matematyczno-fizyczna klasa 2a spisali się na medal.

Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w przedsięwzięciu. Brawo!