Grażyna Koba (Kraińska) – ukończyła Liceum Ogólnokształcące nr II w Świdnicy w roku 1978. Autorka ponad pięćdziesięciu publikacji z dziedziny edukacji informatycznej, w tym ponad dwudziestu podręczników do przedmiotów informatycznych nauczanych w całej Polsce na wszystkich etapach edukacyjnych (od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej). Z wykształcenia informatyk. Wiele lat pracowała jako nauczyciel informatyki i utworzyła, jedną z pierwszych w Polsce, licealną autorską klasę informatyczną.

Uczęszczałam do klasy matematycznej. Moim nauczycielem matematyki był prof. Leszek Stefański, który nauczył mnie, nie tylko jak rozumieć matematykę i widzieć w niej prawdziwą „królową nauk”, ale również pokazał, jak być dobrym nauczycielem, bardzo wymagającym, ale też ludzkim. Wzorzec ten starałam się wykorzystywać w swojej dalszej edukacji i pracy zawodowej.

Wchodząc do naszej szkoły, zawsze kieruję swoje kroki do gabinetu matematycznego, w którym, nie ukrywam, najchętniej spędzałam czas w ciągu czterech lat nauki (a było tych godzin sporo). Z ogromnym wzruszeniem spotkałam się z Profesorem Leszkiem Stefańskim, który ma zawsze dla nas swój niepowtarzalny uśmiech i ciepłe słowo. Miło mi również było spotkać się i choć chwilę porozmawiać z innymi moimi Nauczycielami i Dyrektorami szkoły.

Wróciłam do swojego liceum, nie tylko osobiście, ale wracam tu od wielu lat na każdych zajęciach z informatyki realizowanej w zakresie rozszerzonym – w metodach, pojęciach, ćwiczeniach i zadaniach napisanych dla uczniów na stronach podręczników do informatyki. To dla mnie duża satysfakcja, że uczniowie II LO w Świdnicy korzystają z podręczników do informatyki mojego autorstwa i mogę w ten sposób być cały czas częścią tej Szkoły.

Z wielką przyjemnością przyjeżdżam na kolejne Zjazdy Absolwentów i będę przyjeżdżać na następne. W tym miejscu składam szczere podziękowania Dyrekcji, Stowarzyszeniu Absolwentów, uczniom i wszystkim organizatorom Zjazdu za piękne urozmaicenie nam tego dnia i zniesienie trudu wielu przygotowań.

Do zobaczenia na kolejnym Zjeździe.
Grażyna Koba