jFontSize
A- A A+
  1. Arczyński Stefan, Teatr Polski we Wrocławiu: 50 lat. Wrocław 1996
  2. Będkowska-Karmelita Anna, Zamek Książ i okolice: co warto wiedzieć i zobaczyć. Opole 2012
  3. Buczma Mariusz i inni, Świdnica: widzieliśmy. Świdnica 2004
  4. Dostojewski Fiodor, Zbrodnia i kara. Kraków 2012
  5. Jasienica Paweł, Ostatnia z rodu. Warszawa 2009
  6. Jasienica Paweł, Ślady potyczek. Warszawa 2009
  7. Jasienica Paweł, Tylko o historii. Warszawa 2009
  8. Koryciński Wojciech, Niebieskie Zakony. Świdnica 2013
  9. Momot Lucjan, Dolnośląskie herody. Świdnica 2011
  10. Nowotny Sobiesław, Historia świdnickiej katedry pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława. 2004
  11. Nowotny Sobiesław i inni: Wieża ratuszowa: historia i teraźniejszość. Wałbrzych 2012
  12. Perzyński Marek, Dolnośląskie zamki, dwory i pałace. Wrocław 2012
  13. Perzyński Marek, Zamek Bolków: plan, opis, legendy. Wrocław 2012
  14. Prus Bolesław, Lalka. Kraków 2012
  15. Rees Laurence, Hitler i Stalin: wojna stulecia. Warszawa 2010
  16. Rocznik Świdnicki 2011. Red. Wiesław Rośkowicz. Świdnica 2012
  17. Rozkład jazdy: dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989. Red. Jacek Bierut. Wrocław 2012
  18. Śląskie pogranicza kultur. T. 1. Red. Marian Ursel. Wrocław 2012
  19. Ward Peter, Hipoteza Medei: czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia? Warszawa 2012
  20. Wojtasik Bożena, Podstawy poradnictwa kariery. Warszawa 2011


Laurence Rees: Hitler i Stalin: wojna stulecia

Hitlerowska inwazja na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku była początkiem wojny, jakiej świat jeszcze nie widział, konfliktu, który przyspieszył eksterminację Żydów i przyniósł ponad 30 milionów ofiar. Ta "wojna na wyniszczenie" wpłynęła w sposób decydujący na wynik drugiej wojny światowej i ukształtowała oblicze Europy na następnych czterdzieści pięć lat. Dopiero koniec zimnej wojny i upadek komunizmu pozwoliły rozwiać część tamtych tajemnic, a przede wszystkim odnaleźć i wypytać wielu spośród tych, którzy przeżyli "wojnę stulecia". Dzięki nowym świadectwom Rees odkrywa prawdę o tej wojnie, o jej bezwzględnych przywódcach i niszczycielskim charakterze. Pokazuje, że był to zupełnie nowy i odmienny rodzaj wojny. Stawia nas również przed drażliwym pytaniem: w jakim stopniu Hitler, dwudziestowieczny demon zła, i Stalin, sojusznik Zachodu, byli do siebie podobni?



Paweł Jasienica: Ostatnia z rodu

Pisana w latach 1963-1964 książka przedstawia postać Anny Jagiellonki (1523-1596) na tle dziejów XVI-wiecznej Rzeczypospolitej za panowania dwóch ostatnich Jagiellonów. Anna, córka Zygmunta I Starego i Bony, wychowana na renesansowym dworze, zdominowana przez silną osobowość matki, ponad dwie trzecie swego długiego żywota spędziła na uboczu historii, będąc świadkiem intryg, walk o reformę państwa i Kościoła, sporów o władzę. Dopiero po bezpotomnej śmierci brata, Zygmunta Augusta (1572), spadkobierczyni potężnego rodu, obdarzona tytułem Infantki, wyszła z cienia. Wkroczyła na scenę polityczną jako symbol tradycji Jagiellonów, snuła plany polityczne i matrymonialne, odegrała istotną rolę w czasie trzech pierwszych bezkrólewi. Po krótkim epizodzie Henryka Walezego szlachta okrzyknęła niemłodą już Annę królową (1575), przeznaczając jej na męża Stefana Batorego. "Pół wieku przeszło przeżyła na królewskim ustroniu, zanim osiągnęła cel marzeń - poczuła na ręce węzeł stuły, a ciężar korony na skroniach".



Paweł Jasienica: Ślady potyczek

Zbiór artykułów publicystycznych zamieszczonych na łamach prasy w latach 1947-1956, którym autor niejednokrotnie przywraca pierwotną postać, usuwając ślady cenzuralnych "uzgodnień". Tom zakończony tekstami odrzuconymi w swoim czasie przez redakcje i opatrzony posłowiem z 28 października 1956, "czyli w tydzień po wielkim przełomie".





Peter Ward: Hipoteza Medei: czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?

Peter Ward prezentuje całkiem nową, stymulującą do przemyśleń wizję relacji łączących organizmy żywe z biosferą Ziemi. Posługując się najnowszymi odkryciami z dziedziny geologii, sugeruje, że największym wrogiem życia jest samo życie. Twierdzenie to pozostaje w sprzeczności z hipotezą Gai, zaproponowaną przez Jamesa Lovelocka, zgodnie z którą to właśnie dzięki życiu panują na Ziemi warunki sprzyjające organizmom żywym. W odpowiedzi na hipotezę Gai, "kochającej matki", która pielęgnuje życie, Ward przywołuje postać Medei, mitycznej matki-dzieciobójczyni. Czy życie samo z siebie mogłoby zagrozić własnej egzystencji? Zgodnie z hipotezą Medei tak właśnie jest. Ward twierdzi, że wszystkie, poza jednym, masowe wymierania, które dotknęły Ziemię, były spowodowane przez same organizmy. Przyglądając się historii naszej planety, w nowy sposób ukazuje Ziemię stojącą w obliczu alarmującego spadku różnorodności i biomasy - spadku wywołanego "życiobójczymi" skłonnościami organizmów żywych.



Rozkład jazdy: dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989. Red. Jacek Bierut

Rozkład jazdy to książka, która nie ma odpowiednika. Wprawdzie lokalnych antologii literackich rocznie wydaje się w Polsce dziesiątki, ale w ciągu ostatnich dwóch dekad nie powstał wśród nich projekt o podobnym rozmachu. Wydana przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza książka prowokuje do refleksji nad pojęciem lokalności i jest próbą odczarowania tej kategorii. Bo i literatura w wymiarze lokalnym jest najczęściej nacechowana negatywnie, jako rzecz drugiego sortu. Jak się okazuje, niesłusznie.
Publikacja łączy akademicką perspektywę krytycznoliteracką z tekstami o zacięciu eseistycznym, a podbudowana została bogatym materiałem faktograficznym. Jednocześnie koncepcja Rozkładu jazdy zakłada obszerne przedstawienie najważniejszych sylwetek autorów związanych z Dolnym Śląskiem (wśród nich m.in. Marek Krajewski, Zbigniew Kruszyński, Olga Tokarczuk, Michał Witkowski), ale równie ważne jest przypomnienie pisarzy ważnych, ale nieco zapomnianych (np. Jerzy Łukosz, Marcin Hamkało czy Krzysztof Śliwka). To zarazem próba możliwie kompletnego przeglądu najciekawszych zjawisk, które realizowały się w tej części Polski.
Polska literatura potrzebuje interesujących podsumowań, błyskotliwych szkiców, rzetelnych syntez i dobrze skrojonych antologii. Rozkład jazdy. Dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku wypełnia lukę w tej materii. Przynajmniej na jakiś czas.