jFontSize
A- A A+

W Świdnicy między 14 a 17 listopada trwał, jak co roku jesienią, festiwal o nazwie „Cztery Żywioły Słowa”. Ma on na celu propagowanie zjawisk kultury, w tym literatury, i ukazywanie ich w niekonwencjonalny sposób. Program cyklicznej imprezy obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Na świdnickim Rynku odtwarzane były nagrania wierszy rodzimych twórców, jak choćby Danuty Saul-Kawki i Franciszka Kawki, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie z Dorotą Masłowską, znaną pisarką współczesną. Odbyło się również wiele wydarzeń związanych z propagowaniem dorobku Zbigniewa Herberta, gdyż 2018 r. został ogłoszony Rokiem tegoż poety.

W związku z tym nasza szkoła gościła p. prof. Zdzisława Grześkowiaka, który zaprezentował wykład zatytułowany: „Zbigniew Herbert — poszukiwacz mądrości”. Wysłuchała go z uwagą klasa 2 B wraz z nauczycielką języka polskiego panią Mariolą Mackiewicz.

Prelegent w przemyślany sposób przedstawił nam życiorys i fragmenty twórczości Zbigniewa Herberta. Mówca zwrócił też uwagę na to, jak bardzo poezja Herberta jest przepełniona treściami filozoficznymi i intelektualnymi. Pan Grześkowiak pomógł nam odnaleźć cenne wskazówki życiowe kryjące się w takich utworach jak „Dwie Krople” czy „Pan Cogito czyta gazetę”. Zaakcentował także moralizatorski charakter rozważań poety o odpowiedzialności w kontekście wiersza „Dlaczego klasycy”. Wszyscy zgromadzeni w czytelni biblioteki słuchali wykładu z uwagą. Zdobyliśmy wiele informacji o tym, jak czytać i analizować teksty poetyckie. Na pewno jesteśmy teraz  bardziej świadomi, kim był Zbigniew Herbert i jak ważną rolę odegrał w polskiej literaturze. 

Karolina Warzecha, kl. II b

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg