jFontSize
A- A A+

„Wbrew wszystkiemu sądzę, że ludzie w głębi serca są naprawdę dobrzy” – autorką tych zaskakujących słów jest jedna z ikon Holocaustu – Anna Frank. Wypowiedź ta zdziwi każdego, kto w swym życiu choć raz zetknął się z historią tej osoby. Tej żydowskiej dziewczynce przyszło żyć w nieludzkich czasach, najpierw, wraz ze swoją rodziną i znajomymi, musiała ukrywać się w Amsterdamie. Po ponad dwuletnim pobycie w stolicy Holandii, przewieziono ją wraz z całą rodziną do obozu koncentracyjnego, gdzie po ciężkiej walce z tyfusem, zmarła.

Osoba Anny Frank stała się inspiracją do stworzenia niezwykłej wystawy pod tytułem „Anne Frank. Opowieść współczesna”, na której przedstawiono historię jej życia opowiedzianą niezwykłymi zdjęciami oraz zapiskami, które zachowała w swym dzienniku. Wystawa ta przez ponad miesiąc była otwarta dla uczniów wrocławskich szkół, a licealiści z II LO, jako jedyni z powiatu świdnickiego, mieli okazję dokładnie poznać życie Anny oraz wysłuchać wykładu pana Edwarda Skubisza – prezesa Fundacji Dom Pokoju.

Wizyta we Wrocławiu stała się początkiem wydarzeń, które już niebawem będą miały miejsce w murach II LO. 15 grudnia będziemy mogli wziąć udział w nietypowej debacie dotyczącej przede wszystkim ofiar Holocaustu oraz tego, czy i w jaki sposób o nich pamiętamy. Poruszymy kontrowersyjne tematy, między innymi:

  • czy ofiary Holocaustu nie stają się dla nas tylko pięknymi ikonami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością?
  • po co wciąż mówić o ofiarach Holocaustu, skoro były one związane z konkretnym zjawiskiem i okresem historii, zupełnie innym od naszego?
  • czy doświadczenia XX wieku można przenieść na grunt teraźniejszości i przyszłości?

„Choć nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę, zagłada Żydów określa cały dzisiejszy system kultury, wszystkie pytania i dylematy ponowoczesności.” – w myśl słów Marii Janion – spotkajmy się w „drugim” i spróbujmy rozważyć sprawę, która w znacznym stopniu, ksztatuje współczesny świat.

Tekst: Mirka Szkarłat