Narodowe Czytanie 2025

W sobotę, 6 września, odbyła się już po raz czternasty ogólnopolska akcja wspólnego czytania arcydzieł polskiej literatury. To wyjątkowe przedsięwzięcie, organizowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Tradycja Narodowego Czytania rozpoczęła się lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i od tamtej pory co roku jednoczy tysiące osób w bibliotekach, szkołach, domach kultury i przestrzeni miejskiej, by wspólnie odkrywać bogactwo polskiego słowa pisanego.
Rok szkolny 2025/2026 uroczyście rozpoczęty!

Życzymy wszystkim Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom Szkoły oraz Rodzicom pełnego sukcesów, inspiracji i satysfakcji nowego roku szkolnego.
Dziś 120 nowych uczniów Banacha złożyło ślubowanie w obecności Pocztu Sztandarowego, dołączając do naszej szkolnej wspólnoty.
Serdecznie witamy wszystkich w Społeczności Banacha i życzymy dobrego startu w nowym roku!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2025/2026

Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2025/2026, które odbędzie się 1 września o godzinie 10:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha.
Kontynuacja i rozszerzenie współpracy z naukowcem, prof. UAM dr hab. inż. Tomaszem Polakiem – śladami Stefana Banacha

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy kontynuuje współpracę z prof. UAM dr hab. inż. Tomaszem Polakiem, który prowadzi w naszej szkole zajęcia „Fizyka akademicka" dla uczniów profilu matematyczno-fizycznego.
W tym roku dodatkowo pan profesor będzie prowadził kursy matematyczne i fizyczne, realizowane w duchu myśli Stefana Banacha – jednego z najwybitniejszych polskich matematyków, który mawiał: „Matematyka jest najpiękniejszym tworzywem ludzkiego umysłu, a jej moc tkwi w prostocie i logice". Właśnie tej prostoty i logiki będą mogli doświadczać uczestnicy nowych zajęć:
Algebra liniowa – semestr zimowy
Analiza matematyczna – semestr letni
Kurs fizyki – całoroczny
Zajęcia z matematyki odbywać się będą w formule wykładów w czwartki oraz ćwiczeń co dwa tygodnie w soboty. Kursy poprowadzą wykładowcy akademiccy oraz studenci Wydziału Matematyki. Na kursy mogą zapisać się wszystkie zainteresowane osoby, niezależnie od wieku. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 9 września o godz. 17:00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.
Na pożegnanie z Dominikiem
|
|
Nie jesteśmy gotowi na to pożegnanie.
|
Odszedł nasz uczeń
Z głębokim smutkiem żegnamy Dominika Muszewskiego z klasy 1A – utalentowanego, pełnego pasji ucznia, który zaledwie rozpoczął swoją licealną drogę, a już zdążył nas zachwycić swoją wiedzą, życzliwą postawą, aktywnością na rzecz klasy i szkoły.

Laureat tytułu Taon w konkursie fizycznym Lwiątko, wyróżniony w Kangurze Matematycznym, finalista Mistrzostw Polski w Geometrii, laureat Dolnośląskiego Konkursu Literackiego "Laur Diamentowego Pióra", wyróżnienie w II etapie Olimpiady Teologii Katolickiej – zostanie w naszej pamięci jako młody człowiek o niezwykłym umyśle i dobrym sercu.
Na zawsze w naszych sercach.
Matury 2025 - gratulacje!

Maturzyści Banacha odebrali świadectwa maturalne, podsumowujące ich wyniki egzaminacyjne. Gratulujemy! Wyniki Maturzystek i Maturzystów z Banacha są zdecydowanie wyższe niż średnie wojewódzkie i powiatowe. Życzymy powodzenia w rekrutacji na studia.
Gratulacje dla wszystkich, jednak szczególne wyróżnienie należą się Natalii Kuprowskiej i Marii Muszewskiej za niesamowity średni wynik 97,5% z egzaminów pisemnych (liczonych jako trzy egzaminy na poziomie podstawowym i jeden rozszerzony). Obie zostały wytypowane do nagrody Starosty Świdnickiego.
WYNIKI – podsumowanie:
27 wyników 100% z języka angielskiego
14 wyników 100% z matematyki
Po 1 wyniku 100% z języka niemieckiego i języka rosyjskiego!
Na poziomie rozszerzonym najwyższe wyniki to:
biologia – 93%
chemia – 92%
język polski – 91%
fizyka – 82%
informatyka – 74%
oraz z języków obcych na poziomie rozszerzonym:
język angielski – 98%
język niemiecki – 100%
język rosyjski – 97%
Gratulujemy uczniom i nauczycielom znakomitych rezultatów ich pracy.
Pożegnanie Pani Profesor Krystyny Stacewicz

W piękny, bo wakacyjny, czas dotarła do nas bardzo smutna wiadomość…
Powiadomiono nas bowiem o odejściu Pani Profesor Krystyny Stacewicz, która w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha, a wcześniej im. A. Zawadzkiego, przepracowała wiele dekad jako nauczycielka wychowania plastycznego. Lubiana przez wszystkich Pani od plastyki kształtowała umiejętnie zmysł estetyczny młodzieży naszej szkoły, ucząc ją obcowania z dziełami sztuki oraz zachęcając do tworzenia własnych prac, a często przy tym stawała się pierwszą odkrywczynią niezwykłych talentów uczniowskich. Jej sala na drugim piętrze II LO zawsze wyróżniała się barwnymi dekoracjami: obrazami, maskami czy rzeźbami, które dawały poczucie, że jesteśmy w prawdziwej pracowni artystycznej, zarządzanej niepodzielnie przez Panią Profesor.
Konkurs na logo Zjazdu rozstrzygnięty!

W dniu zakończenia roku szkolnego zakończyliśmy konkurs na wykonanie Logo Zjazdu Absolwentów z okazji 75-lecia szkoły. Spośród wielu prac nominowaliśmy do nagród poniżej załączone prace. Wyniki:
I miejsce - logo Agaty Kośnej i Łucji Bednarskiej (klasa 2b)
wyróżnienia: Maciej Buchman (3a), Magdalena Wąsowicz i Kalina Nowakowska (1b) oraz Witold Soprych (2a)
Dziękujemy wszystkim, którzy stworzyli swoje projekty, poziom prac konkursowych był bardzo wysoki. Gratulujemy. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Dominik Muszewski z tytułem TAONA w konkursie z fizyki

Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Na rozwiązanie zadań uczestnicy mają 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do „przegrzania” mózgowego procesora. Ale właśnie na tym, między innymi, polega ta zabawa.
Miło nam ogłosić, że w tym roku szkolnym wyróżnienie otrzymał Dominik Muszewski, uczeń klasy 1A, uzyskując tytuł „taona”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom za udział w konkursie. Zapraszamy w przyszłym roku do kolejnej edycji.
Koordynatorzy konkursu: p. Dorota Grzeszczuk i p. Szymon Gumny.
II LO zwycięzcą współzawodnictwa sportowego w powiecie!

Sukcesem zakończyła się roczna rywalizacja sportowa szkół ponadpodstawowych w powiecie świdnickim w roku szkolnym 2024/2025. Nasi uczniowie z zaangażowaniem rywalizowali na boiskach, kortach, pływalniach i halach sportowych w licznych rozgrywkach międzyszkolnych.
W klasyfikacji generalnej dziewczęta z II LO zajęły pierwsze miejsce, zdobywając 127 punktów w rywalizacji z 11 szkołami. Chłopcy uplasowali się na trzecim miejscu wśród 15 szkół, zdobywając 124,5 punktu.
Do końcowej punktacji zaliczono 10 dyscyplin sportowych. Dziewczęta zwyciężyły aż w 6 z nich: siatkówce plażowej, tenisie ziemnym, pucharze lekkoatletycznym, siatkówce halowej, tenisie stołowym i pływaniu. Chłopcy natomiast zdobyli najwięcej punktów w koszykówce.
Taki sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania, pasji i ciężkiej pracy naszych uczniów oraz nauczycieli wychowania fizycznego. W rywalizacji uczestniczyło ponad 100 sportowców reprezentujących II LO im. Banacha, odnosząc również sukcesy na szczeblu strefy wałbrzyskiej i dolnośląskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to współzawodnictwo, a dyrektorom szkół – za wsparcie i organizację zawodów.
Do zobaczenia za rok! Życzymy sportowych i bezpiecznych wakacji!
Eliza Modlińska
Kilka dni w Słowenii

W dniach 09.06-13.06.2025 r. klasy III d, III a, II c i trzy osoby z II b przebywały na szkolnej wycieczce w Słowenii. Uczniowie Banacha wraz z opiekunami – panią Renatą Dudą, panią Dorotą Pierzchałą, panią Beatą Dratwą i panią Anną Dudą-Madej na początku zwiedzili stolicę państwa - Ljubljanę. W kolejnych dniach odbyli spacer po malowniczym wąwozie Vintgar, zachwycali się położonym na 100-metrowej skale, otoczonym jeziorem zamkiem Bled. W Dolinie Bohinj mogli odpocząć nad jeziorem, w którym odbijają się alpejskie szczyty. Duże wrażenie na młodzieży i opiekunach zrobiła Jaskinia Postojna, jedna z największych na świecie. Po intensywnym zwiedzaniu nadszedł czas na relaks, czyli pobyt nad Adriatykiem, gdzie w Portoroż można było popływać w ciepłym morzu, a w Piranie przejść labiryntem wąskich uliczek. Długo zastanawialiśmy się, dokąd zorganizować wycieczkę. Jedni chcieli jechać w góry, drudzy nad morze, niektórzy nad jezioro. Wszystko to znaleźliśmy w pięknej Słowenii.
Matematyczna pasja i sukcesy Dominika

Uczeń klasy 1A, Dominik Muszewski, wyróżnił się w tym roku szkolnym swoją pasją do matematyki. Zajmując 20. miejsce w XXIII Mistrzostwach Polski w Geometrii Elementarnej, udowodnił swoją umiejętności i determinację. Dodatkowo, osiągając wynik bardzo dobry w konkursie „Kangur Matematyczny”, zasłużył na uznanie za wysiłek i zaangażowanie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Na gali finałowej Turnieju Trójgamicznego

Przedstawiciele Kapsel Project, wraz z opiekunem Pawłem Polczykiem, 18.06.2025 udali się do Warszawy na galę finałową Turnieju Trójgamicznego. Podczas wydarzenia trójka ekspertów prezentowała trailery, filmy z rozrywką oraz własne przemyślenia i wrażenia z tych produkcji. Bywało różnie – robienie gier to jednak mnóstwo wyzwań, kompromisów i wysiłku. Kapsel Project, z grą „Tester”, zdobyli najwięcej punktów w kantonie Wrocław, a w całej rywalizacji uplasowali się na 21. miejscu spośród 43 zespołów w Polsce. To świetny wynik! W trakcie drogi powrotnej przedstawiciele zespołu już wymieniali się pomysłami na nowe gry – więc całkiem możliwe, że jeszcze o Kapsel Project usłyszycie.
Gala Pamięci i Historii – podsumowanie XVIII edycji konkursu „Losy Polaków na Wschodzie w XX wieku”

13 czerwca 2025 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVIII edycję konkursu "Losy Polaków na Wschodzie w XX wieku", która upamiętniała dramatyczne losy ofiar sowieckiej deportacji. Podczas uroczystości gościł wyjątkowy świadek historii, pan Antoni Tunkiewicz. Po jego wystąpieniu ogłoszono listę laureatów, a pani kurator Ewa Skrzywanek wręczyła nagrody.
W kategorii szkół średnich, II miejsce w skali województwa przypadło Magdalenie Wąsowicz. Dyplom i nagrodę w jej imieniu odebrała pani Zofia Skowrońska-Wiśniewska, opiekunka uczennicy. Całe wydarzenie miało miejsce w przestrzeni wystawy "Golgota Wschodu" we Wrocławiu.


