jFontSize
A- A A+

W dniu 10 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się niekonwencjonalny i starannie przygotowany apel z okazji Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy 2d zaprezentowali nam ciekawą lekcję historii przepełnioną wzruszającymi scenami, pieśniami patriotycznymi i osobistymi uczuciami wykonawców.

Uroczystość odbyła się w odświętnie udekorowanej auli, co wprowadziło widzów w odpowiedni nastrój. Uczestnicy widowiska zaprezentowali się w konwencji odwołującej się do różnych epok. Na wstępie został odegrany epizod ukazujący rozbiory Polski. Następnie uczniowie weszli na scenę, maszerując w strojach żołnierzy oraz sanitariuszek, i rozpoczęła się symboliczna podróż w czasie przez dekady z naszych dziejów…

Widzowie byli zachwyceni niezwykłym sposobem przedstawienia naszej historii w inscenizacji. Zawdzięczać to możemy uczennicy Natalii Pach, która jest twórczynią oryginalnego scenariusza, wykorzystującego pieśni kultowych polskich bardów i kompozytorów. Bardzo ważnym elementem, który przybliżył nam historię Polski w odległych czasach, były liczne prezentacje multimedialne, zdjęcia, filmy i oprawa muzyczna. Piękne i nastrojowe pieśni wykonał zespół w składzie: Natalia Pach, Klaudia Fortuna, Zuzanna Pacześniak, Alicja Sławińska, Agnieszka Kurzawa, Oliwia Jewuła oraz absolwent naszego liceum - Michał Sławiński. Nie zabrakło również recytatorów opowiadających o trudnych i zawikłanych losach naszego kraju w poetyckim stylu.

Na końcu apelu osoby występujące w spektaklu słowno- muzycznym wyszły na środek sceny i wszyscy zaśpiewali przejmujący song pt. "A my nie chcemy uciekać stąd", co można odczytać bardzo symbolicznie.

Ten dzień obudził w nas uczucia patriotyzmu i szacunku do ojczyzny, a także pogłębił naszą wiedzę historyczną. Apel wywarł na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że uczniom i nauczycielom to nadzwyczajne przedstawienie spodobało się, a dzięki temu będą pamiętać o przodkach, którzy dla przyszłości walczyli o niepodległą Polskę. Nasza klasa udowodniła, że nasze pokolenie jest wrażliwe, a patriotyzm się nie zdewaluował i że ( parafrazując jeden z tekstów): „Mamy szczęście, bo w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą…”

Apel spełnił także funkcję integracyjną, bo widać było, jak humanistyczna 2d (moja klasa!) połączyła się przy tym przedsięwzięciu i jak artystycznie chciała zaprezentować się w ciekawym montażu. Wiele osób chwaliło charakteryzację, za którą odpowiadała nasza koleżanka Gabrysia Kotarska. Szczególne podziękowania dla wychowawczyni p. prof. Małgorzaty Kulig, która nas wspierała w czasie prób.

Tekst: Justyna Łyczba, klasa 2d
Zdjęcia: Artur (Ciacho) Ciachowski

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg