jFontSize
A- A A+
  1. Ceran Tomasz: Świat idei Jacka Kuronia. Warszawa 2010
  2. Dolny Śląsk: monografia historyczna. Red. Wojciech Wrzesiński. Wrocław 2009
  3. Doran Phil: Na przekór Toskanii: nasze cudowne lata we Włoszech. Bielsko-Biała 2012
  4. Gonin, Jean-Marc: Upadek Muru Berlińskiego. Warszawa 2009
  5. Herbert Zbigniew: Pan Cogito. Kraków 2008
  6. Kołodziński Paweł: Etyka: zakres podstawowy: podręcznik. Gdynia 2011
  7. Koper Sławomir: Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej. Warszawa 2011
  8. Kucówna Zofia: Szara godzina. Poznań 2012
  9. Llosa Vargas Mario: Marzenie Celta. Kraków 2011
  10. Murakami Haruki: Kronika ptaka nakręcacza. Warszawa 2011
  11. Norwid Cyprian Kamil: Poezje. Kraków 2010
  12. Prewęcka Karolina: Stanisława Celińska: niejedno przeszłam. Warszawa 2012
  13. Reymont Władysław: Chłopi. Kraków 2012
  14. Sparks Nicholas: List w butelce. Warszawa 2011
  15. Sparks Nicholas: Prawdziwy cud. Warszawa 2011
  16. Szymborska Wisława: Wystarczy. Kraków 2012
  17. Tranströmer Tomas: Wiersze i proza 1954-2004. Kraków 2012
  18. Updike John: Miłosne kawałki. Warszawa 2007

Zofia Kucówna: Szara godzina

Zofia Kucówna - wybitna polska aktorka, niezwykła osobowość, która talentem i pracą podbiła sceny najlepszych teatrów, opowiada o życiu w teatrze i o teatrze swojego życia. "Szara godzina" jest jej opowieścią o dzieciństwie spędzonym w Komorowie, pracy na uczelni ze studentami, wieloletniej działalności w ZASP-ie na rzecz Domu Aktora w Skolimowie. Artystka wszystko przeplata anegdotami, opisami zdarzeń z życia prywatnego i zawodowego.





Wisława Szymborska: Wystarczy

Komitet Noblowski nazwał Wisławę Szymborską "Mozartem poezji". Ona sama pisała o sobie: "autorka paru wierszy". Z charakterystyczną pokorą mówi: "Wystarczy" i po raz kolejny uczy dystansu do siebie i do życia.
Wydawnictwo a5 oddaje czytelnikowi do rąk pozycję szczególną. "Wystarczy" to najnowszy tomik poezji Wisławy Szymborskiej. Jak podkreśla Michał Rusinek, najnowszy - a nie ostatni. Wybór zawiera 13 kompletnych wierszy ułożonych zgodnie z chronologią powstania. Niektóre z nich były publikowane w prasie codziennej i tygodnikach. Tomik opatrzony jest komentarzem Ryszarda Krynickiego, w którym znajdują się m.in. fragmenty niedokończonych utworów. Zbiór zawiera nie tylko liryki, jak zawsze zaskakujące bogactwem treści i nastrojów, lecz także faksymile rękopisów poetki. Dzięki nim czytelnik może poznać warsztat pisarski Noblistki, zobaczyć proces kształtowania wiersza - od rozproszonych notatek pełnych skreśleń i dopisków po wersję ostateczną. Tytuł - "Wystarczy" - Wisława Szymborska wybrała sama. Nie jest on pożegnaniem, lecz raczej manifestem pokory i skromności. Poetka podejmuje poważne problemy w sposób przystępny, wzruszający, a jednocześnie przenikliwy. Filozoficzne rozmyślania i obserwacje przeplatają się z pytaniami dnia powszedniego.



Mario Vargas Llosa: Marzenie Celta

Jest to fabularyzowana biografia Roger'a Casement'a, Irlandczyka, który w służbie Jej Królewskiej Mości pełnił funkcję dyplomaty. W dowód zasług dla Korony przyznano mu szlachetny tytuł lorda(sir). Praca dyplomaty na początku XX wieku nie należała do najprzyjemniejszych. Ta, której podjął się Casement, była wręcz traumatyczna i odbiła się na zdrowiu psychicznym i fizycznym dyplomaty. Rozmiar okrucieństwa i bestialstwa, które zawędrowały do Afryki wraz z kolonizatorami był wręcz porażający. Biczowanie, porwania, gwałt, przemoc stały się emblematem cywilizacji szerzonej przez Europejczyków, którzy na czas wyprawy do Afryki zostawiali sumienia w domach. Casement miał sprawdzić, czy nieoficjalne doniesienia o wydarzeniach w Afryce południowej są prawdą. Niestety były. Nie inaczej było także w Peru. Zmienił się tylko kontynent, język. Zło pozostało takie samo, cierpienie również. Tam gdzie pojawiali się Panowie z Europy życie mieszkańców zamieniało się w cywilizacyjne piekło. Takie obrazy nikogo nie pozostawiają obojętnym, a na wrażliwego Casement'a podziałały jak katalizator. Życie Roger'a Casement'a to walka. Walka o godność ciemiężonych ludów w Afryce i Ameryce Południowej. Walka o niepodległość Irlandii. To także walka z własnym ciałem i duszą, z poczuciem pogardy do samego siebie za to kim jest. Z ludzkimi uprzedzeniami i homofobią, która w tamtych czasach była czymś zupełnie naturalnym, społecznie uzasadnionym ostracyzmem. Książka ciekawa, poruszająca. Skłaniająca do refleksji.





Haruki Murakami: Kronika ptaka nakręca cza

Akcja "Kroniki ptaka nakręcacza", podobnie jak w większości książek tego autora jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden z recenzentów streścił ją tak: Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu - rozum. O ile w pierwszych trzech punktach można recenzentowi przyznać rację, o tyle z tym rozumem sprawa jest nieco bardziej złożona.
Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.





Nicholas Sparks: List w butelce

Wyrzucona za burtę butelka, zdana na kaprys losu, mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Zamiast tego, po niecałym miesiącu podróży, wypłynęła na plaży nad zatoką Cape Cod, gdzie znalazła ją spędzająca nadmorskie wakacje Theresa Osborne, dziennikarka z Bostonu, samotnie wychowująca dwunastoletniego syna. W środku był list miłosny napisany do zmarłej żony i zaczynający się od słów: "Moja najdroższa Catherine, tęsknię za Tobą, ukochana, tak jak zawsze, ale dzisiaj było mi bardzo ciężko, bo ocean śpiewał o naszym wspólnym życiu." Zaintrygowana i przejęta do głębi historią pary kochanków, Theresa rozpoczyna poszukiwania człowieka, który potrafił tak mocno i wiernie kochać. Kim był mężczyzna? Gdzie się teraz znajduje? Jej spotkanie z tajemniczym Garrettem zaowocuje wielką miłością...





Nicholas Sparks: Prawdziwy cud

Jeremy Marsh jest wschodzącą gwiazdą mediów, dziennikarzem śledczym, którego specjalnością jest pisanie demaskatorskich artykułów o rzeczach niezwykłych, nietypowych koncepcjach naukowych, rzekomych zjawiskach nadprzyrodzonych, jasnowidzach i uzdrowicielach. Realista, sceptyczny od urodzenia, lubi swoją pracę i dlatego bez wahania przyjmuje zaproszenie przyjazdu do miasteczka Boone Creek w Karolinie. Miejscowy cmentarz jest ponoć nawiedzany przez duchy dawnych niewolników. Ilekroć nadciągnie mgła, tajemnicze błękitne światełka zdają się tańczyć na kamieniach nagrobnych. Po przyjeździe, wbrew sobie, Jeremy zaczyna interesować się prześliczną młodą bibliotekarką Lexie Darnell. Specyficzna atmosfera małej miejscowości, w której wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko, absorbująca tajemnica oraz atrakcyjna kobieta sprawią, że Marsh przeżyje pierwszy w swoim życiu prawdziwy cud...





Karolina Prewęcka: Stanisława Celińska: niejedno przeszłam

Wybitna aktorka Stanisława Celińska szczerze opowiada zarówno o sukcesach scenicznych, jak i o codziennych problemach. Wspomina ludzi, którzy byli i są dla niej ważni - życiowych partnerów, przyjaciół, autorytety. Nie unika trudnych, a nawet wstydliwych tematów. Artystka, jako jedna z niewielu osób z show-biznesu, publicznie przyznała się do alkoholizmu. Często podkreśla rolę wiary. To właśnie religijność pomogła jej przetrwać życiowe zawirowania. Oprócz dat i faktów mamy też w książce osobiste przemyślenia i podtrzymujące na duchu przesłanie aktorki. Zwierzeń słucha Karolina Prewęcka, dziennikarka, autorka wywiadu rzeki z Bohdanem Łazuką "Przypuszczam, że wątpię". Barwny portret artystki uzupełniają wypowiedzi jej przyjaciół i znajomych: ludzi świata sztuki - Andrzeja Wajdy, Daniela Olbrychskiego, Krystyny Tkacz, Aliny Janowskiej, ale także sąsiadów i koleżanek ze szkoły. Z książki wyłania się obraz osoby lubianej, ujmującej bezpośredniością i pełnej ciepła.





Dolny Śląsk: monografia historyczna. Redaktor Wojciech Wrzesiński

Jest to pierwsza kompletna historia regionu, która w przybliżeniu swoimi granicami obejmuje dzisiejsze województwo dolnośląskie. Nie jest to jednak statyczna opowieść o dziejach terytorium wykreślonego na mapie administracyjnej - głównymi bohaterami książki są Dolnoślązacy. Autorzy publikacji dążyli przede wszystkim do ukazania dynamicznego charakteru zjawisk, które decydowały o wyodrębnianiu się Dolnego Śląska z szerszych wspólnot - politycznych, gospodarczych, kulturowych... Książka została napisana z myślą o tych mieszkańcach regionu, którzy pragną w pełni korzystać z otaczającego ich dziedzictwa kulturowego. Może jednak z powodzeniem służyć także tym wszystkim, którzy chcieliby poznać i zrozumieć specyfikę dolnośląskiej tożsamości. Dzieło swe powstanie zawdzięcza trosce profesora Wojciecha Wrzesińskiego, wieloletniego dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Poszczególne rozdziały przygotowali pod jego redakcją pracownicy tegoż Instytutu. Dolnoślązacy, piszący o Dolnoślązakach...





Phil Doran: Na przekór Toskanii: nasze cudowne lata we Włoszech

Pamiętacie serial Cudowne Lata? Ich scenarzysta, Phil Doran, opowiada własną historię o życiu w Toskanii. Pewnego dnia jego żona kupuje dom w toskańskiej wiosce. I to bez wiedzy Phila. Ten nie wierzy w przeprowadzkę do momentu, gdy nie przekroczy progu nowego domu. Piękna i zabawna opowieść o tym jak można spędzać miodowe miesiące przez całe życie.





Sławomir Koper: Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety. Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się wielkie indywidualności, barwne postacie, niezapomniane osobowości. Sławomir Koper kontynuuje wątek życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej i tym razem zajął się osobami kobiet odgrywających w tych czasach znaczącą rolę. I nie ogranicza się włącznie do osób najbardziej znanych, przypomina również panie już nieco zapomniane (Maria Morska) czy też dopiero obecnie docenione (Katarzyna Kobro). Ale przede wszystkim jest to barwna opowieść o żeńskich elitach okresu międzywojennego, z Jadwigą Beck, Zofią Nałkowską czy Marią Dąbrowską na czele. I jak zwykle autor nie ogranicza się wyłącznie do oficjalnego wizerunku, otwarcie pisze o sprawach finansowych, problemach uczuciowych czy orientacji seksualnej swoich bohaterek. Tworzy w ten sposób intrygujący obraz zwyczajnego życia, z jego wadami i zaletami, bardzo odległy od znanego nam z dotychczasowych publikacji. A lekki język autora i jego wartka narracja są dodatkowym atutem tej książki.





Tomasz Ceran: Świat idei Jacka Kuronia

Książka przedstawia ewolucję poglądów politycznych Jacka Kuronia. Autor opisuje zmieniające się w ciągu dziesięcioleci zapatrywania działacza na politykę, zagadnienia społeczne, teorię i praktykę wychowania. Sporo uwagi poświęca również „zderzeniu” wizji Kuronia z rzeczywistością społeczną III Rzeczypospolitej. Książka nie jest klasyczną biografią. Autor skupia się przede wszystkim na poglądach społeczno-politycznych jednego z czołowych działaczy opozycji wobec władz PRL. Życie prywatne opisane jest tu mniej szczegółowo. Autor rezygnuje też ze szczegółowego opisu wydarzeń politycznych czasów PRL i pierwszego 15-lecia III Rzeczypospolitej, skupiając się bardziej na wpływie, jaki wywarły one na życie i poglądy bohatera książki.





John Updike: Miłosne kawałki

Najnowszy zbiór dwunastu opowiadań, z których większość łączy osoba autora - sześćdziesięciokilkuletniego pisarza, dokonującego bilansu swojego dotychczasowego życia, związków z kobietami, rodzicami i dorastającymi dziećmi. Książka przedstawia świat oglądany oczyma człowieka doświadczonego, patrzącego nań wyrozumiale i z dobroduszną ironią; zawiera także pochwałę instynktu życia, triumfującego wbrew wielu przeciwnościom. Uzupełnieniem tomu jest kontynuacja znanej i popularnej w Polsce powieści Updikea Uciekaj, Króliku.





Zbigniew Herbert: Pan Cogito

Do lektur Pana Cogito należą proroctwa Izajasza i pisma filozofów, ale również codzienna gazeta. Znajduje się on w kręgu oddziaływania tysięcy lat europejskiej kultury, ale jest też pod naciskiem najnowszych mód i snobizmów o motylim żywocie. Nie jest o wiele mądrzejszy czy bardziej pewny swoich racji od rzeszy swych współczesnych i współziomków. Wyróżnia go to, że próbuje myśleć, że borykając się z niepewnością i zwątpieniem stara się mimo wszystko ocalić w sobie zdolność do niezależnego myślenia. I stąd jego imię. Herbert w pewnym sensie odwraca słowa& Kartezjusza; nie tylko "myślę, więc jestem", ale również: skoro chcę istnieć naprawdę - muszę myśleć."





Jean-Marc Gonin, Upadek Muru Berlińskiego

W listopadzie 2009 roku minęło dwadzieścia lat od upadku muru berlińskiego. Wydarzenie to stało się jednym z symboli rozpadu bloku komunistycznego oraz pierwszym krokiem ku powtórnemu zjednoczeniu Niemiec. Autorzy wykorzystali w swojej pracy nie tylko "klasyczne" źródła historyczne, ale przede wszystkim wiele relacji zebranych od uczestników tych wydarzeń. Dzięki temu czytelnik nie tylko poznaje przebieg jednego z najdonioślejszych zwrotów w historii XX wieku, ale również może spojrzeć na Berlin listopada 1989 roku oczami ludzi, którzy wówczas tworzyli historię.





Tomas Tranströmer: Wiersze i proza 1954-2004

Zbiór zawiera wszystkie wiersze, które laureat Nagrody Nobla opublikował w tomach poetyckich, od 17 wierszy z 1954 roku do wydanego w 2004 roku tomu Wielka zagadka. Zawierają też prozę wspomnieniową, Wspomnienia mnie widzą z 1993 roku oraz cykl 9 wierszy haiku, Więzienie, które poeta napisał w 1959 roku, a opublikował w roku 2001. Po raz pierwszy czytelnik będzie mógł się zapoznać z twórczością Tranströmera w całej jej dynamice, z precyzyjnym, przejrzystym obrazowaniem, powtarzającymi się w różnych wariantach motywami, często związanymi z przekraczaniem granic nie tylko państw, ale też granic metafizycznych, oraz z różnorodną tonacją tych wierszy: od metafizycznego lęku, po swoisty Tranströmerowski humor.




Wrzesień 2012

  1. Bikont Anna, Szczęsna Joanna: Pamiątkowe rupiecie: biografia Wisławy Szymborskiej. Kraków 2012
  2. Koper Sławomir: Polskie piekiełko: obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945. Warszawa 2012
  3. Martin George: Starcie królów. Poznań 2012
  4. Olczak-Ronikier Joanna: Korczak: próba biografii. Warszawa 2011
  5. Pryzwan Mariola: Anna German o sobie. Warszawa 2012

Książki z serii HISTORIA PODBOJU KOSMOSU

  1. Godwin Robert: Apollo: początek programu. Warszawa 2012
  2. Godwin Robert: Apollo: eksploracja Księżyca. Warszawa 2012
  3. Godwin Robert: Apollo 11: pierwszy człowiek na Księżycu. Warszawa 2012
  4. Godwin Robert: Mars. Warszawa 2012
  5. Godwin Robert: Space Shuttle. Warszawa 2012
  6. McElyea Tim: Constellation: Księżyc, Mars i dalej. Warszawa 2012
  7. Whitfield Stephen; Deep Space. Warszawa 2012
  8. Whitfield Steve: Hubble: kosmiczny teleskop. Warszawa 2012
  9. Whitfield Steve: Gemini. Warszawa 2012
  10. Whitfield Steve: Mercury. Warszawa 2012

Lektury:

  1. Mickiewicz Adam: Pan Tadeusz. Kraków 2012
  2. Reymont Władysław: Chłopi. Kraków 2012
  3. Sienkiewicz Henryk: Potop. Kraków 2012




Seria książkowa “Historia Podboju Kosmosu” to najlepszy przewodnik, dotyczący osiągnięć człowieka w poznawaniu przestrzeni kosmicznej. Począwszy od początków kosmicznego wyścigu między Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi, przez misje księżycowe NASA, aż po erę wahadłowców i plany, związane z programem Constellation, książki prowadzą czytelnika krok po kroku, ujawniając szczegóły techniczne i niepublikowane wcześniej informacje. Poza programami lotów załogowych, książki omawiają również misje sond kosmicznych, a osobny tom poświęcony jest historii badań Marsa. Każda z publikacji jest bogato ilustrowana i zawiera fotografie, które nie były wcześniej nigdzie prezentowane. “Historia Podboju Kosmosu” jest także najbardziej aktualną publikacją, dotyczącą lotów w kosmos – polska edycja została uaktualniona i ukazuje stan badań i losy programów kosmicznych w końcu 2011 r.



Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Pamiątkowe rupiecie: biografia Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska była znana z tego, że niechętnie opowiadała o swoim życiu prywatnym, a osobiste zwierzenia uważała za coś niestosownego. Przed Anną Bikont i Joanną Szczęsną postanowiła jednak odsłonić ukrywane prywatne oblicze i zdradzić część sekretów fascynującej biografii "Mozarta poezji". Spotkanie autorek z Noblistką przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed samą Wisławą Szymborską wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Wisławy Szymborskiej. "Pamiątkowe rupiecie" są pierwszą pełną biografią Noblistki. Jest to wersja gruntownie uzupełniona w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla, wzbogacona o wydarzenia ostatnich 15 lat życia Wisławy Szymborskiej. Autorki dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, książkę wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości.



Joanna Olczak-Ronikier, Korczak: próba biografii

Autorka kreśli historię życia Janusza Korczaka, wplatając ją w żywą i poruszającą narrację o losach i wyborach polskich Żydów. Szkicuje barwny portret bohatera: chłopca szukającego swojej drogi, młodego lekarza kontynuującego społecznikowską działalność ojca, pedagoga głoszącego śmiałe, nowatorskie teorie, wieloletniego kierownika słynnego Domu Sierot - internatu dla dzieci żydowskich i współpracownika Naszego Domu - internatu dla dzieci polskich, a równocześnie znakomitego pisarza. Ukazuje człowieka na tle jego epoki, bogate dziedzictwo, które go ukształtowało, i okrutne czasy, w jakich przyszło mu żyć. To znakomita biografia i zarazem porywająca opowieść.



Mariola Pryzwan Mariola, Anna German o sobie

Mariola Pryzwan - autorka biografii Haliny Poświatowskiej, Zbigniewa Cybulskiego i Władysława Broniewskiego - wydaje już drugą książkę poświęconą Annie German, jednej z najwybitniejszych gwiazd polskiej estrady. Pozycja wychodzi równo 30 lat po śmierci popularnej wokalistki. Zawiera 164 fotografie, pochodzące głównie z rodzinnego archiwum, a także prywatne listy i dokumenty.
Mariola Pryzwan losami piosenkarki interesuje się od dawna, jest też wielbicielką jej talentu. Książka "Tańcząca Eurydyka" zawierała wspomnienia znajomych, przyjaciół i krewnych artystki. Tym razem biografka postanowiła oddać głos samej Annie German. Pozbierała jej wypowiedzi z audycji radiowych, prasy polskiej, rosyjskiej i włoskiej. Zadanie nie było łatwe, ponieważ gwiazda nie lubiła udzielać wywiadów.
Dzięki lekturze publikacji "Anna German o sobie" poznamy wiele szczegółów z ciekawego życia piosenkarki. Przeczytamy o dzieciństwie spędzonym w środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o współpracy z teatrem studenckim Kalambur, o sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie. Dowiemy się sporo na temat pobytu Anny German we Włoszech, na temat jej tragicznego wypadku samochodowego, długotrwałej rehabilitacji oraz heroicznej walki o powrót na estradę. Zobaczymy Annę German nie tylko jako wielokrotnie nagradzaną wokalistkę, ale również jako wrażliwego, ciepłego i dobrego człowieka. Przeczytamy, o czym marzyła, co myślała o szczęściu, jak pięknie mówiła o swojej babci, matce i synku...



Sławomir Koper, Polskie piekiełko: obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945

Nowa książka Sławomira Kopra to pozycja poruszająca tematy pomijane w dotychczasowych publikacjach. Sprawy wstydliwe, rzucające cień na polską emigrację po klęsce wrześniowej: spory polityczne, rozgrywki personalne, bezwzględną walkę o władzę. Eliminację z życia publicznego ludzi związanych z sanacją, chorobliwe rozliczenia z przeszłością, obozy internowania dla niewygodnych oficerów i polityków. Ambicje i brak zdecydowania generała Sikorskiego, żenujące obsesje jego podwładnych, konflikty wstrząsające polskim światem w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Informacje zaskakujące, czasami wręcz nieprawdopodobne i bardzo odległe od stereotypowego postrzegania polskiej emigracji tego okresu. Ale autor znalazł też inne tematy. Nieprawdopodobne losy pięknej Krystyny Skarbek (ulubionej agentki Churchilla), obrazy z życia polskich bohaterów "Bitwy o Anglię", rozpad przyjaźni skamandrytów, tajemniczą postać Józefa Rettingera, kobiety w życiu generała Andersa czy zadziwiające przypadki byłego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego. I dziwną grę hitlerowskiej Abwehry patronującej wyjazdowi z okupowanego kraju rodziny Sikorskiego i żony generała Sosnkowskiego. I to zapewne bez wiedzy samych zainteresowanych...



George Martin, Starcie królów

Drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa aż do śmierci króla Roberta. Wdowa jednak zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który okrzyknął się królem. Zresztą w każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, dawni wasale Żelaznego Tronu ogłaszają się królami. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, przynosząc zapowiedź końca lata ? najdłuższego lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Najgroźniejszym wrogiem będzie jednak zima... George R.R. Martin jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy fantastyki. Dzięki swej wielotomowej sadze pozyskał miliony oddanych fanów i odrodził tradycję epickiej fantasy w stylu tolkienowskim.
Wspaniała epopeja George'a R.R. Martina jest opowieścią pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania.