jFontSize
A- A A+

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie...

        Dnia 21.09.2007 roku w ramach X. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyło się spotkanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie fullerenów- amerykańskim profesorem Robertem Curlem. Zaszczytny gość przybył do auli szkoły wraz ze swoją żoną Jonel oraz prof. Kazimierą Wilk ( głównym koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki) oraz prof. Krzysztofem Abramskim ( pracownikiem Politechniki Wrocławskiej, absolwentem II LO w Świdnicy).
Po krótkim przedstawieniu osoby prof. Curla przez prof. Abramskiego, Noblista został powitany przez Dyrektora szkoły, a także przedstawiciela uczniów biorących udział w spotkaniu. Następnie głos zabrał prof. Curl i zachęcił uczestników do zadawania pytań.
Pierwsze pytanie skierowane do Noblisty dotyczyło jego odczuć w chwili odkrycia fullerenów. Profesor odpowiedział, iż oczywiście czuł ogromną satysfakcję i radość, jednak podkreślił fakt, że istnienie fullerenów zostało przewidziane już wcześniej oraz że na całkowity sukces składała się praca wielu innych naukowców.

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie...
Kolejne pytanie skierowane zostało na powiązanie różnych dziedzin nauki i brzmiało: „ Czy znajomość innych dziedzin wiedzy, takich jak fizyka czy matematyka, ułatwiła Panu odkrycie?” W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w trakcie poszukiwań fizyka i matematyka nie odgrywały aż tak ważnej roli, a najbardziej przydatne okazywały się przeprowadzane doświadczenia laboratoryjne.
Niektórych uczniów nurtował fakt, w jaki sposób możliwe było pogodzenie kariery naukowej wraz z życiem rodzinnym Profesora. Odpowiedzi tutaj udzieliła sama żona Noblisty, która stwierdziła, iż dwie te sfery życia można jak najbardziej połączyć, skoro jest ona nadal w związku z Profesorem ( śmiech).

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie...
Ciągnąc kwestie życia prywatnego, padło także pytanie, czy dzieci państwa Curl również wybrały karierę naukową wzorem swego ojca. Ze stoickim spokojem Profesor odparł, że Jego dzieci nie przejawiały żadnych zainteresowań wobec chemii, a ich życie zawodowe rozwija się w innym niż naukowym kierunku.
W czasie rozmowy padło także pytanie o istnienie pewnych właściwości fullerenów, które dałoby się wykorzystać w medycynie. Jak się okazało, ten aspekt jawi się świetlaną przyszłością dla tej odmiany alotropowej węgla.
Na spotkaniu nie zabrakło także osób zainteresowanych karierą naukową, dlatego jedno z kolejnych pytań opierało się o obecność w życiu profesora Curla promotora naukowego. Profesor powiedział, iż faktycznie miał on taką osobę w życiu, oraz że oprócz niej ważną rolę dogrywało także środowisko naukowe Uniwersytetu, na którym pracował.
Spotkanie z Noblistą w dziedzinie chemii nie mogło odbyć się bez pytań typowo naukowych, związanych z chemiczną strukturą fullerenów. Uczniowie pytali o genezę nazwy tej odmiany alotropowej węgla oraz ich budowę wewnętrzną. Profesor cierpliwie odpowiadał na wszelkie tego typu pytania.

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie...
Pod koniec rozmowy nie zabrakło także pewnych ,,swobodnych’’ pytań nie związanych ściśle z Nagrodą Nobla czy fullerenami. Padło pytanie o wrażenia profesorem z pobytu w Polsce, które oczywiście były jak najbardziej pozytywne oraz o czas wolny i hobby Noblisty.
Spotkanie zakończyło końcowe przemówienie Dyrektora szkoły oraz uwieńczone zostało możliwością zrobienia sobie zdjęcia z Noblistą i uzyskania Jego autografu.
Łukasz Kotyra